• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-6684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

برای رشد اقتصادی 8 درصدی به سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم

نائب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی به سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور احتیاج داریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، فریدون احمدی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (17 مهر) با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات اقتصادی زیادی در کشور داریم و به نظر می‌رسد در اداره کشور خود را به خواب زده‌ایم.

وی یکی از مهمترین راه‌ها برای کاهش مشکلات اقتصادی در کشور را تسهیل فضای کسب و کار دانست و خاطرنشان کرد: 10 برابر دنیا کارمند داریم، اما جایگاه ما در فضای کسب و کار رتبه 120 دنیا است.

به گفته این نماینده مجلس، در دنیا تعداد کارمندان دولت دو نفر در برابر هر 800 نفر جمعیت است و در کشور ما به ازاء هر 80 نفر جمعیت دو کارمند دولت داریم.

احمدی ادامه داد: وقتی که حق و حقوق یک نفر را به 10 نفر می‌دهیم فساد ایجاد می‌شود، به علاوه اگر هر کارمند بخواهد برای اجرای وظیفه خود یک امضا پای مجوز بزند نتیجه آن چیزی جز طولانی شدن متوسط زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار تا 18 ماه نیست.

 وی معتقد است، با این بروکراسی اداری پیچیده راه به جایی نمی‌بریم و باید به سمت تسهیل فضای کسب و کار برویم.

نائب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی دومین اصل برای کمک به فضای اقتصادی کشور را رونق سرمایه‌گذاری دانست و تاکید کرد: از بودجه دولت که 98 درصد آن برای هزینه‌های جاری می‌رود آبی گرم نخواهد شد و باید به سمت جذب سرمایه‌های بخش خصوصی برویم.

احمدی سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی را به طور میانگین 250 میلیون تومان اعلام کرد و ادامه داد: به علاوه برای تحقق نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی باید 5.5  درصد آن را از طریق سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم که به این منظور سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

این نماینده مجلس گفت: از این 200 میلیارد دلار نیز باید 50 میلیارد دلار از طریق سرمایه خارجی و 150 میلیارد دلار از طریق سرمایه‌های داخلی تامین شود.

احمدی عنوان کرد: سهم استان کرمانشاه نیز از این میزان سرمایه‌گذاری 2.5 درصد کشور است و معادل رقمی سالانه 20 هزار میلیارد تومان خواهد بود که باید جذب شود.

وی معتقد است، در کنار جذب سرمایه‌های جدید، باید سرمایه‌هایی که از قبل داشتیم را نیز حفظ و از فرار آنها جلوگیری کنیم.

 نائب رئیس دوم کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی ارتقا بهره‌وری را نیز ضروری خواند و تاکید کرد: از هشت درصد نرخ رشد اقتصادی، 5.5 درصد مربوط به سرمایه‌گذاری و 2.5 درصد مربوط به ارتقا بهره‌وری در نظام اداری است که متاسفانه ما در این بخش هم کمتر از نیم درصد بهره‌وری داریم.

وی در پایان از وضعیت نامناسب کرمانشاه در حوزه صنعت و معدن هم یاد کرد.

 رضا علیزاده نائب رئیس اول کمیسیون صنایع  و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: فضای اقتصادی در کشور و استان کرمانشاه آنقدرها که فکر می‌کنیم بد نیست و نباید روحیه خود را از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه اصلاح شاخص‌های اقتصاد دستوری و به اجبار نیست، تصریح کرد: برای مثال نمی‌توانیم به اجبار نرخ سود بانک‌ها را کم کنیم، بلکه باید شرایط اقتصادی کشور را بگونه‌ای اصلاح کنیم که نرخ بهره بانکی خود به خود پایین بیاید.

این نماینده مجلس سپس از وضعیت استان کرمانشاه در حوزه صنعت و معدن هم یاد کرد و افزود: سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی در استان کرمانشاه 29.75 درصد است که با میانگین 30 درصدی کشور تفاوت چندانی ندارد.

وی اظهار کرد: کرمانشاه در حوزه معدن ذخایر خوبی دارد که باید میزان دقیق ذخایر آن مشخص شود. از جمله این مواد معدنی می‌توان به قیرطبیعی اشاره کرد که کرمانشاه سهم 75 درصدی از ذخایر قیرطبیعی کشور را دارد.

علیزاده از ذخایر سنگ تزئینی استان کرمانشاه و وجود 19 معدن در این حوزه با 500 نیروی کار هم خبر داد و گفت: کرمانشاه ذخایر خوبی هم از سیلیس، منیزیوم و منگنز دارد.

نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به صادرات فرآورده‌های معدنی استان کرمانشاه خصوصا به بازار هم جوار کشور عراق تاکید کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: