• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-18614-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

آهوهای "قراویز" چشم انتظار حمایتند

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به افزایش تعداد آهوهای منطقه "قراویز" به حدود هزار راس، گفت: حفاظت از این گونه نیازمند حمایت بیشتر مسئولین است.

کاظم علیزاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، آهوهای منطقه قراویز را یکی از گونه‌های منحصر به فرد آهوی ایرانی در غرب کشور دانست و افزود: این گونه نسبت به آهوی سایر مناطق از جمله  گونه آهوی "زله‌زرد" جثه ریزتری دارد و بسیار هم آرام است.

وی با بیان اینکه تعداد این آهوها در سال 1380 فقط 14 راس بود، اظهار کرد: در این سال‌ها با اقدامات حفاظتی که از این گونه انجام شد، شاهد افزایش تعداد آنها خصوصا در دو سال اخیر بوده ایم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در سرشماری که امسال انجام شد حدود 850 راس آهو در این منطقه سرشماری شده و پیش بینی می‌شود بالغ بر هزار راس آهو در منطقه قراویز داشته باشیم.

علیزاده افزایش جمعیت این گونه را مربوط به زاد و ولد خود آنها دانست و تاکید کرد: آهو از مناطق دیگر به قراویز وارد نشده است.

وی از حمایت خوب جوامع محلی برای حفظ این گونه هم یاد کرد و ادامه داد: در شرایطی که اسلحه شکاری به راحتی در دسترس است و خطر آهوها را تهدید می‌کند، خوشبختانه آهوهای منطقه قراویز با حمایت مردم و محیط بانان به خوبی حفظ شده‌اند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه تصریح کرد: این تعداد آهو در منطقه قراویز که حدود 3800 هکتار وسعت دارد، قابل توجه است .

علیزاده با اشاره به مشکلاتی که آهوهای این منطقه با آن مواجهند، بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلات محدودیت علوفه است.

وی با بیان اینکه گاهی دام‌های اهلی به این منطقه وارد می‌شود، تاکید کرد: مراتع منطقه قراویز با میزان چرای دام‌ها همخوانی ندارد، به علاوه آتش سوزی که سال گذشته در این منطقه داشتیم باعث شده به مراتع قراویز صدمه وارد شود.

به گفته این مسئول، اکنون طرحی برای توسعه مراتع این منطقه با کمک بذرپاشی و آبیاری قطره‌ای برنامه ریزی شده است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه اجرای این طرح و حمایت از آهوی منطقه قراویز را نیازمند مشارکت سایر بخش‌ها و مسئولین استان دانست تا بتوان این گونه را بیش از پیش حفاظت کرد.

علیزاده از پیشنهاد تبدیل شدن قراویز به "پارک بین المللی صلح و دوستی" بین ایران و عراق یاد کرد و ادامه داد: محقق شدن این پیشنهاد کمک بسزایی در حمایت از آهوهای این منطقه خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: