• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-13114-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

نگذاریم دیر شود

آتش که به جان جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی می‌افتد اولین کسانی که خبردار می‌شوند، مردم منطقه هستند، اما تصور اینکه خبر دادن و منتظر ماندن آنها تا آمدن نیروهای منابع طبیعی و دیگر ارگان‌ها چه قدر زمان می‌برد و  در این فاصله ممکن است دامنه آتش وسیع‌تر شود و کار اطفای آن سخت‌تر، خیلی سخت نیست.

خاموش کردن به موقع آتش و به اصطلاح در نطفه خفه کردنش در مراحل اولیه آتش سوزی شاید کار خیلی سختی نباشد، اما دامنه آتش سوزی که وسیع می شود دیگر دیر می‌شود و کاری از عهده کسی برنمی‌آید و اطفای حریق کاری سخت و طاقت فرسا می‌گردد.

گاهی دامنه آتش به حدی گسترده می‌شود که خاموش کردن آن غیرممکن می‌شود و  اینجاست که باید منتظر ماند و سوختن و دود شدن سرمایه‌های جنگلی و مرتعی را دید، به امید اینکه آتش به یک مانع طبیعی مثل رودخانه‌ای برسد و خود بخود خاموش شود.

حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی به عنوان سرمایه‌هایی که بازگشت آنها به این سادگی‌ها ممکن نیست و چه بسا برای بازگشت بخش کوچکی از آن‌ها به هزاران سال زمان نیاز باشد آنقدر اهمیت دارد که باید ساز و کاری اندیشید تا اگر عرصه های منابع طبیعی طعمه حریق شدند نگذاریم خیلی دیر شود و سرمایه‌هایمان به آسانی و در زمانی اندک دود شود و بر باد برود.

... اگر مردم بومی آموزش‌های لازم را دیده باشند و تجهیزات کافی هم در اختیار داشته باشند خودشان می‌توانند به محض خبر دار شدن از وقوع حریق دست به کار شده و شروع به خاموش کردن آتش کنند و  جلوی گسترده‌تر شدن دامنه آتش را بگیرند و اگر نه که عملا کاری نمی توانند بکنند و باید بنشینند و سوختن و دود شدن جنگل‌ها و مراتع را ببینند.

توانمند بودن نیروهای بومی منطقه علاوه بر اینکه از گسترده شدن دامنه آتش‌سوزی جلوگیری خواهد کرد باعث اطفای سریع آتش می‌شود و از وارد آمدن هر نوع آسیب و خسارتی به عرصه‌های منابع طبیعی جلوگیری می‌کند.


اما گویی این نیروهای بومی حداقل امکانات مرتبط با اطفای حریق را هم ندارند و  آموزش‌های لازم را هم ندیده‌اند که مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه می‌گوید: باید با تجهیز و آموزش نیروهای داوطلب بومی از دود شدن این سرمایه‌های کشور در هنگام بروز حریق جلوگیری کنیم.

رضا محمودیان در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه اذعان کرد: برای مجهز کردن نیروهای داوطلب بومی به تجهیزات اطفای حریق با کمبود منابع اعتباری مواجه هستیم.

وی از عرصه‌های منابع طبیعی به عنوان اندوخته‌های کشور یاد و بر لزوم حفاظت  و حراست از آنها  تاکید کرد.

محمودیان با اشاره به برنامه ریزی برای مقابله سریع با حریق در عرصه های منابع طبیعی و محیط زیستی استان در سال جاری بیان کرد: هرچند امسال فرمانداری‌ها پای کار امدند و به محض اطلاع از وقوع حریق در یک منطقه برای اطفای سریع آن دست بکار شدند، اما به نظر می رسد  نیروهای داوطلب بیشتر می توانند در امر اطفای حریق نقش‌آفرینی کنند و همین مسئله ضرورت تجهیز نیروهای داوطلب در امر اطفای حریق در عرصه‌های منابع طبیعی را نشان می‌دهد.

مراد شیخ‌ویسی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به ناکافی بودن تجهیزات اطفای حریق در سطح دهیاری‌ها، اظهار کرد: اعتباری که برای خرید تجهیزات لازم برای اطفای حریق توسط نیروهای مردمی و داوطلب در اختیار دهیاری‌ها قرار می‌گیرد به اندازه‌ای نیست که بتوان آنها را به امکانات اولیه اطفای حریق مجهز کرد.

 شیخ‌ویسی ادامه داد: اگر اعتبارات به اندازه‌ای باشد که بتوانیم سالانه بین هزار تا دوهزار نفر از افراد بومی را به امکانات اولیه اطفای حریق مجهز کنیم، آنها خواهند توانست در مواقع آتش سوزی به داد منابع طبیعی رسیده و نقش مهمی در اطفای سریع آتش داشته باشند.

شیخ‌ویسی هزینه تهیه هر پکیج اطفای حریق شامل دستکش، چکمه و... برای افراد بومی را حدود 100 هزار تومان دانست و افزود: سال گذشته حدود 150 میلیون تومان برای تجهیز نیروهای بومی به تجهیزات اطفای حریق هزینه شد.

وی با بیان اینکه امسال در برنامه داریم 350 میلیون تومان تجهیزات اطفای حریق خریداری و در اختیار دهیاریها قرار دهیم، اضافه کرد: هنوز هیچ پولی در اختیار منابع طبیعی استان قرار نگرفته است.

شیخ‌ویسی با بیان اینکه سالانه بین  700 تا هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان طعمه حریق می‌شوند، اظهار کرد: استان به لحاظ شرایط اقلیمی خاص خود از پوشش گیاهی غنی برخوردار بوده و مستعد آتش سوزی است.

وی با تاکید بر نقش مهم جنگل‌های زاگرس در تامین آب، علوفه، حفاظت ازخاک و جلوگیری از ورود ریزگردها، بر لزوم حفاظت و حراست از آنها تاکید کرد.

سرهنگ عباس بهاری فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار ایسنا آموزش و ایجاد حساسیت در NGOها، گروه‌های مردمی، اعضای شوراها، دهیاریها و... و تشکیل اکیپ‌هایی برای شرایط بحرانی را از جمله اقدامات انجام شده در راستای مقابله با حریق در عرصه های منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: باید اینگونه اقدامات بیشتر شود.

بهاری رویکرد منابع طبیعی در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی را استفاده از توان مردمی عنوان کرد و افزود: مجموعه منابع طبیعی می‌کوشد تا با بهره‌‌گیری از توان جوامع محلی به حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی بپردازد.

 بهاری تاکید کرد: اگر مشارکت NGOها و سازمان های مردم نهاد را در امر حفاظت و حراست از منابع طبیعی نداشتیم، شاید آمار حریق‌ سالانه استان خیلی بیشتر از اینها می‌شد.

گزارش از: زهرا مرادی، خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه
 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: