• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-20614-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رییس مرکز بهزیستی شهرستان کرمانشاه:


برخی کودکان کار در کرمانشاه "اجاره" داده می‌شوند

رییس اداره بهزیستی شهرستان کرمانشاه عنوان کرد: کودک آزاری به دلیل اعتیاد در صدر تماس‌های اورژانس اجتماعی شهرستان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، زهره شریفی در نشست خبری امروز (19 مردادماه) با بیان اینکه بخش عمده جامعه هدف بهزیستی را معلولین تشکیل می‌دهند، گفت از یک میلیون و 100 هزار معلول کشور ۲۱ هزار و ۵۶۰ نفر آنها در شهرستان کرمانشاه هستند.

وی افزود: بهزیستی بر اساس رسالتی که دارد خدماتی از جمله پرداخت مستمری، توانبخشی، کاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی و ارائه وسایل توانبخشی از جمله ویلچیر و عصا را به معلولان ارائه می‌کند.

شریفی با بیان اینکه نگهداری از سالمندان و معلولان ذهنی نیز بخش دیگری از وظایف بهزیستی است، گفت: در حال حاضر حاضر ۵۰۰ سالمند و 600 معلول ذهنی در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند که در این مراکز مراقبتهای پزشکی، پرستاری، مددکاری، مشاوره و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 1600 بیمار روان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، گفت: از این تعداد ۴۰۰ بیمار در مراکز شبانه روزی زنان و مردا نگهداری شده و ۳۰۰ بیمار نیز از مراکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند.

شریفی با اشاره به پرداخت مستمری به ۱۱۵۳ زن سرپرست خانوار، گفت: همچنین ۲۴۸ دو قلو تحت پوشش بهزیستی هستند که علاوه بر کمک هزینه، شیر خشک نیز برای آنها تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه فعالیت مهد کودک ها نیز زیر نظر بهزیستی است، گفت: هم اکنون در شهرستان کرمانشاه ۱۲۶ مهد کودک داریم که از این تعداد ۲۱ مهدکودک در روستاها مستقر هستند.

"کودک‌آزادی" در صدر تماس‌های اورژانس اجتماعی/تا پایان سال 6 "پایگاه اجتماعی" در کرمانشاه فعال می‌شود

شریفی به فعالیت سه پایگاه اجتماعی در سطح شهر کرمانشاه اشاره کرد و افزود: این پایگاه‌ها وظیفه دارند خانه به خانه در محلاتی که مستقر هستند بررسی کرده و مشکلات اجتماعی را شناسایی کنند.

این مسئول افزود: هم اکنون پایگاه‌های اجتماعی بهزیستی در محله‌های "باغ ابریشم"، "دولت آباد" و "جعفرآباد" فعال هستند و تا پایان مرداد ماه پایگاه اجتماعی در "حکمت آباد" نیز راه‌اندازی میشود.

وی تصریح کرد: با توجه به تاثیرات مثبت پایگاه‌های اجتماعی در محلات آسیب خیز تا پایان سال پایگاه اجتماعی در دو محله "ملا حسنی" و "صادقیه" نیز راه‌اندازی میشود.


شریفی خاطرنشان کرد" چنانچه فرمانداری و استانداری همکاری کرده و اعتبارات لازم را در اختیار قرار دادند به طوری که بتوان در تمام محلات شهر کرمانشاه پایگاه اجتماعی راه اندازی کرد قطعا در چند سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در بخش کنترل آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

این مسئول در ادامه با اشاره به فعالیت اورژانس اجتماعی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های بهزیستی، گفت: این اورژانس وظیفه مداخله در بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی را دارد و افراد می‌توانند با تماس با شماره ۱۲۳ آسیب‌های اجتماعی را به نیروهای اورژانس اجتماعی گزارش کنند.

وی افزود: عمده مأموریت‌های اورژانس اجتماعی شهرستان کرمانشاه مربوط به حوزه‌های کودک آزاری، طلاق، کودکان کار و خیابانی، افراد فراری و موارد اقدام به خودکشی است.

شریفی یادآورشد: کودک آزاری به علت اعتیاد پدر و مادر بیشترین آمار تماس با اورژانس اجتماعی شهرستان را دارد.

برخی کودکان کار در کرمانشاه "اجاره" داده می شوند!

رییس اداره بهزیستی شهرستان کرمانشاه در ادامه با اشاره به شروع طرح جمع آوری کودکان کار و خیابانی از 14 بهمن ماه سال گذشته گفت: از زمان شروع طرح تاکنون ۱۱۶ کودک کار و خیابانی از سطح شهرستان کرمانشاه جمع آوری شدند که ۹۹ درصد این کودکان به دلیل اعتیاد پدر و مادر مجبور به کار شده‌اند.

وی یادآور شد: متاسفانه هر معضل اجتماعی را که ردیابی می‌کنیم و آن را ریشه یابی می کنیم به اعتیاد می‌رسیم و این امر نشان می‌دهد چنانچه موضوع اعتیاد در جامعه حل شود قطعاً بخش عمده‌ای از آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهد شد.

شریفی با اشاره به راه‌اندازی مرکز آموزشی حمایتی "کودک و خانواده" برای کودکان کار و خیابانی گفت: هم اکنون ۸۰ کودک کار و خیابانی در این مرکز تحت حمایت هستند.

وی به موضوع اجاره کودکان کار در کرمانشاه اشاره کرده بود متاسفانه مواردی داریم که کودکان به دلیل اعتیاد پدر و مادر به افراد دیگر اجاره داده می‌شوند و بخش عمده درآمد این کودکان به این افراد سودجو میرسد.

شریفی خاطرنشان کرد: هم اکنون دو نفر از افرادی که کودکان را اجاره می‌کردند شناسایی کرده ایم و پیگیر هستیم تا به دستگاه‌های قضایی معرفی شوند.


این مسئول با بیان اینکه عمده کودکان کار و خیابانی مشکل سوء تغذیه  دارند، گفت: خوشبختانه به کمک خیرین توانستیم شرایطی را مهیا کنیم که روزانه غذای گرم برای این کودکان به در منزل و محل اسکان آنها ارسال شود.

بهزیستی به هر کارفرمایی که مددجویان را استخدام کند، تسهیلات می‌دهد

وی در ادامه با بیان اینکه بهزیستی سالانه تعهد اشتغال مشخصی دارد گفت: تعهد اشتغال ما در سال جاری در سطح شهرستان کرمانشاه 2099 نفر است که تاکنون به میزان دو میلیارد تومان معرفی به بانک جهت دریافت تسهیلات داشته ایم.

شریفی خاطرنشان کرد: بهزیستی در زمینه به کارگیری مددجویان تسهیلات ویژه ای دارد به طوری که به کارفرمایی که مددجویان بهزیستی را استخدام کند به ازای هر مددجو 20 میلیون تومان وام پرداخت کرده و پنج سال بیمه مددجو را نیز تقبل می کند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: