• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

تا فضای کسب و کار بهبود نیابد، جریان سیال سرمایه به کرمانشاه نمی‌آید

استاندار کرمانشاه بالا بودن نرخ بیکاری استان را حاصل نامناسب بودن فضای کسب و کار دانست و گفت: همه ما در برابر جوانان بیکار مسئولیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که عصر امروز (9 دی) در اتاق بازرگانی برگزار شد، از شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به عنوان یک پارلمان محلی با رویکرد اقتصادی یاد کرد و گفت: اگرچه هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی عضو این شورا هستند، اما هدف مشترک همه توسعه اقتصادی است.

وی لازمه تحقق این هدف را داشتن زبان مشترک دانست و افزود: باید تفاهم کنیم که موانع و مشکلات را از سر راه تولید، سرمایه گذاری و اشتغال در استان برداریم.

استاندار کرمانشاه با اشاره به نامناسب بودن شاخص فضای کسب و کار در استان، اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد که تفاهم کافی را نداریم و البته این ایراد فقط مربوط به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیست و در سایر کارگروه‌ها از جمله ستاد تسهیل و رفع موانع تولید هم مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از این نامناسب بودن فضای کسب و کار ناشی از بروکراسی دولتی‌ها است، عنوان کرد: این بروکراسی در بدنه دستگاه‌ها قابل توجه تر است و خروجی این سخت گیری چیزی جز فساد نیست.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه بانک‌ها، امور مالیاتی، تامین اجتماعی و ... نیز باید سخت گیری‌ها را کنار بگذارند، خاطرنشان کرد: بخش دیگر موضوع هم به خود مردم و فرهنگ جامعه برمی‌گردد، خصوصا نامناسب بودن فرهنگ کار بین مردم.

بازوند معتقد اآمد، با برداشتن موانع، خود سرمایه‌گذار بدون نیاز به دعوت و فرش قرمز به کرمانشاه خواهد آمد وگرنه جای دیگری را انتخاب می‌کند.

وی با بیان اینکه  در کشور سرمایه زیادی داریم و باید برای جذب آن تلاش کنیم، گفت: اگر ما سرمایه را جذب نکنیم این سرمایه هر جا یک حفره حتی به صورت سراب هم باشد به آن وارد می‌شود، مانند آنچه که در برخی از موسسات مالی می‌بینیم.

بازوند بهبود شاخص فضای کسب و کار استان را معادل رونق سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دانست و تاکید کرد: تا زمانی‌که این شاخص مثبت نشود جریان سیال سرمایه وارد کرمانشاه نخواهد شد.

به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، نتیجه نامناسب بودن شاخص فضای کسب و کار چیزی جز نرخ بالای بیکاری نیست و اتاق بازرگانی باید بررسی این شاخص و کمک به بهبود آن را در اولویت کار خود قرار دهد.

استاندار  کرمانشاه با تاکید بر اینکه همه ما در برابر جوانان بیکار مسئولیم، عنوان کرد: اگر به بیکاری این قشر توجه نکنیم باید بهای سنگینی بپردازیم و نتیجه آن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

فرصت ساخت و ساز مناطق زلزله زده را دریابیم

مدیر ارشد استان کرمانشاه در ادامه به خسارت حدود پنج هزار میلیارد تومانی ناشی از زلزله اشاره کرد و افزود: بازسازی مناطق زلزله زده خصوصا در بخش ساخت و ساز ساختمان‌ها فرصتی خوب برای پای کار آمدن بخش خصوصی است.

بازوند با بیان اینکه 39 هزار خانه نیازمند بازسازی و 55 هزار خانه نیازمند تعمیر است، خاطرنشان کرد: اگر از این فرصت استفاده نکنیم، اصفهان، تبریز، تهران و ... برای ورود به این بازار پای کار می‌آیند.

وی خواستار پیشگام شدن بخش خصوصی در این عرصه شد و گفت: ما هم هر حمایتی که نیاز باشد انجام می‌دهیم.

به گفته این مسئول، تصویب 300 میلیون دلار برای حمایت از کرمانشاه از محل صندوق توسعه ملی نیز فرصت خوبی است که نباید از آن غافل شد.

پروژه‌های اقتصادی را از کانال اقتصاد مقاومتی عبور دهیم

بازوند در ادامه اشاره‌ای هم به لزوم توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشت و افزود: اقتصاد مقاومتی که در این استان خوب به آن پرداخته نشده یک اتوبان است که می‌توانیم بدون ریسک از آن عبور کنیم.

وی با بیان اینکه باید پروژه‌های اقتصادی استان را از این کانال عبور دهیم، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک سند راهبردی است که همه در کشور روی آن اتفاق نظر دارند، اما باید به صورت یک فرهنگ هم بین مردم نهادینه شود تا به سرنوشت اصل 44 دچار نشود.

استاندار کرمانشاه اشاره‌ای هم به وضعیت بورس در کرمانشاه داشت و گفت: ورود واحدهای هر استان به بازار سرمایه نشان از پویایی اقتصاد آن استان دارد که ما هم باید به این عرصه وارد شویم.

وی بورس را محلی برای تامین منابع مالی جدید دانست که باید با همکاری اتاق بازرگانی روی آن تمرکز کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: