• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-7784-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اقتصاد و دارایی کرمانشاه:

پیمانکاران کرمانشاه از فرصت 5000 میلیارد تومانی "اوراق تسویه خزانه" استفاده کنند

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان کرمانشاه از پیمانکاران کرمانشاه که از دولت طلب دارند خواست از ظرفیت پنج هزار میلیارد تومانی "اوراق تسویه خزانه" استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، علی محمدی در نشست خبری که امروز (19 مهر) برگزار شد با اشاره به محدودیت‌های مالی که دولت با آن مواجه است و درآمدهای دولت دیگر جوابگوی هزینه‌ها نیست، گفت: از همین رو دولت به سمت ابزارهای نوین مالی از جمله اسناد خزانه اسلامی، اوراق تسویه خزانه، سکوک اجاره اسلامی و... روی آورده است.

وی اوراق تسویه خزانه را از جمله این ابزارها دانست و افزود: این اوراق برای پیمانکارانی قابل استفاده است که هم از دولت طلب دارند و هم در بخش‌های مختلف از جمله مالیات و ... به دولت بدهی دارند و با کمک این اوراق بدهی آنها با دولت تهاتر خواهد شد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان کرمانشاه  این شیوه را ظرفیتی خوب برای پیمانکاران طلبکار اعلام کرد و یادآور شد: اوراق تسویه خزانه برای افراد حقیقی و حقوقی و در بخش خصوصی و تعاونی قابل استفاده است.

وی خاطرنشان کرد: مزیت این اوراق آن است که دیگر نیازی به تخصیص اعتبار و نقدینگی ندارند و محدودیتی هم برای آنها وجود ندارد.

محمدی با بیان اینکه مکاتبات لازم نیز با دستگاه‌ها انجام شده تا به پیمانکاران برای استفاده از این اوراق اطلاع دهند، تصریح کرد: شیوه کار نیز به این صورت است که پیمانکار باید به دستگاه اجرایی طرف قرارداد خود مراجعه و فرم‌های مربوطه را پر کند.

به گفته این مسئول، فقط پیمانکارانی مشمول این طرح می‌شوند که در طرح‌های عمرانی (تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) طلب دارند، به دولت بدهی دارند و بدهی و طلب آنها در سامانه سماد (سامانه بدهی‌ها و مطالبات دولت) ثبت شده و تا پایان سال 95 بدهی آنان قطعی شده باشد.

وی افزود: پیمانکارانی که فقط طلب دارند و بدهی به دولت ندارد فقط می‌توانند از اسناد خزانه اسلامی استفاده کنند که رقم آن در بودجه سال جاری 10 هزار میلیارد تومان است.

 مدیرکل اقتصاد و دارایی استان کرمانشاه گفت: این طرح بدهی نهادهای عمومی غیردولتی از جمله شهرداری‌ها به پیمانکاران را شامل نمی‌شود، مگر آنها پیمانکار طرح‌هایی باشند که بودجه عمومی دولتی داشته اند.

محمدی افزود: اگر طلب پیمانکاری بیشتر از بدهی او باشد، برای دریافت مابقی طلب باید از اسناد خزانه اسلامی و یا بودجه عمومی طلب او پرداخت شود، اگر بدهی پیمانکار بیشتر باشد به میزانی که طلب دارد تهاتر خواهد شد و مابقی را باید پرداخت کند.

وی اعتباری که از این طریق برای سال 96 در کل کشور در نظر گرفته شده را پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باید اطلاع رسانی لازم به پیمانکاران استان صورت گیرد تا از ظرفیت این بودجه حتی به اندازه 100 میلیارد تومان استفاده کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: سهمیه مشخصی برای استان‌ها در نظر گرفته نشده و پیمانکاران کرمانشاه می‌توانند بدون محدودیت از این ظرفیت استفاده کنند.

به گفته این مسئول، اوراق تسویه خزانه در سال قبل نیز وجود داشته، اما به دلیل عدم استقبال پیمانکاران بهره‌مندی کرمانشاه از آن صفر بوده است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان کرمانشاه در خصوص وضعیت اعتبارات عمرانی سال جاری کرمانشاه نیز اظهار کرد: اعتبارات عمرانی استانی امسال کرمانشاه 410 میلیارد تومان بود که تاکنون 27 میلیارد تومان آن به صورت نقدی و 110 میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه اسلامی تخصیص یافته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: