• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

گردهمایی بزرگان موسیقی در اختتامیه جشنواره "کهن آواهای تنبور"

اختتامیه جشنواره منطقه ای کهن آواهای تنبور با حضور جمعی از بزرگان موسیقی کشور در روستای بانزلان شهرستان دالاهو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، این مراسم با حضور بزرگان موسیقی کشور همچون شهرام ناظری، کیهان کلهر، حسین علیزاده، محمدرضا درویشی، علی اکبرشکارچی و علی اکبر مرادی، همزمان با افتتاح خانه تنبور، شب گذشته(21 شهریور) برگزار شد که با استقبال گسترده دوستداران موسیقی روبرو شد.

علی شبستری مدیر اجرایی این جشنواره در ابتدای مراسم با خیرمقدم به حاضرین، گفت: در این جشنواره 70 نوازنده تنبور و مقام خوان حضور داشتند که در دو بخش گروه نوازی(13 گروه) و تک نوازی و مقام خوانی با هم به رقابت پرداختند.

وی با اشاره به قدمت پنج هزار ساله ساز تنبور، گفت: انتقال موسیقی سنتی بعنوان یک میراث به آیندگان از اهداف برپایی این جشنواره بود که به همت خانه تنبور و اداره فرهنگ و اراشاد اسلامی استان و شهرستان دالاهو برگزار شد.

در ادامه یوسف شاه حسینی معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه پشت تریبون رفت و با بیان اینکه موسیقی هنری صلح جو و صلح آفرین است، گفت: صلح درونی و صلح بیرونی از آموخته هایی است که باید از موسیقی یاد بگیریم.

وی با بیان اینکه موسیقی اصیل ما ریشه در معنویت دارد، افزود: علت اقبال مردم به این نوع موسیقی نیز به همین دلیل است.

شاه حسینی اظهار کرد: باید قدر این نوع موسیقی(موسیقی اصیل) را بدانیم و از آن حمایت کنیم تا در رقابت با انواع دیگر موسیقی که امروزه رواج یافته، گزندی به آن نرسد.

سپس علی اکبر مرادی از نوازندگان چیره دست تنبور و متولی احداث خانه تنبور پشت تریبون رفت و با ابراز خوشحالی از حضور بزرگان موسیقی در این مراسم، گفت: امروز روز خوبی برای من است، اما ای کاش همسرم زنده بود و پسرانم نیز امروز اینجا بودند.

وی با بیان اینکه خانه تنبور مرکزی برای هنر است، افزود: این مرکز متعلق به همه تنبورنوازان است.

مرادی اظهار کرد: دوست خوبم مهندس "بهروز بیات" برای ساخت این خانه تنبور زحمات زیادی کشید که جا دارد از او و همه مسئولینی که کمک کردند مشکلات فرار روی ساخت این مرکز رفع شود، تقدیر کنم.

در ادامه نوبت به محمدرضا درویشی رسید که پشت تریبون قرار بگیرد و در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که این جمعیت مشتاق را می بینم که برای موسیقی اینجا دور هم جمع شده اند.

درویشی با اشاره به تلاش چند ساله علی اکبر مرادی برای ساخت خانه تنبور، گفت: آقای مرادی این مکان را با مایه گذاشتن از جان و مال شخصی خود و بدون کمک هیچ نهادی ساخت.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سالهای گذشته عده ای از ساخت این مرکز(خانه تنبور) ممانعت می کردند، گفت: اینجا یک مرکزفرهنگی برای ساز تنبور است و امیدوارم جوانان تنبورنواز از سراسر ایران برای آموزش به این مکان بیایند و مقام های اصیل تنبور در این خانه به نسل جوان انتقال پیدا کند.

درویشی همچنین با بیان اینکه امروز تنبور به یک ساز ملی تبدیل شده و سازی منحصر به منطقه کردنشین نیست، گفت: تنبور ساز باستانی ایران است.

در بخش بعدی این مراسم استاد شهرام ناظری در سخنانی گفت: مایه سعادت من است که در این روز مبارک به همراه دیگر اساتید موسیقی اینجا هستم.

وی با ابراز خرسندی از ساخت خانه تنبور، گفت: علی اکبر مرادی که از دوستان قدیمی من است و به همراه دیگر دوستان و خصوصا مهندس بهروز بیات تلاش زیادی برای ساخت خانه تنبور داشتند که از همه آنها تقدیر می کنم.

ناظری افزود: افرادی مخالف ساخت خانه تنبور بودند و حتی خواستند این مکان را تخریب کنند که امروز روسیاه هستند.

استاد شهرام ناظری پس از سخنانش بصورت زنده قطعه ای از اشعار مولانه و همچنین یک قطعه کردی را برای حاضرین خواند که مورد تشویق بسیار دوستداران موسیقی قرار گرفت.

در ادامه نیز کیهان کلهر نوازنده برجسته کمانچه در سخنان کوتاهی از حضور در این مراسم ابراز خرسندی کرد.

حسین علیزاده نوازنده چیره دست تار که دیگر میهمان این مراسم بود نیز پشت تریبون رفت و گفت: امروز شاهد یکی از بهترین اتفاقات در عرصه موسیقی کشور هستیم.

وی با اشاره به غنای موسیقی ایران، گفت: ایران کشوری بسیار ثروتمند بلحاظ موسیقی است و اقوام مختلف ایران هر کدام موسیقی غنی دارند.

علیزاده اظهار کرد: اگر چه سالیان درازی است که به موسیقی کم لطفی می شود، اما موسیقی به لطف کسی نیاز ندارد و همواره راه خود را می رود.

وی با بیان اینکه عاشق موسیقی کردی هستم، گفت: استاد شهرام ناظری و استاد کیهان کلهر از بزرگان موسیقی این خطه هستند.

علیزاده همچنین با انتقاد از خطاب کردن بزرگان موسیقی با عناوین غیرایرانی همچون شوالیه، اظهار کرد: استاد شهرام ناظری نیاز به عنوان شوالیه ندارد و  این عناوین به او ارزش نمی دهد، استاد ناظری در قلب مردم جا دارد و قلب ما برای او می تپد.

در ادامه نوبت به شعرخوانی استاد پرتو شاعر بزرگ کرمانشاه رسید که چند بیتی از سروده هایش را برای حاضرین خواند.

در مراسم اختتامیه جشنواره کهن آواهای تنبور، چند گروه موسیقی نیز به اجرای برنامه پرداختند.

بخش پایانی این برنامه نیز تقدیر از برگزیدگان جشنواره در بخش های مختلف بود و برگزیدگان لوح تقدیر خود را از دستان بزرگان موسیقی کشور گرفتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: