• سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-17714-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه:

400 "خبرنگار" در استان داریم/ جشن "روز خبرنگار" در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از برگزاری جشن «روز خبرنگار» در تمام شهرستان‌های استان خبر داد.

حجت‌الاسلام رحیم جعفری در گفتگو با خبرنگار سرویس «فرهنگی و هنری» ایسنا منطقه کرمانشاه، با تبریک روز خبرنگار گفت: روز خبرنگار در ایران نقطه عطفی در تاریخ اطلاع رسانی دنیاست، زیرا سنگ بنای این روز بر شهادت خبرنگاری گذاشته شده که در راه اطلاع رسانی و آگاهی سازی به شهادت رسیده است.

جعفری رسالت اصلی خبرنگاران را اطلاع‌رسانی و آگاه سازی جامعه عنوان کرد و افزود این اطلاع‌رسانی باید با رویکرد بیان حقیقت و بدون در نظر گرفتن سوگیریها، جهت‌گیری‌ها و ملاحظات غیرضروری باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه خبرنگاران را پل ارتباطی میان حاکمیت و مردم دانست و اظهار کرد: این وظیفه بر اساس رسالت معنا پیدا می‌کند، یعنی زمانی که خبرنگاران بتوانند آگاه سازی جامعه را بر اساس رسالت تکلیفی و انقلابی ارزشمند انجام دهند می‌توانند پل ارتباطی خوبی میان مردم و حاکمیت باشند.

قبول داریم مشکل "بیمه" خبرنگاران هنوز پابرجاست

وی در ادامه در خصوص وضعیت نامناسب معیشتی خبرنگاران و مشکلات مالی این قشر از جامعه، گفت: در این بخش آنچه که وظیفه دولت است ارائه تسهیلات از جمله بیمه برای خبرنگاران است.

جعفری در خصوص قطع بیمه خبرنگاران گفت: در گذشته بیمه خبرنگاران بر عهده دولت بود، اما دولت یازدهم رویکرد جدیدی در این زمینه اتخاذ کرده و آن واگذاری بیمه به خود نشریات است، به صورتی که رسانه ها خبرنگار خود را بیمه کرده و دولت بخش عمده ای از هزینه بیمه را به آنها پرداخت کند.

جعفری در پاسخ به اینکه هنوز دستورالعملی در این زمینه بعد از گذشت پنج سال ابلاغ نشده است، گفت: در بخش نشریات تا حدودی مشکلات بیمه مرتفع شده و خبرنگاران نشریات بدون هیچگونه محدودیتی بیمه می‌شوند، اما در بخش خبرگزاری ها هنوز مشکلات بیمه پابرجاست که به دنبال رفع آن هستیم.

وی با تایید اینکه هنوز مشکلات بیمه برای بخش زیادی از خبرنگاران پابرجاست، اظهار کرد: قطعا از طریق وزارت ارشاد پیگیر رفع این مشکل خواهیم بود.

جعفری در خصوص راهکارهای دولت جهت ارتقاء وضع معیشتی خبرنگاران اظهار کرد: تامین معیشت خبرنگاران برعهده رسانه است و رسانه ها باید به سمتی حرکت کرده که استقلال مالی داشته باشند و از وابستگی به دولت خارج شوند تا بتوانند به رسالت اصلی خود عمل کنند.

نقدی که در رسانه‌ها شاهد هستیم، بیشتر تخریب و سیاه نمایی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در خصوص اینکه نقد از دولت و مسئولین می‌تواند معیشت رسانه را با مشکل مواجه کند، گفت: مدیران و مسئولان ما باید یاد بگیرد سعه صدر خود را در برابر نقد سازنده افزایش دهند، زیرا نقد است که می تواند زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

جعفری یادآور شد: متاسفانه آنچه که امروز بیشتر به عنوان نقد در رسانه‌ها مشاهده می‌کنیم با نقد سازنده ای که مدنظر است، بسیار متفاوت می باشد.

وی افزود: نقد سازنده نقدی است که در کنار بیان مشکلات و بدی‌ها، خوبی‌ها را نیز بیان کرده و در کنار این دو راهکار حل مشکل را نیز ارائه کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، افزود: این نوع نقد را در کمتر از پنج درصد رسانه‌های کشور می‌توان دید و عمده آنچه که امروز به عنوان نقد شاهد آن هستیم تخریب، سیاه نمایی، زیر سوال بردن و آدرس غلط دادن به مخاطب است.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در بیان این نوع نقد آزادی خوبی دارند، گفت: در کنار این مسئله مشکل اصلی که رسانه‌های ما با آن درگیر هستند، سیاست زدگی است.

جعفری افزود: متاسفانه بخش زیادی از عملکرد رسانه های ما تحت تاثیر سیاست زدگی است که این امر قطعا به نفع کشور نخواهد بود.

164 "رسانه" در کرمانشاه فعال است/ کرمانشاه 400 "خبرنگار" دارد

وی در ادامه با اشاره به وجود ۴۶ نشریه محلی در استان، گفت: همچنین ۷۵ نمایندگی نشریات سراسری، ۱۲ خبرگزاری و 31 سایت خبری دارای مجوز در استان فعالیت می‌کنند.

جعفری رشد کمی رسانه‌های استان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: آنچه مهم است ارتقای کیفیت رسانه هاست که در این زمینه کیفیت نشریات استان با آنچه در ذهن ما از یک نشریه خوب و با کیفیت وجود دارد متفاوت است و می‌توان گفت نشریه قوی نداریم.

وی افزود: البته کیفیت نشریات استان به نسبت برخی استانهای دیگر از وضعیت خوبی برخوردار است و در این زمینه می‌توان گفت نشریات استان به لحاظ کیفیت در رده‌های متوسط کشور قرار دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه آموزش را عامل اصلی ارتقاء کیفیت رسانه‌های استان دانست و اظهار کرد: درهمین راستا آموزش اولویت اصلی ما خواهد بود و از برگزاری هر کارگاه علمی آموزشی در این زمینه حمایت خواهیم کرد.

وی در خصوص تعداد خبرنگاران استان نیز با بیان اینکه نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد خبرنگاران ارائه کرد، گفت: معیارهای مختلفی برای تعریف خبرنگار وجود دارد و بر همین اساس مشخص کردن تعداد دقیق خبرنگاران استان کار دشواری است.

جعفری تصریح کرد: بر اساس آماری که ما داریم می‌توان گفت بیش از 400 خبرنگار در استان فعال هستند.

جشن "روز خبرنگار" در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود

جعفری با اشاره به برگزاری مراسم روز خبرنگار بطور مشترک با استانداری و خانه مطبوعات استان در کرمانشاه گفت: امسال برای اولین بار مراسم تجلیل از خبرنگاران در تمام شهرستان های استان برگزار می شود.

وی افزود: از همه شهرستان ها خواسته ایم به همراه فرمانداری شهرستان مراسمی برای تجلیل از خبرنگاران برگزار کنند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: