• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-18914-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی استان خبر داد:

سفر سفیر و هیات اقتصادی روسیه به کرمانشاه

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از سفر سفیر روسیه به همراه یک تیم اقتصادی این کشور به کرمانشاه در اوایل هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی امروز (18 مرداد) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که انجام شده سفیر روسیه به همراه یک هیات تجاری، شنبه و یکشنبه هفته آینده در کرمانشاه خواهند بود.

وی با اشاره به بسترهایی که از سوی دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی فراهم شده، افزود: هدف از این سفر توسعه روابط اقتصادی بین کرمانشاه و روسیه خصوصا در بعد صادرات و واردات است که زمینه‌های خوبی را در این خصوص شناسایی کرده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین قرار است هیات تجاری از استان، 20 شهریور و همزمان با نمایشگاه مواد غذایی روسیه به مسکو اعزام شوند که هدف از این سفر نیز توسعه روابط تجاری است.

کاشفی افزود: از یک شرکت سرمایه‌گذاری آلمانی نیز دعوت شده که مهرماه به کرمانشاه سفر کنند که این شرکت تجارب خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری و مشاوره دارد.

وی ابراز امیدواری کرد، با سفر دو روزه این شرکت به کرمانشاه، بتوانیم از تجارب آنها برای توسعه سرمایه‌گذاری در استان استفاده کنیم.

کاشفی در ادامه به وضعیت صادرات در استان کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: دو مولفه مهم در صادرات داریم که یکی زیرساخت‌ها از جمله جاده، انبار و ... است و مولفه دوم نیز ایجاد هماهنگی بین حلقه‌هایی که در زنجیره صادرات نقش دارند، می باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است، این دو مولفه در مرزهای مختلف کرمانشاه متفاوت است و همین امر باعث می‌شود مرزهای ما قابلیت صادراتی متفاوتی داشته باشند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر طرف اصلی صادرات ما کشور عراق است که بازاری بسیار متغیر دارد و از بسیاری از ساز و کارهای بین‌المللی تجارت جهانی تبعیت نمی‌کند.

 عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به دلیل مجموع این شرایط گاهی صادرات ما دچار نوسان می‌شود، افزود: اما می‌توان این نکته را با قاطعیت گفت که صادرات استان کم نشده است.

کاشفی معتقد است، تنها اتفاقی که رخ داده کاهش قابلیت صادراتی برخی از مرزهای ما خصوصا مرز پرویزخان است.

وی با اشاره به اینکه اکنون عمده صادرات به سمت مرزهای عرب‌نشین عراق رفته، یادآوری کرد: در مرزهای عرب نشین هم عمده تمرکز بر مرز سومار است، زیرا مرز خسروی به این زودی فعال نخواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه میزان صادرات کنونی مرز سومار را حدود 300 میلیون دلار در سال عنوان کرد و گفت: اگر زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله جاده فراهم شود و شاهد رسمی شدن این مرز باشیم، می‌توان صادرات این مرز را به یک میلیارد دلار هم رساند.

کاشفی در ادامه به محدودیت‌های مالی دولت اشاره کرد و افزود: اقتصاد کشور ما در حال گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی است که این امر محدودیت‌های مالی برای دولت ایجاد می‌کند.

وی گفت: در چنین شرایطی عمده فشار برای کسب درآمد به سمت مالیات‌ها می‌رود، اما از طرف دیگر باید شرایط برای افرادی که کار می‌کنند هم فراهم شود تا بتوانند مالیات بدهند.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، کشور برای اصلاح این روند نیاز به یک اقدام ویژه و جسورانه است که دولت دوازدهم در همین راستا کار سختی را پیش رو دارد.

کاشفی با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم که دولت همه مشکلات را حل کند، یادآوری کرد: یکی از انتظاراتی که از دولت می‌رود ایجاد شغل است، در حالیکه دولت راهی برای اشتغالزایی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون هم به دلیل بدنه بزرگی که دولت دارد شاهد بروکراسی اداری طولانی هستیم که نفس تولید را گرفته و اگر دولت بخواهد نیروی بیشتری در بدنه خود جذب کند، این بروکراسی شدیدتر هم خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نقش دولت را تسهیل‌گری و رفع موانع و قوانین مزاحم دانست و یادآوری کرد: برای رفع مشکلات نیاز به همبستگی بین همه بخش‌ها داریم.

کاشفی با بیان اینکه نمونه این شرایط در کرمانشاه هم وجود دارد، اظهار کرد: نباید از دولت توقع داشته باشیم بیکاری 20 درصدی کرمانشاه را به تنهایی پایین بیاورد، بلکه برای کاهش بیکاری به همبستگی و اجماع عمومی نیاز داریم.

وی اظهار کرد: مشکل مهم دیگری که در کرمانشاه وجود دارد و مانع از کاهش نرخ بیکاری می‌شود، مسائل فرهنگی است که متاسفانه به خوبی روی آن کار نشده است، زیرا تجارب نشان داده زمانی که در کرمانشاه مشکل پول وجود نداشته و تسهیلات به میزان کافی بوده باز هم شاهد توسعه و اشتغال نبوده ایم.

به گفته این مسئول، تا زمانی که زیرساخت‌های فرهنگی اصلاح نشود، هیچ سرمایه‌گذاری روی این فوندانسیون ضعیف جواب نخواهد داد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه راه توسعه استان را کار بیشتر و سخت کوشی دانست و تاکید کرد: هیچ جامعه ای به پیشرفت نمی‌رسد، مگر آنکه مردم آن جامعه تلاش و همت کنند.

کاشفی با بیان اینکه کرمانشاه قابلیت های خوبی برای توسعه دارد، افزود: استفاده از این قابلیت ها نیازمند همکاری همه بخش‌ها است.

وی معتقد است، حل مشکلات کرمانشاه و حرکت آن به سمت توسعه یافتگی نیازمند زمان است و رسانه ها نیز در این بین برای فرهنگسازی و حل مسائل فرهنگی نقش بسزایی دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: