• جمعه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-1385-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عوامل عدم موفقیت شورای همکاری خلیج فارس

یک کارشناس ارشد روابط بین الملل معقد است، شورای همکاری خلیج فارس عملا شکست خورده و تنها نامی از آن برروی کاغذ مانده است.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، عرفان فلاحی در یادداشتی با عنوان "عوامل عدم موفقیت شورای همکاری خلیج فارس" آورده است: شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۱ تأسیس شد. این شورا  در ابتدا اهداف خود را مجموعه‌ای از همکاری‌های تجاری، بهداشتی، مالی، فرهنگی و اقتصادی مطرح کرده بود، اما خیلی زود  مشخص شد که هدف این شورا مقابله با گسترش نفوذ ایران انقلابی  و جلوگیری از  تسری انقلاب ایران به کشور‌های عضو بود.

شورای همکاری خلیج فارس  در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران  کمک‌های مالی گسترده‌ای به عراق کرد و از این زمان بود که شورا به طور غیرمستقیم  در تقابل با جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و همین تقابل با ایران عامل اصلی عدم موفقیت این شورا از ابتدا تا کنون بوده است.

شش کشور حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عمان و بحرین که در این شورا عضویت دارند همگی از نظر نظامی  دارای ضعف‌‌های ساختاری هستند. به رغم خرید تسلیحات گسترده  نظامی، این کشورها همچنان از قدرت نظامی قابل توجهی برخوردار نیستند، به عنوان مثال عربستان سعودی  که بزرگترین خریدار تسلیحات نظامی  در دنیا است  و پیشرفت‌ه ترین سلاح‌های  نظامی را در اختیار دارد با گذشت بیش از دو سال از جنگ یمن با کمک دیگر متحدین خود در این شورا  هنوز نتوانسته حوثی‌ها را که از کمترین قدرت نسبت به عربستان و متحدینش برخوردار است شکست بدهد، این در حالی‌است که اکثر قدرت‌های جهانی از عربستان حمایت کرده‌اند.این ضعف و عدم توانایی نظامی کارآمد در همه‌ اعضای شورا همکاری خلیج فارس به وضوح قابل مشاهده است.

از دیگر عوامل شکست این شورا عدم اتحاد اعضای آن در تقابل با ایران است، چون همه‌ آنها به قدرت نظامی و برتری ژئوپولتیک ایران واقفند و خواهان تقابل مستقیم با ایران نیستند(حد‌اقل برای بقای خود). این اختلافات به مسائل دیگر در این شورا که لزوما به ایران هم مرتبط نمی‌شود سرایت  پیدا کرده است به طوری‌که مشاهده می‌کنیم در بیشتر تصمیمات  این شورا فضای دو قطبی حاکم می‌شود  که در یک طرف عربستان، امارات  و بحرین قرار می‌گیرند و طرف دیگر کویت، عمان و قطر.

 عوامل فرعی دیگری هم در عدم کارایی شورای همکاری خلیج فارس مؤثر هستند، از جمله سوءظن و تردید این کشور‌ها نسبت به یکدیگر و عدم اعتماد بین آنها باعث بوجود آمدن نوعی معمای امنیت بین این کشور‌ها شده است که خود عاملی برای واگرایی و عدم همگرایی منطقه‌ای بین اعضای این شورا شده است.

دلیل دیگر عدم موفقیت این شورا ساختار قبیله‌ای و پادشاهی و سنتی این کشور‌هاست، اتحادیه‌ها و سازمان‌های کارآمد غالبا  در چارچوب حکومت‌های دموکراتیک  شکل می‌گیرند همچون اتحادیه اروپا.

دلیل بعدی رقابت‌های آشکار و پنهان بین اعضا با یکدیگر و همچنین  اختلافات ارضی و مرزی بین اعضای شورا است.

این شورا با گذشت بیش از سه دهه از تأسیس آن همچنان نتوانسته به اهداف مهم و اساسی خود از جمله  تأسیس پول واحد تا سال ۲۰۱۰ و تشکیل نیروی نظامی مشترک دست پیدا کند. در مجموع باید گفت  که با توجه به  اشتراک زیاد در بین اعضای این شورا همچون زبان، دین، مذهب، نژاد  و ساختار سیاسی تقریبا یکسان این شورا عملا  شکست خورده (حداقل تا به امروز) و تنها نامی از آن برروی کاغذ مانده است. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: