• شنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1086-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه:

بسیاری از پایان‌نامه‌های دانشگاهی در راستای حل مشکلات جامعه نیست

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه گفت: کمرنگ بودن ارتباط دانشگاه و صنعت سبب شده تا این دو بخش عملا به درد هم نخورند.

علی‌مهراس مهرابی به مناسبت روز پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه پژوهش‌ها باید به گونه‌ای باشند که نتایج آن به درد جامعه خورده و مشکلی از مشکلات را حل کند، تاکید کرد: یکی از بزرگترین مشکلات دانشگاه‌ها این است که خیلی از پایان نامه‌های ارشد و دکترا در راستای حل مشکلات جامعه و بخش های تولیدی و صنعتی نبوده و در انجام پایان‌نامه‌های دانشگاهی عملا دنباله رو دانشگاه‌های بزرگ دنیا هستیم.

وی با انتقاد از اینکه خیلی از پژوهش‌های در حال انجام در دانشگاه ها و مراکز علمی کاربردی نبوده و اصلا در راستای نیازهای کنونی کشور نیست، اظهار کرد: پژوهش‌های کاربردی، پژوهش‌هایی هستند که به سمت تولید فناوری و یا ثروت پیش بروند، این در حالیست که در حال حاضر خیلی از پژوهش‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی انجام می‌شوند، این اهداف را دنبال نمی‌کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه تاکید کرد: شاید از یک سو  واحدهای تولیدی و صنعتی از کارخانجات و صنایع گرفته تا بخش های دیگر اطلاعات کافی در مورد آزمایشگاه‌ها و تجهیزات دانشگاهی و اعضای هیئت علمی و در مجموع توان دانشگاه‌ها و مراکز علمی ندارند که حل مشکلات خود را به آنها نمی سپارند و از دیگر سو نیز دانشگاه ها هم از مشکلات این بخش‌ها بی اطلاعند و همه اینها سبب شده تا دانشگاه ها و صنعت از هم دور مانده و عملا به درد هم نخورند.

مهرابی بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه‌ها مشکلات بزرگی در ارتباط با صنعت دارند که اگر این لینک اصلاح و ارتباط بین دانشگاه و صنعت پررنگ‌تر شود، می‌توان به حل مشکلات صنعت در دانشگاه‌ها و مراکز علمی امیدوار بود.

مهرابی افزود: اگر سفارشاتی از سوی بخش های مختلف جامعه از کشاورزی گرفته تا صنعت و ... برای حل مشکلات این بخش ها به دانشگاه ها و مراکز علمی داده شود، از یک سو صنعت پیشرفت کرده و از دیگر سو شاهد کاربردی شدن پژوهش‌ها خواهیم بود.

وی با اشاره به برنامه ریزی دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه برای برقراری ارتباط با بخش صنعت برای حل مشکلات این بخش ها عنوان کرد: در تلاشیم تا ارتباط بین دانشگاه و صنعت را در استان پررنگ‌تر کنیم.

مهرابی با اشاره به امکانات و تجهیزات دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه به ویژه در حوزه کشاورزی عنوان کرد: این دانشگاه قادر به انجام خیلی از پروژه های کشاورزی استان بوده و باید اولویت های پژوهشی خود را به این سمت سوق دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: