• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-4984-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه:

بیابان‌زایی در کشور روند صعودی دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه وضعیت شاخص‌های زیست‌محیطی در کشور را نگران کننده عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، مراد شیخ‌ویسی در مراسم روز درختکاری که امروز(15 اسفند) با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، جمعی از مسئولین، فعالین محیط زیست و دانش آموزان استان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، دغدغه امروز دنیا را مقابله با تهدیدات و مخاطرات زیست محیطی عنوان و اظهار کرد: امروز دنیا به موضوعات مرتبط با حفاظت از محیط زیست و عرصه‌های منابع طبیعی توجه ویژه دارد.

وی رویکرد سازمان جنگل‌ها و مراتع را توسعه مشارکت مردم در اجرای برنامه های منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: بدون مشارکت مردم، سمن‌ها و تشکل های مردم نهاد در حوزه منابع طبیعی راه به جایی نخواهیم برد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اظهار کرد: وضعیت شاخص های منابع طبیعی و زیست محیطی  کشور نگران کننده است و بروز گاه و بی‌گاه پدیده ریزگردها در نقاط مختلف کشور نیز تایید کننده این وضعیت است.

شیخ‌ویسی سپس ایران را جزو کشورهای با پوشش کم جنگلی برشمرد و افزود: کشور ما از نظر فضای سبز جزو فقیرترین کشورها به شمار می رود.

وی سرانه جنگل در کشور را دو دهم هکتار به ازای هر نفر عنوان کرد و افزود: این رقم در دنیا هشت دهم هکتار است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه در کشور ما متوسط فرسایش خاک نزدیک 20 تن در سال است، گفت: متوسط فرسایش خاک در دنیا پنج تن در سال بوده و این رقم در آسیا هشت تن در هکتار است.

شیخ‌ویسی با بیان اینکه نسبت بهره برداری از مراتع در کشور ما 2.5 برابر ظرفیت مراتع است، گفت: این میزان در دنیا و آسیا عدد یک است.

وی با اشاره به اینکه در کشور در حال هدر دادن منابع آب هستیم، افزود: بجای اینکه مدیریت کمی و کیفی آب را دنبال کنیم، به دنبال ذخیره و توزیع آب هستیم.

شیخ‌ویسی با اشاره به صعودی بودن بیابان زایی در کشور اظهار کرد: بیابان‌زایی در دنیا روند نزولی و در آسیا روند ثابتی دارد.

شیخ‌ویسی در ادامه استان کرمانشاه را از حیث پوشش منابع طبیعی جزو استان‌های برخوردار کشور برشمرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه در استان بیابان نداریم، گفت: در مناطق گرمسیری استان علائمی از بیابانی شدن به چشم می‌خورد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: