• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-17214-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

حاشیه‌نشینی زخمی عمیق بر پیکره کرمانشاه ایجاد کرده است

استاندار کرمانشاه گفت: حاشیه‌نشینی زخمی عمیق بر پیکره شهر کرمانشاه ایجاد کرده و بحران جدی است که باید سریعا مداوا شود.

 به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند در آیین هم اندیشی شهرداران و شوراهای اسلامی شهرهای استان کرمانشاه که امروز (20 مهرماه) با حضور معاون امور عمرانی وزیر کشور برگزار شد،
با اشاره به تشکیل شوراها از چند سال پیش، گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی شوراها هر یک از شهرها و روستاهای کشور صاحب یک پارلمان محلی شدند که با تشکیل و راه اندازی آن ها بخشی از وظایف دولت به مردم واگذار شد.

وی با اشاره به انتخاب اعضای شورا توسط مردم گفت: عمده انتظار و توقع مردم عمران و آبادانی شهر و روستا است و در حقیقت مردم به عمران و آبادانی رای می دهند و انتظار از شوراها این است که جواب اعتماد مردم را در همین راستا بدهند.

وی تاکید کرد: شوراها برای موفقیت در این زمینه باید همدلی و همسویی با استانداری و دستگاه‌های اجرایی داشته باشند تا بتوانند به موفقیت در مدیریت شهری رسیده و انتظار مردم در زمینه عمران و آبادانی را فراهم کنند.

370 هزار حاشیه نشین کرمانشاه؛ زخمی عمیق بر جان شهر

بازوند حاشیه‌نشینی و نبود درآمد پایدار برای شهرداری ها را عمده چالش‌های مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: متاسفانه در کرمانشاه این نگرانی ها و چالش ها شدت بیشتری دارد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به وجود ۳۷۰هزار حاشیه نشین در شهر کرمانشاه گفت: حاشیه نشینی زخم عمیقی بر پیکره شهر کرمانشاه ایجاد کرده و بحران جدی است که باید سریعا مداوا شود و اگر درمان نشود آن موقع هزینه سنگینی بر شهر تحمیل خواهد کرد، کمااینکه هم اکنون نیز ترکش های آن به پیکره شهر اصابت می‌کند.

استاندار کرمانشاه به سرانه درآمدی پایین مردم کرمانشاه اشاره کرد و افزود: متاسفانه این سرانه درآمدی پایین موجب شده شهرداری ها نیز درآمد پایینی داشته باشند و همه این مشکلات ناشی از نرخ بالای بیکاری در استان است.

وی افزود: در همین راستا شورا و شهرداری باید اولویت کاری خود را اشتغال‌زایی و رفع بیکاری قرار داده و شرایطی ایجاد کنند که جریان سیال سرمایه در شهرها حرکت داشته باشد.

زمان آن رسیده شهرداری ها از درآمدهای "سنتی" عبور کنند

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری باید موانع سر راه سرمایه گذاری در شهرها و روستاها را بردارند، گفت: زمان آن رسیده که شهرداری ها از کسب درآمدهای سنتی عبور کرده و به دنبال کسب درآمدهای  جدید باشند.

بازوند یادآور شد: کسب درآمد از محل ماده ۱۰۰ عملاً فروش جسم شهر و به نوعی فروش قانون است و این امر به نفع شهر نیست.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه راه های فراوانی برای کسب درآمد شهرداری ها وجود دارد، گفت: شهرداری ها باید به دنبال جذب سرمایه گذار و انجام پروژه ها به صورت مشارکتی باشند.

وی افزود: شهرداری موفق است که سرانه درآمد شهروندان آن بالا باشد و برای مدیریت شهری تحقق این امر امکان پذیر است.

دخل و خرج کرمانشاه با هم نمی‌خواند

بازوند در ادامه حقوق معوقه کارکنان شهرداری را یکی از چالش‌های جدی شهرداری ها عنوان کرد و افزود: متاسفانه شاهد هستیم که معوقات حقوق شهرداری ها در استان وجود دارد و باید این موضوع مدیریت شده و در این زمینه از وزارت کشور انتظار کمک داریم.


استاندار کرمانشاه با اشاره به وضعیت نامطلوب سرانه درآمدی شهرداری ها، گفت: با این درآمدها اگر شهرداران ما هنر کنند تنها هزینه خدمات را بتوانند پرداخت کنند و قطعا قادر به انجام کارهای عمرانی و توسعه ای نیستند.

بازوند با بیان اینکه تنها سالانه بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه جمع آوری زباله شهر کرمانشاه است، اظهار کرد: قطعا با این سرانه درآمدی و این مخارج امکان توسعه برای شهر وجود ندارد.


استاندار کرمانشاه قضیه کلانشهر شدن شهر کرمانشاه را یکی دیگر از درخواست‌های استان از وزارت کشور عنوان کرد و افزود: امیدواریم با اعلام کلانشهر شدن کرمانشاه بتوانیم از امتیاز کلانشهرها برای توسعه کرمانشاه بهره بگیریم

7 هزار میلیارد تومان پروژه "نیمه کاره" داریم

استاندار کرمانشاه در ادامه گریزی به پروژه های نیمه کاره استان داشت و اظهار کرد: در حال حاضر هفت هزار میلیارد تومان پروژه نیمه کاره در استان وجود دارد که تخصیص اعتبار بسیاری از این پروژه ها اندک است.

 بازوند با بیان اینکه در سطح کشور به پروژه‌های عمرانی استانی توجه چندانی نمی‌شود، گفت: سازمان برنامه و بودجه در خصوص پروژه های عمرانی استان‌ها نسخه می پیچد، اما این نسخه برای 31 استان قابل تعمیم نیست و نمی شود همان نسخه که برای تهران اجرا می‌شود را برای کرمانشاه نیز لحاظ کرد.

وی تأکید کرد: برای استان کرمانشاه که در حال حرکت  و توسعه است، تنها تخصیص اعتبار به پروژه‌های بالای ۸۰ درصد پیشرفت، عملاً سم مهلک است و نباید نسخه دیگر استانها را برای کرمانشاه پیچید.

استاندار کرمانشاه در پایان ابراز امیدواری کرد: وزارت کشور نگرانی‌های استان کرمانشاه را مدنظر قرار داده و گامی در راستای بهبود مشکلات استان بردارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: