• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-14914-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست:

حرف زدن از محیط زیست "ذکر مصیبت" است

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: باید مردم را در سود حفاظت از محیط زیست شریک کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حمید ظهرابی در مراسم معارفه مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه که امروز (17 دی)برگزار شد، با اشاره به وضعیت محیط زیست کشور، اظهار کرد: سخن گفتن از محیط زیست کشور ذکر مصیبت است.

وی خشک شدن رودخانه‌ها و تالاب‌ها، افت سطح آب‌های زیرزمینی، خشکیدن جنگل‌ها، گرد و غبار، آلودگی هوا، فرسایش خاک، انقراض گونه‌ها و ... را از مهمترین مصائب محیط زیست کشور برشمرد.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست بسیاری از این اتفاقات را نتیجه توسعه ناپایدار دانست و حرکت به سمت توسعه پایدار را از مهمترین سیاست‌های سازمان محیط زیست اعلام کرد.

ظهرابی با بیان اینکه قرار نیست محیط زیست توسعه را متوقف کند، یادآوری کرد: باید توسعه و بهره‌مندی از منابع را خردمندانه و بر اساس توان و ظرفیت محیط طبیعی کشور پیش ببریم.

وی بر لزوم حذف این نگاه که مردم و محیط زیست از هم جدا هستند تاکید کرد و افزود: 50 سال بدون کمک مردم محیط زیست را اداره کردیم و نتیجه آن وضعیت کنونی محیط زیست است که در تعداد انگشت شماری از مناطق تحت مدیریت ما جمعیت حیات وحش رشد کرده و یا ثابت مانده و مابقی شرایط خوبی ندارند.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست اظهار کرد: سال‌ها برای انجام امور مردم محدودیت ایجاد کردیم و نباید توقع داشته باشیم مردم ما را در حفظ محیط زیست همراهی کنند.

ظهرابی معتقد است، اکنون وقت آن رسیده که این معادله اشتباه را بر هم بزنیم که این مهم یکی از سیاست‌های اصلی سازمان محیط زیست است.

وی با بیان اینکه باید مردم را در سود حفاظت از محیط زیست شریک کنیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط هم کار کردن در حوزه محیط زیست آسانتر می‌شود و هم مردم به جهت منافع مشترکی که دارند خودشان برای حفظ محیط زیست پای کار می‌آیند.

به گفته این مسئول، استفاده از ظرفیت مردم بومی و محلی برای حفظ محیط زیست حتما نتیجه خواهد داد و با جدیت دنبال می‌شود.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: به علاوه باید توسعه طبیعت گردی را نیز در برنامه داشته باشیم، زیرا محیط زیست از مسائل اقتصادی جدا نیست.

ظهرابی در ادامه تامین امکانات و تجهیزات مناسب برای حفظ محیط زیست، شفاف سازی امور، اطلاع رسانی به مردم، تفویض اختیار به استان‌ها و ... را نیز از دیگر اولویت‌های سازمان محیط زیست عنوان کرد.

پروانه شکار گران می‌شود

ظهرابی از برنامه سازمان محیط زیست برای افزایش بهای پروانه‌های شکار و واقعی کردن قیمت‌ها هم یاد کرد و ادامه داد: قیمت کنونی پروانه شکار که مثلا برای یک قوچ 250 هزار تومان است به هیچ عنوان منطقی نیست و زمینه سوءاستفاده برخی از شرکت‌های واسطه در زمین تورگردانی شکار را فراهم می‌کند.

وی معتقد است، باید با واقعی کردن قیمت پروانه شکار درآمد حاصل از آن را به خود جوامع محلی برای حفاظت از محیط زیست اختصاص دهیم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: در این شرایط دیگر نیازی نیست که محیط بانان با کلاشینکف در مناطق تحت مدیریت گشت زنی کنند و فقط با یک قلم و کاغذ سرکارشان حاضر خواهند شد.

فاضلاب شهری مهمترین مشکل زیست محیطی کرمانشاه

وی سپس به وضعیت محیط زیست کرمانشاه اشاره داشت و فاضلاب شهری را یکی از مهمترین مشکلات محیط زیستی این استان دانست.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با انتقاد از اینکه فقط یک سوم فاضلاب شهر کرمانشاه تصفیه می‌شود، تاکید کرد: باید فکری به حال فاضلاب‌ انسانی و صنعتی کرمانشاه کرد.

ظهرابی با اشاره به واقع شدن پالایشگاه کرمانشاه در مرکز شهر، عنوان کرد: نباید اجازه داد آلودگی ناشی از صنایع در کرمانشاه بالا برود.

وی درباره بازیافت نخاله‌های ساختمانی نیز ادامه داد: این سایت باید در کرمانشاه با جدیت پیگیری شود و برای تمام کشور الگو باشد.

  این مسئول افزود: ما تمام منابع اولیه مورد نیاز برای ساخت و سازها را از طبیعت می‌گیریم و فقط نخاله و زباله به آن تحویل می‌دهیم که نتیجه آن وجود نخاله در ورودی اکثر شهرهای کشور است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در خصوص گرد و غبار کرمانشاه نیز اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد که ما بتوانیم در مهار این پدیده اثر بگذاریم، پس باید اجازه ندهیم آلودگی ناشی از صنعت و حمل و نقل هم در شهر بالا برود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: