• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-6484-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

نگذاریم چالش‌ها مانع ورود جریان سیال سرمایه به کرمانشاه شود

استاندار کرمانشاه گفت: اگرچه چالش‌های متعددی که داریم هوای کرمانشاه را کدر کرده، اما نباید بگذاریم این هوای کدر مانع ورود جریان سیال سرمایه‌ به استان شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (17 مهر) و با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شد، اظهار کرد: در استان کرمانشاه با چالش‌های متعددی مواجه هستیم که به جای ناامید شدن باید این چالش ها را آسیب‌شناسی و بررسی کنیم تا دیگر تکرار نشود.

وی با بیان اینکه بسیاری از این مشکلات ناشی از فرصت سوزی‌ها بوده، افزود: دیگر نباید فرصت سوزی کنیم. همچنین برخی از مشکلات ما ناشی از آن بوده که خیلی از ما تماشاچی بوده ایم و اکنون دیگر همه باید به جای تماشا پای کار باشیم.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: مشکلات ما فقط به دست خودمان حل می‌شود. نباید فراموش کنیم که چیز چندانی از دولت عاید ما نخواهد شد، زیرا دولت در مجموع 320 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد که باید 90 درصد آن را صرف هزینه‌های جاری، حقوق بازنشستگان، یارانه و ... کند و چیزی برایش باقی نمی‌ماند.

بازوند راه پیشبرد اقتصادی استان کرمانشاه را مدیریت نقدینگی‎های موجود در جامعه دانست و افزود: سرمایه را به زور و با قدرت نمی‌توانیم جذب کنیم، اگر موانع را از سر راهش برداریم جای درست خود را پیدا خواهد کرد.

مدیر ارشد استان کرمانشاه از نرخ بالای بیکاری استان و ورودی سالانه هفت تا هشت هزار بیکار هم یاد کرد که ایجاد شغل برای آنها بیش از دو هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد که باید با کمک سرمایه بخش خصوصی تامین شود.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: البته جذب سرمایه بخش خصوصی به معنای عدم حمایت سایر بخش‌ها نیست، برای مثال اگر یک میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی را جمع کنیم، صندوق توسعه ملی هم باید در کنار آن چهار میلیارد دلار به استان کمک کند.

استاندار کرمانشاه سپس به برخی موانع پیش روی سرمایه‌گذاری در استان اشاره کرد و بالا بودن قیمت تغییر کاربری، تخصیص آب و ... را از مهمترین آنها برشمرد که باید با حمایت‌های نمایندگان مجلس بخشی از این موانع حل شود.

وی از بروکراسی اداری موجود هم به عنوان مشکل دیگر پیش روی سرمایه‌گذاری یادکرد که دولت و مجلس هر دو درگیر آن هستند و افزود: نمونه این بروکراسی را در صندوق توسعه ملی می‌بینیم که گاهی دعواهای بین بانک‌ها و صندوق توسعه ملی مجوز دادن به یک پروژه را تا 70 روز طول می‌دهد.

بازوند از اختیارات ناکافی بانک‌ها در استان‎ها هم یاد کرد و گفت: اگر بخواهیم روی اقتصاد فدرالی استان‌ها کار کنیم باید اختیارات بیشتری به استان‌ها و خصوصا بانک‌ها داده شود.

به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، متاسفانه اکنون حتی مصوبات ستاد تسهیل هم مورد پذیرش هیات مدیره برخی بانک‌ها در استان‌ها نیست.

وی خواستار برداشتن قید منابع و مصارف در بانک‌های کرمانشاه شد و اظهار کرد: وقتی استانی بیش از 25 درصد نرخ بیکاری دارد، یعنی سپرده‌گذاری در بانک‌های آن پایین است و نمی‌توان بر اساس قید منابع و مصارف امور استان را پیش برد.

بازوند در بخش پایانی سخنان خود از اهمیت اقتصاد مقاومتی و لزوم تبدیل آن به یک فرهنگ سخن گفت و تصریح کرد: نباید بگذاریم اقتصاد مقاومتی هم به سرنوشت اصل 44 تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه باید قانون رفع موانع اقتصاد مقاومتی تصویب شود، گفت: بین سه قوه اجماع کلی بر اقتصاد مقاومتی وجود دارد و فقط به وحدت رویه نیاز داریم تا اقتصاد مقاومتی را نهادینه کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: