• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 968-1285-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

حسرت اربعین امسال هم بر دل "خسروی" ماند

آخرین گروه‌های زوار اربعین هم کم کم از مرزهای مهران، شلمچه و چزابه به کشور بازمی‌گردند، گیت‌های ورودی این مرزها پر از مسافر است و عده زیادی هنوز در صف هستند تا وارد خاک ایران شوند.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، هنگام رفتن زوار هم همین موج و ازدحام وجود داشت، پارکینگ های خودرو در نزدیکی مرزها پر بود، مردم منتظر وسایل حمل و نقل عمومی بودند، ترافیک به سمت محورهای مواصلاتی ایلام و خوزستان سنگین بود و حجم زیاد زوار باعث می‌شد گاهی خدمات رسانی آنطور که باید صورت نگیرد.

درست نقطه مقابل مرزهای مهران، شلمچه و چزابه، مرز خسروی است، گیت‌های مسافری که تازه ساخت هم هستند خاک می‌خورند، چادرهای اسکان اضطراری هلال احمر خالی از زوار و در حال برچیده شدن است.

موکب‌ها زائر نداشتند، جمع کردند و به استان‌های دیگر رفتند تا حداقل ثواب خدمت به زوار اربعین را در مرزهای مهران و استان خوزستان نصیب خود کنند.

روشنایی معابر، دوبانده کردن محورها، آسفالت راه‌ها، پارکینگ عظیم تازه ساز با ظرفیت چند هزار دستگاه خودرو و ... همه بدون استفاده ماند و اربعین امسال هم گذشت و باز مرز "خسروی" برای تردد زوار اربعین باز نشد.

برنامه ریزی‌ها از یک سال قبل آغاز شد و همه دستگاه‌ها پای کار بودند، همه چیز برای پذیرایی و میزبانی از 500 هزار زائر آماده بود تا از مرز خسروی به زیارت بروند و کربلایی شوند.

اگرچه تا لحظه آخر امیدهایی وجود داشت که مرز خسروی حداقل برای بازگشت زوار اربعین باز شود، اما اربعین گذشت، زوار برگشتند و خسروی هنوز هم چشم انتظار رضایت طرفین عراقی است.

رایزنی‌های فشرده مسئولین کشوری و استانی تا آخرین لحظات هم ادامه داشت، اما بی نتیجه ماند و آه از نهاد قصرشیرین و خسروی بلند شد.

مردم این  منطقه که چند سال است چشم انتظار باز شدن خسروی هستند این بار هم ناامید شدند و همه امکانات و شرایطی که برای استقبال از زوار فراهم کرده بودند با ضرر زیاد روی دستشان ماند.

مرز خسروی با وجود آنکه همه امکانات و زیرساخت‌ها را برای پذیرایی از زوار اربعین داشت امسال هم بی استفاده ماند تا دوباره موج عظیم زوار اربعین بین همان سه مرز قبلی تقسیم شود و خسروی بی بهره بماند.

قولی که برای بازگشایی مرز در اوایل آبان داده شود کم کم به تعویق افتاد و حالا دوباره خبر از پیگیری برای بازگشایی مرز خسروی برای همه ایام سال‌می رسد.

سخنگوی ستاد اربعین کشور با اشاره به رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز خسروی، اظهار کرد: رایزنی‌ها فقط به بازگشایی مرز در ایام اربعین محدود نمی‌شود و تلاش ما این است که مرز خسروی برای همیشه جهت تردد زوار عتبات عالیات باز شود.

شهریار حیدری دلیل عدم بازگشایی مرز خسروی را آماده نبودن طرف عراقی عنوان کرد و افزود: حتما یکی از ملاحظات عراق دلایل امنیتی بوده است.

وی با بیان اینکه وی همه چیز در مورد بازگشایی مرز خسروی منوط به طرف عراقی است، افزود: ما در ایران آمادگی 100 درصدی داریم و سیاست نظام جمهوری اسلامی و دولت این است که از این مرز استفاده شود.

جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه هم از پیگیری برای باز شدن مرز خسروی به روی زوار عتبات عالیات در همه ایام سال خبر داد.

جعفر همتی با اشاره به آمادگی 100 درصدی مرز خسروی برای اعزام زوار عتبات عالیات در اربعین امسال، گفت: با وجود برنامه ریزی و تلاش‌های انجام شده، نهایتا طرف عراقی قبول نکرد اربعین امسال مرز خسروی برای اعزام زوار عتبات عالیات باز شود.

وی با بیان اینکه مرز خسروی آمادگی کامل برای اعزام بیش از 500 هزار زائر اربعین شش استان کشور را داشت، افزود: آمادگی مرز خسروی به لحاظ زیرساختی به اذعان مسئولان کشوری عالی بود.

به گفته این مسئول،حتی هماهنگی لازم با طرف عراقی هم برای اعزام زوار از مرز خسروی شده بود.

همتی با بیان اینکه در شش ماه گذشته در قصرشیرین و مرز خسروی اقداماتی انجام شده که مشابه آن در هیچ یک از سه مرز مهران، چذابه و شلمچه انجام نگرفته، اظهار کرد: از سال گذشته به دنبال باز کردن مرز خسروی به روی زوار عتبات عالیات بودیم و در این راستا نیز تلاش‌های خیلی زیادی در استان انجام گرفت.

آسفالت مسیر قصرشیرین به خسروی و برگشت، ایجاد پارکینگ در مرز خسروی با ظرفیت 50 هزار خودرو، ایجاد دکل های نور و... از جمله اقدامات زیر ساختی انجام شده در مرز خسروی بود که جانشین رئیس ستاد اربعین استان کرمانشاه از آنها یاد می کند.

مشاور عالی استاندار کرمانشاه اما در پایان از ادامه پیگیری‌ها برای باز شدن مرز خسروی به روی زوار عتبات عالیات برای تمام ایام سال خبر داد.

امسال که گذشت و در شرایطی که شلوغی و ازدحام مردم در مرزهای دیگر کشور موج می‌زد، اما مرز خسروی در سکوت ایام اربعین را بدون حضور زوار پشت سر گذاشت.

هر سال برنامه ریزی برای میزانی زوار اربعین از حدود یک سال قبل آغاز می‌شود، مردم از مسئولین می‌خواهند که جواب چشم انتظاری آنها داده شود و رایزنی‌ها و تلاش‌ها همچنان ادامه پیدا کند تا بزودی شاهد بازگشایی مرز خسروی باشیم.

امید است مرز خسروی نه در اربعین سال آینده بلکه به زودی برای تردد باز شود و رونق دوباره به این مرز و شهرستان قصرشیرین برگردد.

جاده‌های قصرشیرین، هتل‌ها، پارکینگ‌ها، مغازه‌های راکد  و خصوصا مردم چشم انتظارند که بزودی میزبان زوار باشند. میزبانی واقعی و از سر اطمینان نه از سر احتمال، وعده و گمان.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: