• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5184-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی استان:

پای سرمایه‌گذاران را به کرمانشاه باز می‌کنیم

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از برنامه‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه برای جذب سرمایه‌گذاران به استان خبر داد و گفت: متاسفانه جذب سرمایه‌گذاران به کرمانشاه ضعیف است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با رئیس اتاق بازرگانی ایران که امروز (18 بهمن) برگزار شد از قدمت 97 ساله اتاق بازرگانی کرمانشاه یاد کرد که همواره در این سال‌ها در مسائل اقتصادی حضور قوی داشته است.

وی با بیان اینکه کرمانشاه یکی از استان‌های پیشتاز در تجارت بوده، یادآوری کرد: اگرچه طی سال‌های اخیر به دلیل مشکلات کشور عراق مقداری کاهش صادرات داشتیم، اما در برخی سال‌ها میزان صادرات  تا سه میلیارد دلار را هم ثبت کردیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، کرمانشاه را از جمله قطب‌های کشاورزی کشور برشمرد که در تولید برخی محصولات از جمله نخود، دام زنده  و ... جایگاه اول کشور را دارد.

کاشفی اظهار کرد: با اجرای طرح بزرگ گرمسیری، وضعیت کشاورزی در استان کرمانشاه بسیار بهتر خواهد شد.

وی با اشاره به وجود حدود 900 واحد صنعتی در استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: از نظر صنعت در حد نرمال و جزو استان‌های میانه کشور هستیم.

به گفته این مسئول، سه واحد پتروشیمی و پتروشیمی چهارم که در آستانه تاسیس است، دو واحد سیمان، چهار واحد کاشی، سرامیک و محصولات بهداشتی، دو واحد بزرگ فولاد و ... از مهمترین صنایع کرمانشاه هستند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معدن و گردشگری را دو حوزه‌ دیگر دانست که علی رغم همه ظرفیت‌ها در آن ضعیف عمل شده و سرمایه‌گذاری چندانی در این بخش‌ها نداریم.

کاشفی بیان کرد: البته در یک برنامه پنج ساله بنا داریم در حوزه گردشگری به حلقه اول گردشگری کشور متصل شویم که نیاز به کار ویژه دارد.

وی از چالش‌های مهم پیش روی کرمانشاه هم یاد کرد و بیکاری را مهمترین آنها دانست که با تمام اقداماتی که برای کاهش بیکاری انجام شده هنوز خیلی به این مشکل غلبه نکردیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نامناسب بودن فضای کسب و کار را نیز از دیگر مشکلات مهم کرمانشاه برشمرد و افزود: سایه سنگین دستگاه‌های نظارتی باعث می‌شود برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی خیلی توان ریسک کردن برای حمایت از تولید را نداشته باشند.

کاشفی از ضعف در جذب سرمایه‌گذار در استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: اتاق بازرگانی کرمانشاه برنامه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران، دعوت از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کشور و حتی سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور دارد که این مهم را باجدیت پیگیری می‌کنیم.

وی کمبود نقدینگی، فشارهای مالیاتی و ... را نیز از دیگر مشکلات پیش روی بخش خصوصی در کرمانشاه دانست.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به منطقه ویژه اقتصادی زاگرس به عنوان اولین و تنها منطقه ویژه اقتصادی کاملا خصوصی کشور داشت و یادآوری کرد: متاسفانه این منطقه چندان از نظر امکانات و زیرساخت‌ها مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد اما خود بخش خصوصی به خوبی پای کار است.

کاشفی اظهار کرد: به علاوه به زودی عملیات اجرایی چهارمین پتروشیمی استان در این منطقه آغاز می‌شود و کرمانشاه پس از عسلویه تنها منطقه‌ای است که چهار پتروشیمی دارد.

وی معتقد است، عمده تمرکز در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس عمدتا بر صنایع پایین دستی پتروشیمی خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از آخرین وضعیت نمایشگاه جدید کرمانشاه هم یاد کرد که 62 هکتار زمین در بهترین منطقه کرمانشاه برای این منظور در نظر گرفته شده است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد تا قبل از عید مناقصه فاز اول این نمایشگاه که سالن 12 هزار متر مربعی دارد برگزار شود و افزود: متاسفانه به دلیل مشکل معارضی که این زمین داشت حدود دو سال در روند قضایی متوقف ماند.

وی گفت: به علاوه در تلاشیم کار ساختمان جدید اتاق بازرگانی نیز به زودی آغاز شود و بتوانیم این پروژه را دو ساله تحویل دهیم.

وی سپس به امضا تفاهم‌نامه برای ساخت 50 مدرسه روستایی در مناطق زلزله زده با همکاری اتاق بازرگانی ایران هم اشاره کرد و افزود: اعتبار بازسازی این مدارس با همکاری اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران تامین می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از کمک 48 میلیارد ریالی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به زلزله زدگان استان کرمانشاه خصوصا در روزهای ابتدای زلزله یاد کرد که عمدتا کمک غیرنقدی بوده است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: