• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-4514-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رییس انجمن داروسازان کرمانشاه:

داروخانه‌های استان نای نفس کشیدن ندارند/ با کمبود بسیاری اقلام دارویی مواجهیم

رییس انجمن داروسازان استان کرمانشاه با انتقاد از عدم تعهد شرکت‌های بیمه نسبت به پرداخت مطالباتشان به داروخانه‌ها، گفت: این امر موجب شده داروخانه‌ها با مشکلات مالی فراوان مواجه شوند.

دکتر شهرام افضلی به مناسبت روز داروساز در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به وجود 400 داروساز در استان، گفت: این تعداد داروساز در بخش‌های مختلف از جمله داروخانه‌ها، شرکت‌های توزیع دارو و کالاهای سلامت محور، کارخانجات داروسازی و بیمارستان‌ها مشغول خدمت هستند.

وی با بیان اینکه داروساز بیکار به آن معنا در استان وجود ندارد، گفت: برخی داروسازان استان هستند که کار پاره وقت انجام می دهند.

افضلی در ادامه
مشکل اصلی داروسازان را نادیده گرفتن خدمات آنها در طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: متاسفانه جایگاه داروسازان به عنوان یکی از ارکان اصلی سلامت آن طور که باید و شاید در طرح تحول سلامت دیده نشده و حق و حقوق داروسازان آن طور که باید در این طرح لحاظ نشده است.

افضلی عدم به کارگیری داروسازان در بیمارستان‌ها بر اساس نرم جهانی را مشکل دیگر این قشر از جامعه عنوان کرد و افزود: بر اساس نرم جهانی وجود یک داروساز به ازای هر 40  تا 50 تخت بیمارستانی ضروری است، اما این سرانه در کشور و استان ما بسیار پایین است و بعضا یک بیمارستان 300 تختخوابی تنها یک داروساز دارد.

وی خاطرنشان کرد: حضور داروسازان در بیمارستان‌ها در جهت ارتقا سلامت بیماران و تجویز منطقی دارو امری ضروری است.

افضلی با بیان اینکه داروسازان قشر مجرب و ورزید‌ه ای هستند، گفت: متاسفانه در کشور از خدمات و قابلیت‌های داروسازان آن طور که باید بهره گرفته نمی‌شود و این درحالیست که در کشورهای دیگر در بسیاری طرح‌های سلامت از جمله کنترل دیابت و فشار خون از ظرفیت داروسازان استفاده می‌شود.

وی افزود: داروسازان قشری از جامعه پزشکی هستند که ارتباط نزدیکی با مردم دارند و روزانه به طور میانگین 50 تا 200 نفر به داروخانه ها مراجعه می‌کنند و با این حجم مراجعه کار غربالگری بیماری‌هایی از جمله دیابت و فشار خون به راحتی می‌تواند در داروخانه‌ها انجام شود.

رییس انجمن داروسازان کرمانشاه عدم افزایش تعرفه خدمات داروسازان متناسب با خدمات آنها در کتاب ارزشیابی خدمات پزشکی را مشکل دیگر این قشر عنوان کرد و افزود: در این کتاب برای خدمات داروسازان ضریب k در نظر گرفته شده بسیار پایین است، از طرف دیگر افزایش سالانه این عدد متناسب با خدمات داروسازان نیست.

افضلی به حجم مطالبات بالای داروخانه‌های استان از شرکت‌های بیمه‌ای نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه بیمه‌ها بدهی خود را به داروخانه‌ها به موقع پرداخت نمی‌کنند و وضعیت به حدی رسیده که داروخانه‌ها عملا نای نفس کشیدن ندارند.

وی افزود: ادامه این روند موجب خواهد شد تا در آینده‌‎ای نزدیک داروخانه‌ها نتوانند نسخ بیمه‌ای را بپیچند.

افضلی با اشاره به وجود 250 داروخانه در سطح استان، گفت: افزایش سالانه هزینه‌های داروخانه‌ها را در حالی شاهد هستیم که از طرف دیگر درآمد آنها سالانه روند کاهشی دارد و با عدم پرداخت مطالبات از سوی شرکت‌های بیمه ای، داروخانه‌های ما هم اکنون با مشکلات جدی مالی مواجه هستند و توانی برای خرید دارو ندارند.

وی عدم اختصاص سرمایه در گردش از سوی نظام بانکی را دیگر مشکل داروخانه‌های استان عنوان کرد و افزود: در این شرایط کاهش درآمد، نظام بانکی می تواند با اختصاص تسهیلات با بهره پایین بخشی از مشکلات داروخانه‌های استان را مرتفع کند.

رییس انجمن داروسازان استان کرمانشاه مشکل دیگر داروخانه‌های استان که تنها مختص استان کرمانشاه است را کمبود دارو عنوان کرد و افزود: تخصیص دارو در سطح کشور بر اساس جمعیت هر استان انجام می‌شود.

وی افزود: جمعیت استان مشخص است، اما قطب بودن کرمانشاه در غرب کشور موجب شده تا سربار بیمار در استان داشته باشیم و هم اکنون بیمارانی از استان‌های همدان، کردستان، لرستان، ایلام و حتی کشور عراق برای بهره‌مندی از خدمات درمانی به کرمانشاه مراجعه می‌کنند.

افضلی تصریح کرد: این حجم بالای مراجعات موجب شده تا در بسیاری اقلام دارویی با کمبود شدید مواجه شویم و این درحالیست که همین داروها در استان‌های دیگر به وفور یافت می‌شود و باید در خصوص رفع این مشکل مسئولین مربوطه هرچه سریعتر اقدام کنند.
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: