• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2584-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان نداریم/قوانین مقابله با فروش مرغ زنده بازدارنده نیست

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از بازدارنده نبودن قوانین مقابله با فروش مرغ زنده در سطح استان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، نادر پرور در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود مراکز عرضه مرغ زنده در استان، گفت: برای برخورد با فروش مرغ زنده در استان عزم جدی داریم، هرچند مقابله با این کار نیازمند فرهنگ سازی است.

پرور با تاکید بر اینکه مقابله با فروش مرغ زنده باید از خود مردم شروع شود، گفت: تا زمانی که مردم استان اقبال به خرید مرغ زنده داشته باشند، نمی‌توان به مقابله جدی با عرضه کنندگان مرغ زنده پرداخت.

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه با انتقاد از بازدارنده نبودن قوانین در ارتباط با برخورد با عرضه مرغ زنده، افزود: واحدهایی بوده‌اند که بارها پلمب شده‌اند، اما با پرداخت جریمه های ناچیز فک پلمب شده و باز به چرخه تولید بازگشته‌اند.

پرور با تاکید بر اینکه نباید نگاه‌ها به واحدهای غیرمجاز عرضه مرغ زنده اشتغالزایی باشد، گفت: وجود این واحدها در استان نه تنها جنبه اشتغال‌زایی ندارد، بلکه تهدیدی برای سلامت مردم است.

پرور در ادامه در مورد آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه، اظهار کرد: بر اساس آخرین پایش‌های انجام گرفته در استان کرمانشاه تا این لحظه از نظر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک بوده و هیچ موردی از شیوع بیماری در استان مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به تداوم پایش ها و برنامه‌های مقابله‌ای در استان افزود: امیدوارم بتوانیم تا پایان سال همین شرایط را حفظ کرده و شاهد شیوع بیماری در استان نباشیم.

پرور با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور افزود: تاکنون بالغ بر یک میلیون قطعه طیور مبتلا به این بیماری در کشور معدوم شده‌ است.

وی با بیان اینکه مرغ های بومی و واحدهای غیرمجاز عرضه مرغ اصلی ترین عوامل شیوع بیماریهای مختلف از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند، گفت: این مهم ضرورت برخورد با این واحدها را نشان می‌دهد.

پرور اشاره ای هم به اقدامات انجام گرفته از سوی مجموعه دامپزشکی در جریان زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان  داشت و افزود: در جریان زلزله حدود 30 هزار راس دام تلف شد که حدود یازده هزار راس از این دام‌ها توسط کارشناسان دامپزشکی دفن بهداشتی شدند و مابقی نیز قبل از ورود کارشناسان دامپزشکی و توسط نهادهایی مثل سپاه و یا خود مردم دفن شدند.

پرور اضافه کرد: بعد از پایش‌های به عمل آمده از سوی کارشناسان دامپزشکی در مواردی که دفن دام‌ها در مناطق زلزله زده بهداشتی نبود، نسبت به دفن بهداشتی اقدام شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: