• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی ایران:

70، 80 سال است در کشور "توسعه متوازن" نداریم

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: 70 تا 80 سال است که در کشور توسعه متوازن نداریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، غلامحسین شافعی در نشست با فعالان اقتصادی کرمانشاه که امروز (18 بهمن) در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد توسعه نیافتگی را یکی از مهمترین مشکلات کشور دانست و گفت: 70 تا 80 سال است که توسعه متوازن در کشور نداشتیم و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تحت تاثیر نگاه‌های جناحی و سیاسی بوده است.

وی با بیان اینکه کرمانشاه هم جزو استان‌هایی است که از این عدم توسعه یافتگی رنج می‌برد، افزود: اگر بر  روی نقشه ایران دو خط موازی بکشیم تمام توسعه یافتگی‌ها در بخش میانی متمرکز شده و در شرق و غرب عقب افتادگی‌های تاریخی فراوانی داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: باید با توجه به قابلیت‌هایی که در هر منطقه داریم این نگاه غیرمتوازن در کشور عوض شود که اتاق بازرگانی کارهایی را در این خصوص در قالب "طرح توسعه منطقه‌ای" آغاز کرده است.

شافعی مشکل دیگر توسعه در کشور را عدم توجه به توسعه روستاها اعلام کرد و یادآور شد: توسعه اگر از روستا آغاز نشود، نتایج مطلوبی نخواهد داشت و ما سال‌ها است که اصرار به حرکت در این راه اشتباه داریم.

وی تخلیه روستاها، آسیب جدی به اقتصاد روستا و توسعه حاشیه نشینی شهرها را از پیامدهای عدم توجه به توسعه روستاها دانست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که در کشور داریم این است که اکنون ار نظر مسائل اقتصادی در شرایط غیرعادی قرار داریم، اما تصمیم‌گیری‌ها، قوانین و مقررات ما مربوط به شرایط عادی است که در این وضعیت جواب نمی‌دهد.

شافعی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های این دستگاه‌ها نیز باید برای شرایط غیرعادی فعلی باشد، گفت: متاسفانه بار این مشکل بر دوش فعالان اقتصادی افتاده است.

وی درباره کمبود منابع مالی در کشور هم یادآوری کرد: متاسفانه همین منابع موجود هم به خوبی توزیع نمی‌شود و دچار اتلاف منابعی هستیم که گاهی هیچکدام از این منابع برگشت مناسبی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از نبود اراده قوی و محکم در کشور برای حل مسائل اقتصادی هم یاد کرد و ادامه داد: بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند از پس تمام مشکلات بر بیاید، اما به هر حال تلاش خود را در این خصوص خواهیم کرد.

شافعی با اشاره به تلاش‌های زیادی که اتاق بازرگانی در این خصوص انجام داده، عنوان کرد: اتاق بازرگانی هم وظایف تعریف شده ای دارد ، می‌تواند بر تصمیم گیری‌ها اثر بگذارد، اما امکان تصمیم گیری ندارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: