• سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8584-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

معاون استانداری کرمانشاه:

20 سال است درگیر بیکاری مزمن و ماندگاریم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه از آشفتگی جمعیتی رنج می‌برد، گفت: معضل مهم دیگر استان بیکاری است که 20 سال می‌شود که در کرمانشاه ماندگار و مزمن شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، رضا رحیمی در همایش معاونین نظارت مالی و روسای خزانه معین ادارات کل اقتصاد و دارایی استانهای کشور که امروز (17 مرداد) و به میزبانی کرمانشاه در محل هتل پارسیان برگزار شد، از ظرفیت‌های قابل توجه کرمانشاه در بخش‌های مختلف یاد کرد و گفت: کرمانشاه استانی قدیمی و با سابقه اسکان و تمدن هفت هزار ساله است.

وی از آب و هوای چهار فصل کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: در شرایطی که برخی از شهرستان‌های کرمانشاه بسیار خنک هستند، شهرهای گرمسیری هم مانند سومار داریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه از سهم هشت درصدی کرمانشاه از آب‌های روان کشور هم یاد کرد و افزود: اکنون 16 سد در کرمانشاه در حال بهره‌برداری یا در دست احداث است.

به گفته این مسئول، با اجرای سامانه عظیم گرمسیری که با عنایت مقام معظم رهبری اعتبارات خوبی از صندوق توسعه ملی به آن اختصاص پیدا کرده، کشاورزی استان متحول خواهد شد.

وی تاکید کرد: کرمانشاه در زمینه پرورش ماهیان گرمابی در مناطق غیرساحلی رتبه اول و در ماهیان سردآبی رتبه چهارم کشور را دارد و با همکاری بنیادهای بزرگی مانند بنیاد مستضعفان نیز طرح‌های بزرگ دامپروری در استان در دست احداث است.

رحیمی تصریح کرد: در حوزه صنعت نیز اکنون 1050 واحد صنعتی داریم که تعدادی از آنها صنایع بزرگ مانند پتروشیمی‌ها، کارخانجات سیمان، خودروسازی و ... است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه از راه‌اندازی دو کارخانه ذوب آهن در کرمانشاه در آینده نزدیک هم خبر داد که برای اولین بار با همکاری بخش خصوصی اجرا شده است.

وی از مزیت‌های مرزی خصوصا بازارچه‌های مرزی جدیدی مانند سومار و تیله‌کوه هم یاد کرد و گفت: لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز که مورد موافقت دولت قرار گرفت، اکنون برای بررسی در مجلس است.

رحیمی اظهار کرد: با وجود همه پتانسیل‌هایی که داریم کرمانشاه 20 سال است که یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری را در کشور دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه معتقد است، این بیکاری در کرمانشاه مزمن و ماندگار شده و جنگ یکی از مهمترین دلایل این نرخ بالای بیکاری است که بسیاری از سرمایه‌گذاران استان را فراری داد.

وی گفت: به علاوه در سال‌های قبل از انقلاب هم کرمانشاه در بخش‌هایی مانند کشاورزی، صنعت، طرح‌های آبی و ... فراموش شده بود.

رحیمی حل مشکلات کرمانشاه را نیازمند مشوق‌های خاص دانست که خوشبختانه در این دولت مورد توجه قرار گرفته و نمونه آن اختصاص سهم پنج درصدی از طرح کارورزی به استان کرمانشاه بوده است.

به گفته این مسئول، راه دیگر استفاده بهینه از منابع مالی موجود با نگاه توسعه‌ای و برنامه‌ریزی‌ دقیق است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در ادامه از مشکل دیگری که گریبان‌گیر کرمانشاه است یاد کرد و افزود: استان کرمانشاه دو میلیون نفر جمعیت دارد که نیمی از آن در خود شهرستان کرمانشاه مستقر هستند.

وی با بیان اینکه این امر نوعی آشفتگی جمعیتی و معضل حاشیه نشینی را به همراه داشته، خاطرنشان کرد: باید سرمایه‌گذاری‌هایی در نقاط دیگر استان حتی تا نقطه صفر مرزی انجام شود که جمعیت را به سمت این مناطق بکشاند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: