• دوشنبه ۲۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 967-1188-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

قهرمان پارالمپیک لندن و ریو:

هنوز هم بین ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی تبعیض وجود دارد

قهرمان پارالمپیک لندن و ریو، گفت: اگرچه شرایط نسبت به گذشته بهتر شده، اما هنوز هم بین ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی تبعیض وجود دارد که ناراحت کننده است.

محمد خالوندی به مناسبت 24 مهر روز ملی پارالمپیک در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با تبریک این روز به تمام ورزشکاران جانباز و معلول، اظهار کرد: امروز شاهدیم ورزشکاران جانباز که سالها در عرصه دفاع مقدس از کیان مملکت دفاع کردند، در عرصه ورزش برای کشور افتخارآفرینی می کنند و پرچم ایران اسلامی را در اقصی نقاط جهان به اهتزاز درمی آورند. ورزشکاران معلول ما نیز با وجود نقص عضو و مشکلات جسمی حرکتی ثابت کرده اند که می توانند در جهان برای کشورمان افتخارآفرینی کنند.

وی افزود: در مجموع ورزشکاران پارالمپیکی ما توانسته اند هر آنچه که شاید برخی فکر می کردند نشدنی و دست نیافتنی است را انجام دهند.

خالوندی در ادامه درخصوص امکانات و حمایت هایی که از ورزشکاران پارالمپیکی کشور می شود، گفت: اگر چه امکانات ما به اندازه ورزشکاران اروپایی، آمریکایی و حتی آسیای شرقی نیست، اما ورزشکاران ما چیزی دارند که آنها ندارند و آن توکل به خدا و انگیزه و پشتکار بالاست و همین باعث درخشش آنها در میادین جهانی شده است.

این ورزشکار کرمانشاهی اظهار کرد: در دوره مدیریت آقای خسروی وفا بر فدراسیون جانبازان و معلولین توجهات به ورزشکاران پارالمپیکی بهتر شده و امکانات بهتری فراهم شده است. تفکیک کمیته پارالمپیک از کمیته المپیک نیز در این خصوص موثر بوده است.

قهرمان پارالمپیک لندن در رشته پرتاب نیزه با انتقاد از تبعیضی که بین ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی وجود دارد، گفت: اگر چه  هر روز شاهد کمتر شدن این تبعیض ها هستیم، اما هنوز متولیان ورزش بلحاظ تخصیص بودجه و امکانات بین ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی تفاوت قائل می شوند که ناراحت کننده است.

وی افزود: حتی گاهی جامعه نیز توجه خوبی به ورزشکاران پارالمپیکی ندارد و این تبعیض در سطح جامعه نیز دیده می شود که البته ورزشکاران پارالمپیکی ما با درخشش خود در میادین جهانی و افتخارآفرینی برای کشورمان توانسته اند نگاه ها را به خود جلب کنند و انتظار داریم با حمایت بیشتر رسانه ها این تبعیض ها هر روز کمتر شود.

قهرمان پارالمپیک ریو ادامه داد: مطمئن باشید ورزشکاران پارالمپیکی ما پتانسیل بیشتر از اینها را دارند و اگر توجه بیشتری به آنها شود و امکانات بیشتری در اختیارشان قرار بگیرد خواهند توانست افتخارات بیشتری را برای کشورمان کسب کنند. انتظار ما این است که متولیان ورزش بین المپیکی ها و پارالمپیکی ها تفاوتی قائل نشوند و به یک دید به همه ورزشکاران نگاه کنند.

خالوندی با باین اینکه کمبود امکانات باعث دلسرد شدن ورزشکان معلول خواهد شد، گفت: گاها شاهدیم برخی افراد معلول به ورزش روی می آورند، اما بدلیل کمبود امکانات و عدم حمایت ها دلسرد شده و ورزش را کنار می گذارند. حتی اگر بعد قهرمانی را کنار بگذاریم، ورزش کردن افراد معلول می تواند آنها را در سطح سلامت و اجتماعی بالاتری نگه دارد و حیف است بخاطر نبود امکانات معلولین را از این موفقیت دور نگه داریم.

وی افزود: در این خصوص انتظار است دستگاه هایی مانند سازمان بهزیستی حمایت بیشتری را داشته باشند.

وی درادامه به امکانات استان کرمانشاه برای ورزشکاران جانباز و معلول پرداخت و گفت: اگر چه با حمایت رییس هیات شرایط نسبتا خوبی برای این ورزشکاران مهیا شده، اما هنوز با کمبودهایی بلحاظ زیرساخت ها و سالن تمرین و بعضا مربیان در برخی رشته ها مواجه ایم.

خالوندی افزود: همچنین با مدیریت و همکاری بهتر می توان شرایطی را فراهم کرد تا ورزشکاران معلول از امکاناتی که برای ورزشکاران جانباز مهیا شده استفاده کنند.

وی گفت: ازمدیرکل ورزش و جوانان استان هم که خودش فردی ورزشی است انتظار داریم توجه بیشتری به ورزش جانبازان و معلولین داشته باشند.

قهرمان پارالمپیک لندن و ریو در ادامه در خصوص برنامه های آتی خودش، گفت: هدف و اولویت اولم ورزش است و در برنامه دارم تا روزی که می توانم برای کشور و استانم افتخار آفرینی کنم.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل امکانات بهتری که در شهر خرم آباد وجود دارد و همچنین تمرین زیر نظر مربی خوبم دکتر مصطفی بهرامی، در این شهر مشغول تمرین هستم و خودم را برای بازیهای آسیایی جاکارتا که سال آینده برگزار می شود آماده می کنم و امیدوارم در این مسابقات هم بتوانم پرچم ایران را بالا ببرم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: