• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-687-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

محقق:

بزرگداشت شاعران را "کتاب" کنیم

یک شاعر برجسته کشور معتقد است، مراسم بزرگداشتی که برای شعرا و اهالی فرهنگ و هنر برگزار می‌شود، باید کتاب شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، جواد محقق در مراسم اولین دوره جایزه ادبی احمد عزیزی که امروز (16 اسفند) در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه در سال‌های اخیر بزرگداشت‌های متعددی برای اهالی فرهنگ و هنر کشور برگزار شده، اظهار کرد: اگر این بزرگداشت‌ها در زمان حیات هنرمندان باشد، زیباتر و ارزنده‌تر است.

وی ادامه داد: اگرچه ظرفیت دستگاه‌های دولتی محدود است و نمی‌توانند برای همه هنرمندان بزرگداشت بگیرند، اما باید یک برنامه‌ریزی درست برای برپایی بزرگداشت‌ها بر اساس اولویت سن و سال، سابقه و ... هنرمندان طراحی شود و این برنامه با تغییر مسئولان هم ادامه پیدا کند.

این شاعر هم دوره‌ای احمد عزیزی اظهار کرد: همچنین نباید اینگونه باشد که برای برخی هنرمندان چندبار بزرگداشت گرفته شود، اما برخی حتی یکبار هم تجلیل نشوند.

محقق با اشاره به برخی از هنرمندان که نسبت به بقیه سرآمد هستند و قد و قواره بزرگتری دارند، خاطرنشان کرد: نباید مابقی هنرمندان در سایه این بزرگان قرار بگیرند و دیده نشوند.

وی تاکید کرد: به علاوه مراسم بزرگداشتی که برای هنرمندان برگزار می‌شود باید چتر حمایتی باشد که هنرمندان جوان و با استعداد بتوانند در سایه آن خود را نشان دهند و ببالند.

این شاعر با بیان اینکه آیین‌های گرامیداشت هنرمندان و سخنرانی‌هایی که در آن انجام می‌شود باید کتاب شده و منتشر شود، عنوان کرد: با این کار مراسم گرامیداشت ماندگار خواهد شد و تا سال‌ها بعد برای همه قابل استفاده است.

محقق از احمد عزیزی نیز به عنوان یکی از شعرای اثرگذار انقلاب یاد کرد که بنیان جدیدی در ادبیات بنا نهاد.

امین مرادی سرپرست حوزه هنری کرمانشاه نیز از احمد عزیزی به عنوان شاعری یاد کرد که زندگی سراسر شور و شیدایی داشت و با واژگانی بی بدیل و اعجاز آفرین شعر می‌گفت.

وی زبان نو و تخیل بی‌نظیر را از دیگر ویژگی های احمد عزیزی برشمرد و اظهار کرد: اندیشه زنده یاد احمد عزیزی و اشعار او به گونه ای با اسلام ناب  آمیختگی داشت و شاهد شاهکاری در ستایش پیامبران و امان در اشعار او بودیم.

سرپرست حوزه هنری استان کرمانشاه در ادامه از قدمت هزار ساله ادب فارسی یاد کرد که طی 40 سال اخیر جریان جدید اصیل، شناسنامه‌دار و در حال توسعه به نام هنر انقلاب از دل آن خارج شده است.

به گفته مرادی، این هنر با طلیعه انقلاب ایجاد شد، در سال‌های دفاع مقدس قیام کرد و در دوران بازسازی نیز در ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... منبع الهام و امید بود.

وی خاطرنشان کرد: امروز هم هرکجا نیاز باشد این هنر با تکیه بر آرمان‌های انقلاب قیام خواهد کرد.

مرادی با بیان اینکه هنر انقلاب قله‌ها رفیعی از خود برجای گذاشته، افزود: سلمان هراتی، قیصر امین پور و احمد عزیزی از قله‌های هنر و افراد به نام جریان هنر انقلاب بودند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: