• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-9184-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

24 تا 25 درصد واحدهای صنعتی کرمانشاه راکد و نیمه فعالند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: تنها 24 تا 25 درصد واحدهای صنعتی استان راکد و نیمه فعالند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، نعمت‌الله حقیقی امروز (18 مرداد) در جمع خبرنگاران نیروی انسانی را مهمترین عامل توسعه در یک جامعه دانست و افزود: اگر منابع خدادی و ظرفیت‌های طبیعی برای توسعه یک منطقه کافی بود، امروز کشورهای آفریقایی ثروتمندترین کشورهای دنیا بودند.

وی ادامه داد: در سایه نیروی انسانی توانمند، دارای دانش فنی و تجربی است که می‌توانیم از مزیت‌های موجود برای ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از مضعل بیکاری در استان یاد کرد و افزود: این معضل با ایجاد کارخانجات بزرگ به تنهایی حل نخواهد شد.

حقیقی با بیان اینکه برخی رسته‌ها وجود دارد که تمرکز روی آن می‌تواند تعداد زیادی شغل ایجاد کند، یادآوری کرد: از جمله این رسته‌ها صنعت مبل است که به تازگی روی آن در کرمانشاه کار کرده‌ایم اما استان همجوار ما حدود پنج هزار کارگاه مبل با اشتغالزایی چندین هزار نفری در این بخش دارد.

وی از فرش نیز به عنوان رسته اشتغالزای دیگر یاد کرد و گفت: در استان آذربایجان شرقی 500 هزار نفر فرشباف هستند که 100 هزار نفر از آنها یعنی سه برابر اشتغال صنعتی استان کرمانشاه بیمه شده هستند.

به گفته این مسئول، باید با تمرکز بر چنین بخش‌هایی برای ایجاد شغل در استان برنامه‌ریزی کنیم و فقط از دولت برای اشتغالزایی انتظار نداشته باشیم، زیرا دولت تنها می‌تواند زیرساخت‌ها را فراهم کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از تاثیر راه آهن بر اقتصاد و کاهش هزینه تمام شده تولید هم یاد کرد و افزود: ما در کشور نزدیک به 500 میلیون تن محصولات خام و نزدیک به همین مقدار مواد فرآوری شده تولید می‌کنیم که برای حمل آن حتما به سیستم حمل و نقل ریلی نیاز داریم.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای حمل و نقل در کشور، تاکید کرد: وجود سیستم ریلی می‌تواند هزینه حمل و نقل کالا را تا یک پنجم کاهش دهد.

حقیقی اظهار کرد: البته باید در مرحله بعد اتصال راه آهن را به مناطق مرزی پیگیری کنیم که تاثیر این فاز در اقتصاد و تجارت استان چند برابر است.

به گفته این مسئول، در راستای کاهش هزینه تمام شده بخش تولید ایجاد باراندازهایی به صورت آنتن و متصل به راه آهن در دستور کار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از وضعیت صنایع استان هم یاد کرد و گفت: ما در کرمانشاه حدود هزار واحد صنعتی داریم که 100 مورد صنایع بزرگ و متوسط و مابقی صنایع کوچک است که نیمی از صنایع کوچک و متوسط نیز در شهرک‌های صنعتی اطراف کرمانشاه مستقرند و مدام پایش می‌شوند.

حقیقی درصد واحدهای راکد را نیز 24 تا 25 درصد عنوان کرد و ادامه داد: برخی از این واحدها قدیمی شده اند و امکان احیا آنها وجود ندارد، برخی نیز مشکل مدیریتی دارند که قرار نیست از مدیرانی که فشل و ناکارآمد هستند و نمی‌توانند واحد خود را اداره کنند حمایت شود.

وی از برنامه‌های دولت برای حمایت از واحدهای راکد نیز در قابل طرح رونق تولید یاد کرد و گفت: 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات به این منظور در نظر گرفته شده که از این رقم 10 هزار میلیارد تومان برای نوسازی صنایع قدیمی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه تاکید کرد: سهم کرمانشاه از این 10 هزار میلیارد تومان 260 میلیارد تومان یعنی معادل 2.6 درصد در کشور است و این در حالی است که سهم صنایع ما از کشور 1.3 درصد است.

حقیقی گفت: به علاوه از اعتبارات 20 هزار میلیارد تومانی که برای کمک به واحدهای راکد در نظر گرفته شده نیز قرار است 250 واحد راکد شناسایی شده در استان را فعال کنیم.

وی تعداد واحدهای راکدی که قرار است امسال به چرخه تولید بازگردند را 50 مورد عنوان کرد و افزود: سال گذشته نیز 67 واحد راکد را فعال کردیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: