• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2784-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه:

رتبه 4 تولید گندم کشور را داریم/ توسعه کشاورزی حفاظتی در برنامه است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: توسعه کشاورزی حفاظتی را در استان در برنامه داریم.

 به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، خسرو شهبازی در جمع خبرنگاران با اشاره به در برنامه بودن توسعه کشاورزی حفاظتی در اراضی دیم استان، گفت: امسال حدود 15 هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه زیر پوشش کشاورزی حفاظتی رفته‌ که عملیات کشت این اراضی از نوع کم خاک‌ورزی بوده است.

شهبازی اضافه کرد: در برنامه داریم تا ظرف پنج سال کشاورزی حفاظتی در استان به سطح 170 هزار هکتار توسعه پیدا کرده و در بلند مدت هم تمامی اراضی استان زیر کشت حفاظتی برود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه 13.1 درصد از اراضی دیم کشور را در اختیار دارد، گفت: اراضی دیم استان که مستعد کشاورزی حفاظتی هستند، از مرغوبیت بالاتری در مقایسه با اراضی دیم کشور برخوردار است.

شهبازی در ادامه اشاره ای هم به تولید گندم استان کرمانشاه در سال زراعی گذشته داشت و افزود: با وجود خشکسالی‌های حادث شده خوشبختانه در استان کاهش تولید گندم نداشتیم.

 وی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته شاهد رشد یک پله‌ای رتبه تولید گندم استان در کشور بودیم، گفت: رتبه تولید گندم استان از رتبه پنجم کشوری به رتبه چهارم ارتقا پیدا کرده است.

شهبازی یادآور شد: در سال زراعی گذشته 841 هزار تن گندم در استان کرمانشاه تولید شد که 646 هزار تن از این میزان مازاد تولید بود و توسط مراکز خرید از گندم‌کاران خریداری شد.

 وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری نیز 97 هزار هکتار گندم آبی و 316 هزار هکتار گندم دیم در استان کرمانشاه کشت شده است.

شهبازی سپس با بیان اینکه توسعه کشت کلزا در برنامه استان کرمانشاه است، افزود: از دو سال گذشته توسعه کشت کلزا در برنامه استان قرار گرفته و در سال اول هزار هکتار و در سال دوم نیز چهار هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت کلزا رفت.

شهبازی با اشاره به شکسته شدن رکورد تولید کلزای کشور و حتی اروپا در یکی از مزارع کلزای استان کرمانشاه در سال زراعی گذشته، گفت: با تولید 9 تن و 271 کیلوگرم کلزا در یک هکتار رکورد بیشترین تولید کلزا در استان کرمانشاه شکسته شد.

شهبازی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته متوسط عملکرد کلزا در اراضی استان کرمانشاه دو تن و 400 کیلوگرم بود، افزود: این استان سال گذشته بیشترین میزان عملکرد کلزا در کشور را به خود اختصاص داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه استان کرمانشاه در سال زراعی گذشته رتبه دوم تولید ذرت را در کشور به خود اختصاص داد، گفت: در مجموع یکصد و یازده هزار تن ذرت خشک از ذرت کاران این استان خریداری شد.

شهبازی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته یازده هزار و 200 هکتار چغندر قند در استان کشت شده بود، افزود: میزان تولید چغندر قند استان به حدود 870 هزار تن رسید که این میزان با توجه به استفاده از تکنیک های به‌زراعی، ارقام مناسب و ... با افزایش چشمگیری نسبت به سال قبل از آن همراه بود. در سال ماقبل آن با همین حدود سطح زیر کشت در مجموع 450 هزار تن چغندر قند در استان تولید شد.

 شهبازی با بیان اینکه در پی افزایش چشمگیر تولید چغندرقند کارخانجات داخل استان کشش فرآوری همه چغندر قند تولیدی را نداشتند، گفت: برای فرآوری چغندرتولیدی با 9 کارخانه خارج استان قرارداد داشتیم که در نهایت با وجود مشکلاتی که برای برخی از چغندرکاران در تحویل تولیداتشان پیش آمد، همه چغندر قند تولیدی از کشاورزان خریداری شد و امیدواریم بهای آن نیز هر چه سریعتر پرداخت شود.
 
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 4.5 میلیون واحد دامی در استان کرمانشاه داریم، گفت: سالانه 335 هزار تن شير خام، 36 هزار و 200 تن گوشت قرمز، 63 هزار و 700 تن گوشت مرغ، یازده هزار تن تخم مرغ و 2874 تن عسل در استان کرمانشاه تولید می‌شود.

شهبازی سپس با بیان اینکه در پنج سال گذشته بیش از 134 میلیارد تومان اعتبار در قالب پنج خط مکانیزاسیون در استان کرمانشاه جذب شده، اظهار کرد: با جذب این میزان تسهیلات در مجموع  2026 دستگاه انواع تراکتور، 90 دستگاه انواع کمباین و 2705 دستگاه انواع ادوات کشاورزی خریداری شده است.

شهبازی با اشاره به اینکه از ابتدای سال 96 جذب تسهیلات خط پنج مکانیزاسیون آغاز شده، افزود: تاکنون 164 میلیارد ریال اعتبار جذب شده و در این راستا  198 دستگاه انواع تراکتور، هشت دستگاه انواع کمباین و 326 دستگاه انواع ادوات کشاورزی خریداری شده است.

شهبازی اشاره ای هم به زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان ماه استان کرمانشاه داشت و افزود: زلزله به بخش کشاورزی استان 290 میلیارد تومان خسارت وارد آورد که تلاش شده معادل همین میزان تسهیلات و کمک های بلاعوض در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه تاکنون 85 درصد افرادی که در زلزله دام هایشان تلف شده بود خسارت خود را دریافت کرده‌اند، گفت: قرار شده به ازای هر راس دام سبک تلف شده 600 هزار تومان و به ازای هر راس دام سنگین سه میلیون تومان خسارت پرداخت شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: