• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-15714-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست:

80 درصد تالاب‌های مرکز کشور در معرض تهدیدند

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با اشاره به وضعیت نامناسب اکثر تالاب‌های کشور، گفت: 80 درصد تالاب‌های مرکز کشور در معرض تهدید هستند.

حمید ظهرابی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، از تنوع زیستی و اقلیمی قابل توجه ایران یاد کرد و افزود: این تنوع باعث شده اکوسیستم‌های غنی جانوری و گیاهی در سراسر کشور داشته باشیم.

وی وسعت مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کشور را  حدود 17 میلیون هکتار اعلام کرد که معادل یازده درصد وسعت کشور است.

به گفته این مسئول، این مساحت در قالب 282 منطقه چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست قرار دارد.

ظهرابی همچنین از شناسایی حدود هشت هزار گونه گیاهی، 570 گونه پرنده و 260 پستاندار در کشور خبر داد و افزود: تعداد قابل توجهی از گونه‌های ماهیان، آبزیان و دوزیستان نیز در کشور شناسایی شده است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست از خطر انقراض جدی که برخی گونه‌های گیاهی و جانوری کشور را تهدید می‌کند نیز یاد کرد و ادامه داد: "یوزپلنگ" آسیایی یکی از مهمترین این گونه‌ها است که پرچم و شاخص گونه‌های جانوری در معرض خطر به شمار می‌رود و شرایط ویژه‌ای دارد.

به گفته این مسئول، در استان کرمانشاه نیز برخی گونه‌ها منحصر به فرد و حتی در معرض تهدید هستند که از جمله آنها می‌توان به "کرکس مصری"، "شوکا"، "پلنگ" که یک گونه حمایت شده است و افعی دم عنکبوتی که اندمیک کشور است، اشاره کرد.

ظهرابی با اشاره به فهرستی که از گونه‌های در معرض انقراض کشور تهیه شده، یادآوری کرد: بنا داریم این فهرست را با فهرست IUCN (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) تطابق بدهیم، زیرا برخی از گونه‌هایی که در فهرست سرخ  این سازمان در معرض تهدیدند، در کشور ما شرایط بدی ندارند و برخی گونه‌ها در سطح جهانی شرایط مناسبی دارند، اما وضعیت آنها در ایران خوب نیست.

وی تصریح کرد: تدوین فهرست ملی برای گونه‌های در معرض تهدید بر اساس طبقه بندی IUCN را به عنوان اولویت‌های دفتر حیات وحش تعیین و ابلاغ کردیم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست درباره وضعیت تالاب‌های کشور نیز عنوان کرد: حدود 150 تالاب در کشور شناسایی شده که اکثر آنها وضعیت خوبی ندارند و دچار مشکل هستند.

ظهرابی عمده مشکل را مربوط به تالاب‌های مرکز کشور دانست و خاطرنشان کرد: حدود 80 درصد تالاب‌های مرکزی کشور آسیب دیده و در معرض تهدید هستند.

به گفته این مسئول، اگرچه تالاب‌های منطقه زاگرش شرایط خیلی بحرانی ندارند، اما وضعیت این تالاب‌ها نیز خیلی خوب نیست.

وی گفت: پیگیر تخصیص حق آبه تالاب‌ها برای بهبود وضعیت آنها هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: