• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5784-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

مدیر کل دامپزشکی کرمانشاه:

تایید 3 کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان/پایش‌ها تشدید می‌شود

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از تایید سه کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان دالاهو خبر داد.

دکتر نادر پرور  در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه این سه کانون در بین طیور روستایی سه روستای شهرستان دالاهو شناسایی و تایید شده‌، اضافه کرد: بلافاصله پس از گزارش تلفات در یکی از روستاهای شهرستان دالاهو، روز 16 بهمن ماه کارشناسان دامپزشکی در محل حاضر شده و پس از نمونه برداری بیماری توسط آزمایشگاه مرکزی کرمانشاه تایید شد، ضمن اینکه بیماری در دو کانون دیگر نیز در روزهای  17 و 18 همین ماه تایید شده است.

پرور اضافه کرد: با بررسی های به عمل آمده این بیماری با خرید طیور از فروشندگان دوره گرد در این روستاها شیوع پیدا کرده است.

مدیر کل دامپزشکی کرمانشاه با بیان اینکه همه طیور از مرغ، اردک، غاز و... در این سه کانون با حضور کارشناسان دامپزشکی معدوم شده‌اند، گفت: تاکنون 900 قطعه طیور در این سه روستا معدوم شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل‌های موجود به محض تایید بیماری تمامی طیور آن کانون باید معدوم شوند و غرامت آن نیز به پرورش دهندگان پرداخت خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه کانون های بیماری تنها در طیور بومی مشاهده شده، گفت: تا کنون هیچ  واحد صنعتی پرورش طیور در استان کرمانشاه درگیر این بیماری نشده است.

پرور از پرورش دهندگان صنعتی طیور خواست با رعایت مسائل بهداشتی قرنطینه ای سلامت مرغداری خود را تضمین کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم نیز خواست تا از خرید مرغ زنده به طور جدی خودداری کرده و مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را با آسودگی خاطر از مراکز معتبر و مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

به گفته پرور تاکنون انتقال این سویه(H5N8)  از ویروس بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طیور به انسان گزارش نشده است.

وی با اشاره به وجود برنامه پایش و مراقبت در استان، از تشدید این پایش ها در تمامی شهرستان های استان به ویژه شهرستان دالاهو در پی تایید این سه کانون خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه تنها برخی از استان‌ها قادر به انجام آزمایش تایید بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند، افزود: خوشبختانه این آزمایش در استان کرمانشاه انجام می‌شود و ظرف مدت چهار ساعت بیماری قابل شناسایی و تایید است.

 وی با بیان اینکه هفته اول اردیبهشت ماه امسال برای آخرین بار بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه تایید شده بود، گفت: از آن زمان تاکنون هیچ موردی از بیماری در استان تایید نشده است.

پرور افزود: تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، تهیه دان از منابع غیرمطمئن به خصوص کانون های آلوده، عدم پاکسازی و ضد عفونی کامل محل نگهداری طیور و... از جمله راه های انتقال این بیماری محسوب می شود.

شروع ناگهانی تلفات با روند افزایشی، انتشار ناگهانی بیماری، کاهش شدید مصرف دان، بیحالی شدید، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد و سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا را از جمله علائم بیماری در طیور و پرندگان بود که پرور از آنها یاد کرد.

مدیر کل دامپزشکی کرمانشاه از محیط بانان و پرورش دهندگان طیور خواست، هرگونه تلفات طیور را با شماره 1512 و یا شماره پیامکی 100010001512 اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه درمیان بگذارند تا اقدامات لازم در سریعترین زمان ممکن انجام شوند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: