• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

فرصت طلایی بازسازی "موصل" را از دست ندهیم

استاندار کرمانشاه گفت: بازسازی موصل فرصتی طلایی است که باید برای توسعه صادرات استان روی آن برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که امروز (18 مرداد) برگزار شد، از مزایای صادرات یاد کرد و افزود: صادرات برکات زیادی نه فقط در بعد استانی، بلکه در بعد ملی دارد.

وی ادامه داد: هرگونه اعتباری که برای توسعه صادرات و فراهم کردن زیرساخت‌های مربوط به آن صرف شود هزینه نیست، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه از اعتبارات استانی برای توسعه صادرات کرمانشاه و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز سهمی در نظر گفته می‌شود، اظهار کرد: باید از کمک سایر بخش‌ها هم بهره‌مند شویم، برای مثال مقرر شده گمرک برای مرز پرویز خان در سال جاری چهار میلیارد تومان اعتبار در نظر بگیرد و یا برای بهبود راه‌ها از وزارت راه و شهرسازی کمک بگیریم.

رازانی سپس از مزیت‌های مرزی استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: خوشبختانه مرزی مانند سومار در چند وقت اخیر به خوبی رشد کرده و همین روند رشد را در تیله‌کوه که اخیرا به عنوان بازارچه رسمی اعلام شد، شاهد هستیم.

وی  خاطرنشان کرد: اگرچه مزیت‌های مرزی کرمانشاه را هیچکدام از استان‌های دیگر کشور ندارند، اما باید برای استفاده بیشتر از این مزیت ها تعامل خود را هم با طرف عراقی بیشتر کنیم، ارتباط جدی‌تری با سفارت ایران در عراق داشته باشیم و هر ساله اعزام و پذیرش هیات‌هایی را در عالی‌ترین سطح ممکن دنبال کنیم.

استاندار کرمانشاه بر لزوم فعال کردن بیش از پیش مرز خسروی هم تاکید کرد و ادامه داد: پس از آزادسازی موصل فرصت طلایی در اختیار ما قرار گرفته که نباید آن را از دست بدهیم.

رازانی با بیان اینکه علی رغم کاهشی که در صادرات سه ماهه امسال داشتیم در تیرماه روند صادرات رو به رشد بوده و تکان ملموسی خورده است، تاکید کرد: از این پس هم باید بررسی بیشتری روی بازسازی موصل داشه باشیم.

استاندار کرمانشاه بر لزوم توجه به ظرفیت گردشگری و توریسم درمانی و جذب بیماران عراقی هم تاکید کرد و یادآور شد: باید برای استفاده از این ظرفیت که در شهرهای دیگر از جمله مشهد به خوبی روی آن کار شده، بیشتر برنامه ریزی کنیم.

مدیر ارشد استان کرمانشاه از تاثیر ورود راه آهن به کرمانشاه بر توسعه صادرات و اقتصاد استان هم یاد کرد و افزود: قطار تحولی در تولید و اقتصاد استان ایجاد خواهد کرد.


وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت حمایت خوبی از این پروژه داشت و از 150 میلیارد تومانی که در سال گذشته برای راه آهن بودجه در نظر گرفته شده بود، تخصیص 200 درصدی یعنی رقمی معادل 300 میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشتیم.

به گفته رازانی برنامه ریزی و تدارکات برای بهره‌برداری رسمی از راه آهن و برقراری برنامه‌های روزانه قطار در حال انجام است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه راه آهن از ملایر به کرمانشاه یک بخش و از کرمانشاه به خسروی بخش دیگر پروژه راه آهن غرب کشور است، تصریح کرد: پیمانکار قطعه ملایر به کرمانشاه شرکت جهاد نصر بود که کار را به خوبی پیش برد و پیمانکار قطعه کرمانشاه به خسروی نیز قرارگاه خاتم‌الانیبا(ص) است.

رازانی تصریح کرد: کار بخش دوم نیز در دست پیگیری است و تا اسلام آبادغرب نیز حدود 40 درصد پیشرفت دارد.

وی گفت: تلاش می‌کنیم قطار در زمان کوتاهی تا مسیر خسروی امتداد یابد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در چهار ماهه امسال حدود 70 هزار کامیون از مرزهای استان عبور کردند، یادآور شد: اگر بتوان از ظرفیت راه آهن برای این جابجایی استفاده کرد، قیمت تمام شده حمل و نقل بسیار کاهش می‌یابد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: