• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-20914-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

یک روانشناس:

فقط "چهارشنبه سوری" یاد مدیریت هیجان نوجوانان می افتیم

    یک رواشناس با اشاره به هیجان محور بودن رفتارهای نوجوانان، گفت: این هیجانات باید درطول سال تخلیه شود، اما متاسفانه فقط شب چهارشنبه سوری یاد مدیریت آن می‌افتیم.

عظیم عظیمی در گفت وگو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه چهارشنبه سوری رسم دیرین وسنتی ایرانیان است، گفت: این شب در سالهای نه چندان دور با جشن و شادی همراه بود، اما در سالهای اخیر شاهدیم استفاده از مواد محترقه در این شب به ویژه توسط نوجوانان و جوانان مراسم چهارشنبه سوری را با مخاطراتی همراه کرده است.

وی افزود: در این شب غالبا شاهد طغیان هیجانات نوجوانان و جوانان هستیم و بعضا افرادی که به لحاظ روانی بیمار و هیستریک هستند نیز بین آنها پیدا می‌شوند که به شدت رفتارهای خطرناکی از خود بروز داده و موجب آسیب خود و دیگران میشوند.

عظیمی با تاکید بر لزوم مدیریت این جریان، گفت: متاسفانه ما همواره شب چهارشنبه سوری یاد کنترل هیجان جوانان و نوجوانان می افتیم، در حالیکه این فرآیند روند طولانی مدتی می طلبد و باید در طول سال روی آن کار شود.

وی افزود: دستگاه‌های آموزشی از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه ها و نیز رسانه ها بویژه صدا و سیما باید از مدت‌ها قبل آموزش های لازم در خصوص کنترل هیجان را به جامعه یاد دهند.

عظیمی تصریح کرد: همچنین کارگاه های کنترل هیجان وجود دارد که می‌تواند به نوجوان و جوان ما روش های کنترل هیجان را آموزش دهد تا در مراسمی مانند چهارشنبه سوری شاهد چنین حوادث و رفتارهای هیجانی نباشیم.

این روانشناس یادآور شد: نوجوانان هیجان محور هستند و باید این هیجاناتشان تخلیه شده و مدیریت شود و در همین راستا باید در طول سال فضاهایی برای تخلیه هیجان آنها ایجاد شود و اینطور نباشد که فقط شب چهارشنبه سوری یاد کنترل هیجاناتشان بیافتیم.

عظیمی تاکید کرد: مانع حوادث شب چهارشنبه سوری نمی‌توان شد، مگر از قبل در خصوص مدیریت هیجان و روش های کنترل آن به نوجوانان و جوانان آموزش دهیم.

وی افزود: از طرفی باید اماکن و فضاهایی برای این قشر از جامعه فراهم شود که درطول سال بتوانند تخلیه هیجان داشته باشند و همه هیجان را برای شب چهارشنبه سوری انباشته نکنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: