• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-5684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

معاون سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده:

باید حمایت از حقوق مصرف کننده را در کسب و کارهای اینترنتی رواج دهیم

معاون نظارت بر قیمت سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده معتقد است، با توجه به گسترش خریدهای مجازی باید حمایت از حقوق مصرف کننده را به سمت کسب و کارهای اینترنتی ببریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، داوود موسوی در همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده استان کرمانشاه که عصر امروز (16 اسفند) برگزار شد، با اشاره به برگزاری همایش‌های روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده از سال 80، گفت: سال اول فقط 23 واحد متقاضی داشتیم، اما تعداد متقاضیان در همایش امسال به 793 مورد رسید.

وی ادامه داد: اتفاق خوبی که امسال افتاد، اجرای ماده شش قانون حمایت از حقوق مصرف کننده یعنی ارزیابی مدیران  دولتی و دستگاه های خدمت‌رسان حامی حقوق مصرف کننده بود.

معاون نظارت بر قیمت سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده سپس به گسترش خدمات پس از فروش در واحدهای تولیدی و توجه به صدای مشتریان در این واحدها اشاره کرد و افزود: اکثر واحدهایی که به صورت حضوری به آنها مراجعه می‌کنیم دارای بخش خدمات پس از فروش و یا  جموعه‌های R&D هستند.

موسوی یاداوری کرد: در دنیای امروز با توجه به گسترس فضای دیجیتال عمده فعالیت ‌های خرید و فروش هم به سمت شرکت‌های مجازی و حتی استارت آپ‌ها رفته است و در چنین شرایطی باید به سمت افزایش اعتماد نسبت به خریدهای مجازی برویم.

 این مسئول افزود: البته تلاش‌هایی هم در این راستا صورت گرفته، برای مثال یکی از مجوزهای اساسی مورد نیاز برای کسب و کارهای اینترنتی گرفتن نماد الکترونیک است که نشان دهنده بخشی از هویت این کسب و کارها است.

معاون نظارت بر قیمت سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده یکی از مهمترین موارد حمایت از حقوق مصرف کننده در کسب و کارهای الکترونیکی را تامین امنیت خرید با کارت‌های بانکی و جلوگیری از سوء استفاده هکرها دانست.

موسوی در ادامه قیمت عادلانه را نیز از دیگر مصادیق حمایت از حقوق مصرف کننده برشمرد و یادآوری کرد: در سال‌های اخیر شرایط به گونه‌ای شده که بجز برای برخی از اقلام اساسی که قیمت‌گذاری  برای آنها انجام می‌شود، قیمت سایر کالاها به صورت رقابتی تعیین می‌شود و دولت سعی کرده کمتر ورود کند.

وی با بیان اینکه قیمت‌های رقابتی به هیچ عنوان نافی نظارت بر بازار و قیمت‌ها نیست، یادآوری کرد: نه دولت و نه مصرف کنندگان با ولنگاری در بازار موافق نیستند.

در ادامه مهندس رضا رحیمی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه نیز تولید یک واحد، اشتغال و ایجاد ثروت را همه در گرو حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کالای با کیفیت دانست.

وی اظهار کرد:  هدف از شکل گیری یک واحد تولیدی، نفوذ به بازارهای داخلی و خارجی و فروش کالا  است و هر واحدی که رعایت حقوق مصرف کننده را ملکه ذهن خود کند موفق خواهد بود و  حتی برند می‌شود.

رحیمی تحویل به موقع، جنس با کیفیت و قیمت مناسب را از مهمترین مصادیق رعایت حقوق مصرف کننده برشمرد و تاکید کرد: این تصور که تولیدکننده هر محصولی که تولید کند مشتری مجبور به خرید آن است،  تصوری اشتباه می‌باشد.

 نعمت‌الله حقیقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه نیز ارزیابی دستگاه‌های دولتی و خدمت رسان از بعد حمایت از حقوق مصرف کننده را ضروری دانست و گفت: مردم ما تشنه خدمت صادقانه و درست دستگاه‌ها هستند.

وی با اشاره به نامناسب بودن فضای کسب و کار استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌ها حقوق مردم را رعایت کنند، فضای کسب و کار هم بهتر خواهد شد.

حقیقی اظهار کرد: سرمایه‌گذاران بومی و خارج از استان مرتب فضای کسب و کار را رصد می‌کنند و با داشتن فضای کسب و کار نامناسب که صدور یک مجوز در آن گاهی بیش از 200 روز طول می‌کشد نمی‎توانیم برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنیم. البته اقدامات خوبی برای شفاف سازی سیستم اداری انجام شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از کمک‌های فنی و اعتباری 100 میلیارد تومانی که برای کرمانشاه با هدف جذب سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده هم یاد کرد که می‌توان با کمک آن هزار میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری کرد.

به گفته این مسئول، از این طریق می‌توان با جذب سرمایه‌گذار درآمد و اشتغال را در استان بیشتر کرد.

حقیقی افزود: به علاوه در زلزله اخیر نیز فرصت‌های زیادی برای استان ایجاد شد و توانستیم این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: