• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-7184-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

واکسیناسیون رایگان بیش از 6000 راس دام سنگین در دالاهو

‌رئیس ‌شبکه ‌دامپزشکی ‌شهرستان ‌دالاهو از واکسیناسیون بیش از شش هزار راس دام سنگین در این شهرستان علیه بیماری‌های تب برفکی و بروسلوز خبر داد.

به گزارش ایسنا کرمانشاه، دکتر صیدمحمد ‌قاسمی‌ اظهار کرد:  واکسیناسیون ‌رایگان جمعیت دام سنگین شهرستان دالاهو علیه بیماری های ‌‌بروسلوز ‌و تب‌برفکی به اتمام رسید.
 
وی‌ افزود: در راستای‌ مبارزه ‌با بیماری ‌های ‌‌بروسلوز( تب ‌مالت) و تب ‌برفکی ‌تعداد 6149 ‌راس ‌گاو ‌و گوساله‌‌ در ۹۸‌ روستا‌ی شهرستان علیه ‌این ‌بیماری ها ‌مایه کوبی شدند.

وی اظهار کرد: این مرحله از واکسیناسیون با همت شبکه دامپزشکی شهرستان دالاهو و همکاری مراکز مایه کوبی بخش خصوصی در سطح روستاها  و دامدارای های شهرستان انجام شد.

این مسئول بروسلوز را یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام عنوان کرد و گفت: مهمترین راه ورود میکروب عامل بروز این بیماری به بدن حیوان از طریق دستگاه گوارش است که به وسیله علوفه آلوده به حیوان سرایت می کند و سبب شیوع بیماری می شود.

‌رئیس ‌شبکه ‌دامپزشکی ‌شهرستان ‌دالاهو مصرف شیر و لبنیات پاستوریزه و عدم تماس با حیوانات آلوده به تب مالت را از عمده ترین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری برشمرد و تصریح کرد: پیشگیری از این بیماری در انسان فقط با کنترل آن در دام میسر است.

قاسمی همچنین بیماری تب برفکی را یکی از بیماری های ویروسی واگیردار دام های اهلی نظیر گاو و گوساله، گاومیش و گوسفند و بز و نشخوارکنندگان وحشی نظیر آهو، گوزن و کل وحشی عنوان کرد.

وی ایجاد پوشش ایمنی در دام های مورد هدف علیه بیماری های مختلف از طریق واکسیناسیون را از مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری ها عنوان کرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: