• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-5284-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه:

نیمه دوم امسال باید نمایشگاهی در بخش مرکزی عراق برگزار کنیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: باید در نیمه دوم امسال نمایشگاهی از توانمندی‌های استان در بخش مرکزی عراق برگزار کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، نعمت‌الله حقیقی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان کرمانشاه که امروز (16 مهر) برگزار شد، از روند کاهش تدریجی صادرات استان به کشور عراق یاد کرد که عمدتا ناشی از مسائل سیاسی داخلی این کشور است.

وی اظهار کرد: اکنون سهم صادرات کرمانشاه از صادرات ایران به عراق از 50 درصد به حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه عمده کاهش صادرات را نیز مربوط به مرز پرویزخان دانست و یادآوری کرد: وضع تعرفه‌های سنگین بین بخش کردنشین و عربی کشور عراق باعث کاهش صادرات از این مرز شده است.

حقیقی با بیان اینکه خوشبختانه با فعالیت مرز سومار بخش قابل توجهی از کاهش صادرات مرزهای خسروی و پرویزخان جبران شده است، خاطرنشان کرد: این مرز اکنون صادرات خوبی به بخش مرکزی عراق دارد.

به گفته این مسئول، صادرات از بازارچه مرزی سومار که ابتدا روزانه هشت تا 10 کامیون بود اکنون با گذشت کمتر از دو سال به 150 تا 200 کامیون در روز رسیده است.

وی در خصوص عمده کالاهای صادراتی از مرز سومار و سایر مرزهای استان نیز خاطرنشان کرد: این کالاها شامل کانی‌های غیرفلزی، کاشی، سرامیک، مواد غذایی، رب گوجه، محصولات کشاورزی و... است.

حقیقی قیرطبیعی به صورت خام و فرآوری شده را نیز از دیگر کالاهای صادراتی استان دانست که بازار مصرف آن عمدتا چین و خاور دور است و متاسفانه اکنون هم بخشی از بازار خود در این کشورها را از دست داده‌است.

وی عنوان کرد: لبنیات ما هم در عراق بازار مصرف خوبی دارد و برخی برندهای لبنیات استان جایگاه دوم را در بازار عراق به خود اختصاص داده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه دام زنده و خصوصا گوسفند نژاد سنجابی را نیز از دیگر کالاهای عمده صادراتی استان برشمرد که عمدتا به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌رفته و صادرات مجاز و غیرمجاز آن ارزشی حدود 500 تا 600 میلیون دلار در سال داشته است.

حقیقی با بیان اینکه اکنون صادرات دام زنده متوقف شده است، یادآوری کرد: این توقف به بازار صادراتی ما لطمه می‌زند و چند سال طول می‌کشد تا تجار ما بتوانند با زحمات زیاد دوباره بازار را به دست بیاورند.

وی خواستار رایزنی برای برقراری مجدد صادرات دام زنده شد و تاکید کرد: باید حدود پنج درصد از کل دام زنده کشور صادر شود و این میزان آنقدر زیاد نیست که تاثیری در افزایش قیمت گوشت داشته باشد.

وی سپس به راهکارهایی که می‌تواند به افزایش دوباره صادرات کرمانشاه کمک کند اشاره کرد و افزود: عراق بازار اصلی صادرات ما است و نباید آن را از دست بدهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه عمده مشکلات صادراتی ما به عراق ناشی از مسائل سیاسی است، افزود: بخشی از این مشکلات را می‌توان با رایزنی‌های سیاسی از طریق فرمانداران مرزی دو کشور حل کنیم.

حقیقی تکمیل امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز مرزهای استان را نیز برای توسعه صادرات ضروری خواند و خاطرنشان کرد: حدود 70 میلیارد تومان اعتبار برای این کار نیاز است که حداقل 19 میلیارد تومان آن باید در سال جاری تامین شود.

وی برپایی نمایشگاهی از توانمندی‌های استان در بخش مرکزی عراق نیز را نیز برای توسعه صادرات موثر دانست و ادامه داد: پیشنهاد ما این است که اعتباری هم برای کمک به واحدهایی که در نمایشگاه شرکت می‌کنند در نظر گرفته شود.

به گفته این مسئول، تحقق سهمیه صادرات سوخت مرزنشینان نیز می‌تواند به توسعه صادرات استان کمک کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به مناقشات بخش مرکزی و کردنشین عراق، تاکید کرد: این امر می‌تواند به از دست رفتن صادرات و یا کاهش آن از طریق مرزهای کردستان عراق منجر شود که باید بررسی دقیقی از این موضوع و راهکار کاهش هزینه‌های ناشی از آن داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: