• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-3214-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

"پاکبان محرم" باشید

مدیرعامل تشکل محیط زیستی پیام آوران اردیبهشت از مردم خواست در ایام عزاداری امام حسین(ع) از انداختن ظروف نذری پلاستیکی در محیط شهر خودداری کنند.

شیرین خوانساری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به فرا رسیدن ایام محرم و توزیع انواع نذری بین عزاداران، اظهار کرد: در این ایام مصرف ظروف پلاستیکی برای عرضه نذری چند برابر می‌شود.

وی با انتقاد از اینکه گاهی مردم این ظروف را در شهر رها می‌کنند، افزود: از بین رفتن این پلاستیک‌ها چند صد سال زمان نیاز دارد، به علاوه این پلاستیک‌ها در زمان تجزیه به مونومرهایی تجزیه می‌شوند که برای طبیعت و موجودات زنده مضر است.

مدیرعامل تشکل محیط زیستی پیام آوران اردیبهشت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر استفاده از ظروف پلاستیکی برای غذا یا چای داغ سلامت عزاداران را به خطر می‌اندازد و توصیه نمی‌شود.

این فعال محیط زیست با اشاره به رایزنی‌هایی که در سه سال اخیر با هیات‌های مذهبی انجام شده که به جای ظروف پلاستیکی از سایر ظروف با مضرات کمتر استفاده کنند، تاکید کرد: این رایزنی‌ها در برخی موارد مفید بود و بعضی از هیات‌ها برای عرضه نذری از ظروف غیرپلاستیکی استفاده کنند.

خوانساری تصریح کرد: رایزنی دیگری که انجام شد این بود که همه هیات‌ها در کنار نذری که پخش می‌کنند سطل و یا کیسه برای زباله در نظر بگیرند تا مردم مجبور نباشند پسماند پلاستیکی خود را در شهر رها کنند.

وی یادآوری کرد: کار دیگری که به همت فعالان محیط زیست انجام شد طرح "پاکبان محرم" بود که افراد داوطلبانه نسبت به پاکسازی شهر از ظروف پلاستیکی نذری‌ها در ایام محرم اقدام کردند.

مدیرعامل تشکل پیام آوران اردیبشهت با بیان اینکه طرح پاکبان محرم امسال هم اجرا خواهد شد، اضافه کرد: هر فرد می‌تواند پاکبان محرم باشد و هم زباله‌های پلاستیکی را جمع کند و هم به مردم آگاهی بدهد که زباله‌های خود را در شهر رها نکنند.

به گفته خوانساری، هر فرد می‌تواند در محله سکونت خود این کار را انجام دهد، اما تجمع بزرگتر پاکبانان محرم نیز هر شب در محدوده چهار راه نوبهار انجام می‌شود و عده زیادی در این منطقه پاکسازی را انجام می‌دهند.

وی در پایان از افرادی که نذر دارند درخواست کرد، تا حد امکان نذری خود را در ظروف گیاهی عرضه کنند که سلامت عزاداران را به خطر نیندازد و به علاوه در محل توزیع نذری حتما کیسه زباله هم در نظر بگیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: