• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-10784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

مزیت‌های زیادی برای گسترش همکاری اقتصادی کرمانشاه و روسیه وجود دارد


استاندار كرمانشاه گفت: مزيت هاي مهمي براي گسترش همكاري اقتصادي بین استان كرمانشاه با روسيه وجود دارد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازاني در ديدار با سفير روسيه، خواستار همكاريهای اقتصادي كشور روسيه با استان كرمانشاه شد.

وي با اشاره به رابطه دو كشور ايران و روسيه در طول تاريخ اظهار کرد:  امروز علاوه بر همسايگي ايران و روسيه، دو كشور در مسائل بين الملل و سياسي نيز همواره در كنار هم هستند و به نوعي دو كشور در يك حالت اتحاد و پيوستگي استراتژيك قرار دارند كه مايه خوشحالي است.

وي با اشاره به گسترش همكاري عميق دو كشور در مسائل بين المللي خاطرنشان ساخت: اميدواريم روابط اقتصادي و ارتباطات فرهنگي و توسعه توريسم بين دو كشور بيش از پيش گسترش پيدا كند و مردم دو كشور هر چه بيشتر از اين همكاري ها بهره مند شوند.

رازاني در ادامه به ظرفيت ها و توانمنديهاي استان كرمانشاه در بخش هاي مختلف اشاره کرد و گفت: كرمانشاه هم با بخش عربي و هم بخش كردي عراق همسايه است که این یک مزیت خوب برای استان محسوب می‌شود.

وي گفت: در قصرشیرین دو مرز پرويز خان و خسروي وجود دارد كه پرويز خان در قسمت كردي و خسروي نيز در قسمت عربي كشور عراق قرار گرفته اند و بالاترين تردد و تجارت و همچنين صادرات با كشور عراق تا دوسال پیش از طريق استان كرمانشاه صورت مي گرفت.

وی افزود: هر چند طي دو سال گذشته با پيدايش داعش حجم صادرات از مرزهاي استان به عراق اندكي  كاهش يافته، اما اين حجم به زير 40 درصد از صادرات كل كشور به عراق نرسيده است.

استاندار كرمانشاه با بيان اينكه طبق رايزني هاي صورت گرفته قصد داريم ارتباط با كشور عراق را گسترش دهيم، اظهار کرد: پيشنهاد تبديل شدن شهرستان قصرشيرين به منطقه آزاد در دولت به تصويب رسيده كه به احتمال زياد در مجلس شوراي اسلامي هم به تصويب خواهد رسید.

 رازاني در ادامه از ارائه پيشنهاد جهت اجراي خط آهن شمال غرب به جنوب غرب ايران خبر داد و گفت: علاوه بر خط آهن شمال به جنوب كه استانهاي گيلان، تهران و بندر امام را در برمي‌گيرد ، پيشنهاد يك خط جديد را از شمال غرب به جنوب غرب يعني از استان هاي آذربايجان شرقي، كردستان، كرمانشاه به بندر امام داده ايم كه خوشبختانه وزارت راه هم پذيرفته و با اجراي اين طرح خط جديد ريلي از شمال غرب به جنوب غرب در ايران احداث مي شود كه اين مسير، ترددها را خيلي آسانتر خواهد كرد.

استاندار كرمانشاه در ادامه با اشاره به مزيت هاي فراوان استان در بخش كشاورزي خاطرنشان ساخت: تقريباً 30 درصد از اراضي استان گرمسيري است و يك پروژه بسيار مهم به نام سامانه گرمسيري در حال انجام است كه با اجراي اين پروژه بسيار مهم يك ميليارد متر معكب آب به منطقه منتقل مي شود.

وی افزود: همچنين استان كرمانشاه با وجود اينكه يك و نيم درصد مساحت ايران را دارد، اما هفت درصد  راضی قابل کشت كشور را داراست كه محصولات متنوعي در بخش كشاورزي توليد مي شود.

 رازاني با بيان اينكه كرمانشاه از لحاظ داشتن محصولات پتروشيمي نيز داراي يك موقعيت برتر است، گفت: استان كرمانشاه پس از استان هاي خوزستان و بوشهر سومين استان از لحاظ توليد محصولات پتروشيمي محسوب مي شود و هم اكنون اجراي چهارمين پتروشيمي در استان آغاز شده است.

استاندار کرمانشاه گفت: تمام اين مزيت ها و توانمنديها مي تواند منجر به گسترش ارتباط و همكاري بين استان كرمانشاه و روسيه گردد.


لوان جاگاریان سفير روسيه در ایران نيز آمادگي كشور خود را براي گسترش  همكاري با استان كرمانشاه اعلام كرد و گفت: آماده گسترش هر گونه همكاري به خصوص در زمينه اقتصادي با استان كرمانشاه هستيم.

وی افزود: حتماً مزيت ها و ظرفيت هاي خوب استان كرمانشاه در بخش هاي مختلف را به اطلاع مجريان و سرمايه گذاران روسيه خواهیم رساند.       

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: