• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4084-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

ریيس سازمان اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی:

مشاغل خرد و کوچک در کشور ما مظلوم‌اند

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی مشاغل خرد و کوچک را از مهمترین راه‌های حل مشکل بیکاری کشور دانست و گفت: متاسفانه این مشاغل در کشور ما مظلوم است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر محمدصادق بیجندی در نشست "طرح الگو ملی توسعه مشاغل خانگی" که امروز (15 بهمن) در سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: این طرح مهرماه امسال در قالب تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی و امید به امضا رسید.


وی تفاوت این طرح مشاغل خانگی نسبت به طرح‌های قبلی را نگاه علمی و کارشناسانه‌ای دانست که در سایر طرح‌‌ها جای آن خالی بود و افزود: خوشبختانه در طرح الگو ملی توسعه مشاغل خانگی، جهاد  دانشگاهی به عنوان یک نهاد واسطه‌ای و توسعه‌ای پار کار آمده تا نقش کارشناسی و نگاه علمی را بر عهده بگیرد.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی دانش و دید کارشناسی را لازمه ایجاد شغل عنوان کرد و افزود: باید این نگاه که فقط با تزریق پول و تسهیلات شغل ایجاد می‌شود را کنار بگذاریم.

بیجندی معتقد است، اگر می‌خواهیم مشکل اشتغال کشور حل شود باید پژوهش را محوریت قرار دهیم که متاسفانه جای آن در بسیاری از طرح‌های اشتغالزایی ما خالی است.

وی ابراز امیدواری کرد، جهاد دانشگاهی با تمام پتانسیل‌هایی که دارد بتواند به اجرای درست این طرح ملی کمک کند.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه طرح الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز اجرا می‌شود، عنوان کرد: فاز اول شامل شناسایی و توسعه، فاز دوم آموزش و مشاوره و فاز سوم اتصال به بازار است.

به گفته این مسئول، فاز اول حدود 80 درصد، فاز دوم بین 35 تا 40 درصد و فاز سوم این طرح نزدیک به 30 درصد پیشرفت دارد.

وی تصریح کرد: هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مختلف از جمله دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی، کارآفرینان و ... انجام شده تا همکاری لازم را در خصوص اجرای این سه فاز با ما داشته باشند.

بیجندی در ادامه بر لزوم تدوین سند توسعه مشاغل خانگی برای هر استان تاکید کرد و افزود: از آنجایی که هشت استان کشور پایلوت اجرای این طرح هستند، در پایان باید هشت سند توسعه مشاغل خانگی استانی داشته باشیم که در نهایت بتوان از آنها در یک سند ملی استفاده کرد.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی از مهمترین مشکلات پیش روی توسعه مشاغل خانگی در کشور هم یاد کرد و افزود: جریان سازی و گفتمان سازی برای مشاغل خانگی یک ضرورت است.

این مسئول افزود: مشاغل خرد و کوچک در کشور ما مظلوم اند، در حالیکه با کمترین هزینه ایجاد می‌شوند و مهمترین گام برای رفع بیکاری کشور هستند.

وی شبکه سازی را نیز از دیگر مشکلات این بخش دانست که برای فعالان مشاغل خانگی تا زنجیره نهایی اتصال به بازار ضروری است.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی با  اشاره به اینکه در برخی موارد دستگاه‌ها به هم اعتماد ندارند و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای طرح‌های اینچنینی را در اختیار هم قرار نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: قرار است نظام جامع اطلاعاتی در این زمینه ایجاد شود و مدیران ملی و استانی بتوانند به اطلاعات استان خود و دیگر استان‌های کشور دسترسی داشته باشند.

بیجندی یادآوری کرد: از دیگر مشکلات و کاستی‌های حوزه مشاغل خانگی آموزش، مشاوره و توانمندسازی است که در این طرح به خوبی مورد توجه قرار گرفته و آموزش هایی به چهار زبان فارسی، کردی، لری و آذری برای کسانی‌که می‌خواهند وارد عرصه مشاغل خرد خانگی شوند، در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: از حدود 400 مشاور در سراسر کشور که عمدتا دانش آموختگان دانشگاه‌ها هستند نیز برای ارائه آموزش و مشاوره کمک گرفتیم که گام به گام در کنار متقاضیان دریافت تسهیلات خواهند بود.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی اتصال به بازار را نیز از دیگر نکاتی دانست که در طرح مشاغل خانگی باید به آن توجه کرد و افزود: باید برای بازارهای منطقه‌ای، ملی و حتی فراملی برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه ورود به بازارهای فراملی نیازمند برندسازی معتبر است، تاکید کرد: در همین راستا از 12 برند مطرح ملی دعوت کردیم با هدف تقویت برندهای محلی، در کنار مشاغل خانگی قرار گیرند.

بیجندی نکته مهم دیگر را داشتن نگاه حرفه ای به مشاغل خانگی دانست که دنیا به این سمت پیش رفته و یادآوری کرد: دیگر مشاغل خانگی سنتی پاسخگوی نیازهای رفع اشتغال کشور نیست و باید نوآوری در مشاغل خانگی داشته باشیم.

ریيس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی در پایان از اجرای طرح "پل امید" در مناطق زلزله زده کرمانشاه با هدف ایجاد اشتغال خبر داد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: