• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 967-1385-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه:

اربعین امسال زائرین 7 استان از مرز خسروی تردد می کنند

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه از آماده شدن استان کرمانشاه برای تردد زوار عتبات عالیات در آستانه اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، جعفر همتی در جلسه ستاد اربعین شهرستان کرمانشاه که امروز(19 مهر ) در فرمانداری کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه استان کرمانشاه از بیش از هشت ماه گذشته در حال آماده شدن برای تردد زوار عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی است، اظهار کرد: در این مدت کارهای بسیار مهمی در استان انجام گرفته که از نظر مسئولین کشوری که از شهرستان قصرشیرین بازدید کرده اند، این اقدامات شش برابر کارهایی بوده که در سال های گذشته در ایلام انجام گرفته است.

وی افزود: آسفالت مسیر قصرشیرین به خسروی، ایجاد گیت‌ها، استقرار سرویس‌های بهداشتی،  ایجاد سیستم های بهداشتی و درمانی و... از جمله اقدامات انجام گرفته برای آماده سازی شهرستان قصرشیرین برای تردد زوار عتبات عالیات است.

جاده های استان در مسیر کنگاور تا سرپلذهاب دوبانده می‌شود

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه اضافه کرد: تا پایان مهر ماه تمامی جاده های استان در مسیر کنگاور تا سرپلذهاب دوبانده خواهد شد که در این صورت مسیر تردد زوار عتبات عالیات در استان کرمانشاه از دیگر استان های کشور از شرایط مطلوب‌تری برخوردار خواهد بود.

به گفته همتی برای 50 هزار خودرو در شهرستان قصرشیرین فضای پارکینگ تهیه شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه امسال قرار شده زوار عتبات عالیات هفت استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان و کرمانشاه از مرز خسروی عازم شرکت در همایش اربعین شوند، اظهار کرد: برآورد می‌شود حداقل 500 هزار نفر از مرز خسروی عازم عتبات عالیات شوند.

همتی با بیان اینکه قرار شده زوار عتبات عالیات 12 استان کشور از مرز مهران راهی عتبات عالیات شوند، اذعان کرد: به نظر می رسد تعدادی از زوار این استان ها نیز در نهایت مرز خسروی را برای تردد انتخاب کنند.

24 ساعته نبودن تردد زوار عتبات عالیات از مرز خسروی

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه با اشاره به 24 ساعته نبودن تردد زوار عتبات عالیات از مرز خسروی در استان کرمانشاه بیان کرد: مرز خسروی از ساعت 14 هر روز بسته خواهد شد، چراکه بر اساس تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از بروز مشکل باید زوار عتبات عالیاتی که از مرز خسروی به عتبات عالیات می روند تا روشن بودن هوا به بغداد برسند.

وی بیان کرد: 24 ساعته نبودن مرز خسروی برای تردد  زوار عتبات عالیات، استان کرمانشاه را با جمعیت فراوانی در مرز خسروی و قصرشیرین در شب ها مواجه خواهد کرد که برای جلوگیری از بروز مشکل برای اسکان این افراد ممکن است تدابیری اندیشیده شود که شب ها تعدادی از زوار عتبات عالیات در شهرستان کرمانشاه بمانند.

زوار استانهای کردستان، همدان، لرستان و کرمانشاه ویزای خود را در کرمانشاه دریافت می کنند

مشاور عالی استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه زوار عتبات عالیات استان های کردستان، همدان، لرستان و کرمانشاه ویزاهای خود را از کنسولگری عراق در کرمانشاه دریافت خواهند کرد، بیان کرد: ممکن است مردم دیگر استان ها نیز ندانسته برای دریافت  ویزای خود به کنسولگری عراق در  کرمانشاه مراجعه  کنند که این اتفاق احتمال ماندگاری این زوار در کرمانشاه را بیشتر می کند.

وی از استان کرمانشاه در موضوع اربعین به عنوان یک استان ویژه یاد کرد و افزود: باید همه مردم استان امسال برای برای خدمات رسانی مطلوب به زوار عتبات عالیات پای کار باشند.

همتی اضافه کرد: سال گذشته بیش از نیمی از 700 هزار نفری که از استان کرمانشاه برای اعزام به عتبات عالیات در مرز مهران  عبور کردند در این استان اسکان شبانه داشتند.

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه با اشاره به قابل تقدیر بودن عملکرد سپاه در حوزه اسکان زوار عتبات عالیات در اربعین  سال گذشته، عنوان کرد: امسال نیز باید سپاه با تمام توان در حوزه اسکان زوار عتبات عالیات ورود کند.

  درب تمام مساجد به صورت شبانه روزی روی زوار عتبات عالیات باز باشد

وی با تاکید بر اینکه باید درب تمامی مساجد استان به صورت شبانه روزی به روی زوار عتبات عالیات باز باشد، عنوان کرد: در شهر با کمبود سرویس های بهداشتی مواجهیم و لذا باید مساجد آماده خدمات رسانی به زوار عتبات عالیات باشند.

به گفته همتی در شهر کرمانشاه یکصد و یازده مسجد داریم که همگی اینها باید در ایام اربعین حسینی 24 ساعته باز باشند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این باید حسینیه‌ها نیز در ایام اربعین حسینی آماده خدمات رسانی به زوار عتبات عالیات باشند.

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه با بیان اینکه دولت برای اقداماتی نظیر جاده سازی، برق رسانی، ایجاد مراکز بهداشتی درمانی، مخابراتی و.... اعتبار در نظر گرفته اظهار کرد: ریالی اعتبار برای پذیرایی زورا عتبات عالیات در اختیار ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسئولیت کمیته تغذیه اربعین استان را دارد، گذاشته نشده و نخواهد شد و پذیرایی و میهمان نوازی از زوار عتبات عالیات بر عهده مردم استان گذاشته شده است.

مردم استان کرمانشاه باید مهمان‌نوازی خود را به زوار عتبات عالیات نشان دهند

همتی تاکید کرد: امسال سالی است که مردم استان کرمانشاه باید مهمان‌نوازی خود را به زوار عتبات عالیات نشان داده و ثابت کنند در مهمان نوازی از زوار عتبات عالیات ادامه دهنده راه پدرانشان هستند.

مشاور عالی استاندار کرمانشاه با اشاره به برنامه ریزی برای تهیه 40 هزار وعده غذا توسط ارتش و سپاه ابراز امیدواری کرد: با کمک مردم استان در خدمات رسانی به زوار عتبات عالیات همچون پدران خود روسفید باشیم.

همه موکب‌ها باید شناسنامه دار باشند

همتی در ادامه با تاکید بر اینکه همه موکب هایی که برای خدمات رسانی به زوار عتبات عالیات در اربعین برپا خواهد شد باید شناسنامه دار باشند، بیان کرد: متقاضیان برپایی موکب ها باید برای شناسنامه دار کردن موکب های خود به ستاد عتبات عالیات استان مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: کسانی هم که می خواهند در میهمان نوازی از زوار عتبات عالیات و اسکان آنها در منزل های شخصی خود مشارکت داشته باشند باید برای کسب مجوز به ستاد بازسازی عتبات عالیات مراجعه کنند.

همتی از موکب داران کوچک نیز خواست برای ارتقای سطح خدمات رسانی به زوار عتبات عالیات  موکب های خود را با هم ادغام کنند.

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه با اشاره به کمرنگ بودن نقش زنان و خواهران در اربعین سال گذشته، از زنان کرمانشاهی خواست تا برای ارائه خدمت به زوار حسینی در موکب ها پای کار باشند.

همتی با اشاره به برنامه‌ریزی برای  استقرار بیش از 100 نفر پاکبان در مرز خسروی  در ایام اربعین حسینی، از شهرداری خواست تا برای تمیز نگهداشتن معابر شهری از ظرفیت سمن‌ها و NGO ها استفاده کند.

وی عنوان کرد: کرمانشاهیان سال گذشته یازده موکب را برای پذیرایی از زوار عتبات عالیات در نجف و کربلا برپا کردند، ضمن اینکه تلاش می کردند تا در پذیرایی و اسکان احتمالی زواری حسینی که برای عبور از مرز مهران از استان کرمانشاه عبور می کردند، همه تلاش خود را بکار گیرند.

همتی اضافه کرد: در ایام اربعین حسینی سال گذشته 700 هزار نفر از زوار عتبات عالیات در استان کرمانشاه تغذیه و اسکان  داده شدند.

تمام هم و غم ما این است مرز خسروی دائمی شود

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه در پایان اظهار کرد: تمام هم و غم ما این است که مرز خسروی بعد از اربعین حسینی به صورت دائمی برای تردد زوار عتبات عالیات باز بماند و روزانه بین سه تا هفت هزار نفر از این مرز عازم عتبات عالیات شوند که دستیابی به این مهم ضمن اینکه شرایط مهمان نوازی کرمانشاهیان و خدمات رسانی آنان به زوار عتبات عالیات را فراهم خواهد کرد، خواهد توانست در رونق اقتصادی استان نیز اثر گذار باشد.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: