• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فلاحت پیشه:

قراردادهای نظامی و هسته‌ای عربستان با آمریکا و انگلیس آینده بشریت را به خطر می‌اندازد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که «عربستان صاحب ایدئولوژی وحشی است»، گفت: هدف عربستان از عزل فرماندهان ارشد نظامی این کشور، تسویه حساب‌های سیاسی است که تبعات تبانی‌های سه‌گانه اطلاعاتی، سیاسی و مالی در این کشور محدود به عربستان نخواهد شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به عزل برخی از فرماندهان ارشد نظامی در عربستان، گفت: معتقدم عربستان شرایط بسیار متلاطمی را می‌گذراند که باید در این شرایط دنیا مراقب شکل‌گیری تحولات اخیر در عربستان باشند.

وی توضیح داد:‌ در عربستان شاهد تسویه‌های خیلی خطرناکی هستیم که این تسویه‌ها از تسویه‌های مالی و پولی شروع شده و اکنون به تسویه مناصب سیاسی‌، نظامی و اطلاعاتی رسیده است. از طرف دیگر با قراردادهایی در زمینه نظامی و هسته‌ای بین عربستان با آمریکا و انگلیس مواجهیم که آینده بشریت را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: در این شرایط قرارداد ایجاد فناوری و تسلیحات هسته‌ای بین عربستان و آمریکا بسته شده است که بر اساس تمام اینها معتقدم عربستان صاحب ایدئولوژی وحشی است به عبارتی وحشی‌ترین ایدئولوژی دنیا مربوط به عربستان می‌باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: در طول تاریخ شاهد جنگ‌هایی هستیم که بشر را قربانی کرده است. ما به طور کلی در دنیا جنگ‌های ایدئولوژی و جنگ‌های انحرافی و نیابتی بخصوص در جهان سوم داریم. عربستان کشوری است که یک سوم آتش جنگ‌های ایدئولوژیک را بعد از جنگ جهانی دوم زنده نگهداشت که شامل جنگ هشت ساله ایران نیز می‌شود که عربستان در آن نقش داشت.

وی خاطرنشان کرد: اکنون شاهد اتفاقاتی در عربستان هستیم که عملا دنیا چشم خود را بر روی آن بسته است حال اینکه دنیا نمی‌تواند نسبت به تحولات عربستان بی‌تفاوت باشد. بخش کوچکی از این تحولات مربوط به جنگ عربستان در یمن است که تمامی این اتفاقات با چراغ سبز آمریکا و انگلیس انجام می‌شود. به عبارت دیگر بعد از هر دیدار سران عربستان با مقامات آمریکایی و بعضا انگلیسی شاهد تسویه‌های جدی در عربستان و اقدامات انتحاری بزرگ خارج از عربستان هستیم.

وی ادامه داد: تمامی این اقدامات مشمول مقررات اساسنامه رم 1999 می‌شود. بر اساس این اساسنامه، کلیه اقدامات ضد حقوق بشری و بی‌ثبات‌کننده زندگی بشری باید در دیوان بین‌المللی کیفری مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس این مقررات امروز عربستان به ویژه ولیعهد این کشور باید در این دیوان محاکمه شوند که به دلیل توان پولی و لابی‌گری عربستان این پرونده در دیوان بین‌المللی کیفری تشکیل نشده است آن هم دیوانی که به پرونده صدام، قذافی، صربستان و یوگسلاوی رسیدگی کرده است.

فلاحت پیشه با تاکید بر لزوم محاکمه سران عربستان به دلیل جنایت در بحرین و یمن و تسویه حساب‌های خونین در عربستان، گفت: اینها همه نشان می‌دهد که تحولات انتحاری در عربستان شکل گرفته است. پشت پرده تبانی‌های بزرگ سیاسی، اطلاعاتی و مالی است که به صورت جدی درباره خاندان حکومتی عربستان شکل گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که «این تبانی‌های سه‌گانه تبعاتی به دنبال دارد که تنها محدود به عربستان نخواهد شد»، گفت: عملا این تحولات به غرب آسیا و اروپا نیز کشیده خواهد شد. عربستان کشوری مجهز به ایدئولوژی وحشی است که می‌تواند برای اروپا نیز آسیب‌زا باشد. قطعا با این شرایط انعقاد موافقتنامه‌های انتقال تسلیحات حساس به عربستان و دادن مجوزهای کارت زرد به این کشور، انگلیس و آمریکا را شریک جرم عربستان می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: