• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-687-5
  • خبرنگار : 4
  • منبع خبر : ----

استاد میرجلال الدین کزازی:

کردها بی هیچ گزافه ای شادترین تیره ایرانی هستند

استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی گفت: در میان تیره های گوناگون و پرشمار ایرانی بی هیچ گمان و گزافه ای کردها شادترین هستند.

 

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه کرمانشاه، میرجلال الدین کزازی در شب فرهنگی کرمانشاه در برج میلاد تهران، اظهارکرد: در میان تیره های گوناگون و پرشمار ایرانی بی هیچ گمان و گزافه ای کردها شادترین هستند.

 

وی به رقص هلپرکی و همنوازی گروه موسیقی حاضر در برنامه اشاره و این دو را از نمونه های شادی کردانه دانست و افزود: من سرمستم، رفته از دستم از آن خنیای خرم خجسته شگرف و شکوهمند که آن گروه همنوازی فرا پیش ما نهاد. این ها نمونه ای از هنر کرمانشاه است.

 

استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: کدامین شهر بزرگ را در ایران می شناسید که همنوازی با این شکوه و شگرفی داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه دشوار ترین گونه خنیا همنوایی و همنوازی است، یادآور شد: به هر روی من امشب باری دیگر نازان شدم و سر برافراختم که کرمانشاهی هستم.

 

بیرن ارژن عضو شورای موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما نیز در این مراسم عنوان کرد: من در حوزه موسیقی کارهایی کرده ام از جمله ارگ سمفونیک دالاهو که ارکستر بزرگ تهران آن را اجرا کرد و برای اولین بار توسط 300 نفر از بهترین نوازندگان ایران در کرمانشاه اجرا شد.

 

وی ادامه داد: جدای از این، منظومه ای در خصوص شیرین و فرهاد که حکایتی دیگر است نه آن داستانی که در خسرو و فرهاد نظامی آمده را به نظم درآورده ام.

 

این شاعر کرمانشاهی تاکید کرد: این حکایت با توجه به جغرافیای بومی کرمانشاه رنگ دیگری به خود گرفته است.

 

همچنین در ادامه برنامه شبهای فرهنگی کرمانشاه در برج میلاد، محمدعلی سلطانی، نویسنده و کردپژوه مطرح کرمانشاهی گفت: سرزمین کرمانشاه هیچگاه خالی از فرهنگ نبوده  کرمانشاه مرکز فرهنگ و دور اندیشی فرهنگی بوده است.

 

وی ادامه داد: اگر نام کرمانشاه در ردیف کشورهایی مانند هندوستان، اتریش، مالزی و استان های نامبردار کشور در برگزاری شب های فرهنگی در برج میلاد می آید برای این است که کرمانشاه 3 هزار سال فرهنگ یک سرزمین را نگهبانی کرده است.

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر، نه تنها نگهبان و نگهدار آثار فرهنگی بوده است، بلکه آداب و رسوم، زبان و خط این سرزمین را توانسته به عنوان یک آرشیو بنیادی نگهبان باشد.

 

پژوهشگر کرمانشاهی تصریح داشت: در دوره ظهور اسلام، فترت هایی بوجود آمد اما این ساکنان سرزمین کرمانشاه بودند که زبان و موسیقی مادری خود را آرشیو کردند.

 

وی افزود: در طاق بستان، هنر حجاری، هنر نقاشی، هنر موسیقی و محیط زیست که بالاترین مسائل امروز ما است در آن سرزمین به عنوان یک نمونه نگهداری شده که می توانیم از لحاظ تلقینی با مسائل امروز خود آن را ارائه دهیم.

 

سلطانی با تاکید بر اینکه ما نگهبان آن چیزهایی هستیم که از نیاکانمان به ما رسیده است، گفت: کرمانشاه پایگاه خدمات متقابل ایران و اسلام است. بعد از آنکه دولت صفویه توانست یک حکومت دولت و ملت تشکیل دهد باز این کرمانشاه بود که به عنوان نگهبان تمام ضوابط فرهنگی در غرب کشور نقش ایفاء کرد. البته نمی خواهیم بگوئیم استان های دیگر از ما فروتر هستند اما ما توانسته ایم با حداقل امکانات بالاترین میزان نماد ها و نمودهای فرهنگی را در دل کوه ها و صخره ها و محیط زیست خود نگه داریم.

 

وی خاطرنشان ساخت: ما توانسته ایم، آن آواهای باستانی و عرق باستانی را در وجود فرزندان خود نسل به نسل منتقل کنیم.

 

این نویسنده برجسته کرمانشاهی عنوان کرد: سرزمین کرمانشاه هیچگاه خالی از فرهنگ نبوده، کرمانشاه مرکز فرهنگ و دور اندیشی فرهنگی بوده است.

 

وی کرمانشاهیان را پیشگامان حرکت های نوین بعد از صفویه تا اواخر قاجار و با ظهور نهضت مشروطیت دانست و متذکر شد: رمان نگاهی نو به زندگی است، انواع رمان ها از سرزمین کرمانشاه به جامعه ادبی ایران وارد شد از جمله ی آنها رمانی تاریخی از میرزای خسروی بود.

 

سلطانی با بیان اینکه محمد علی افغانی رمان نویس کرمانشاهی کتاب شوهر آهو خانم را در زمینه اجتماعی و در حوزه مسائل و مشکلات بانوان نوشته است، افزود: علی اشرف درویشیان و احمد خداداده دیگر رمان نویسان برجسته کرمانشاهی هستند که جوانان ما باید آنها را بشناسند.

 

وی در پایان کرمانشاهیان را پیشگامان روزنامه نگاری خواند و یادآورشد: روزنامه نگاری رکن پنجم دموکراسی است که استان کرمانشاه در کشور از پیشگامان آن بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: