• پنجشنبه ۲۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-1185-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور:

تریبون نماز جمعه نباید در حد منازعات و نگرش‌های جناحی تنزل پیدا کند

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور از تریبون نماز جمعه به عنوان یک تریبون فراجناحی یاد کرد و افزود: تریبون نماز جمعه به هیچ وجه نباید در حد منازعات و نگرش‌های جناحی تنزل پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد علی‌اکبری در نشست خبری گردهمایی منطقه ای ائمه جمعه استان های کرمانشاه ، لرستان، همدان و کردستان که امروز (۲۴اسفند) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به برگزاری گردهمایی منطقه‌ای ائمه جمعه چهار استان کشور در کرمانشاه، افزود: این گردهمایی بعد از گذشت چهار ماه از وقوع زلزله در استان کرمانشاه با حضور ائمه جمعه این استان‌ها روز گذشته (23 اسفند) در شهرستان سرپلذهاب برگزار شده و یکی از مهمترین اهداف برگزاری آن در مناطق زلزله زده قدردانی از خدمات رسانی ائمه جمعه در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه بوده است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور افزود: مشابه این گردهمایی پیش از این در استان های فارس و اصفهان برگزار شده  است.

علی‌اکبری در ادامه گفت: ائمه جمعه استان کرمانشاه و استان های مجاور در جریان زلزله استان کرمانشاه هم در بعد خدمات رسانی و هم در بعد پشتیبانی و جلب کمک‌ها به خوبی نقش آفرینی کردند و نکته جالب آن حضور دائمی و زندگی ائمه جمعه مناطق زلزله زده در بین مردم بود که علاوه بر خدمات رسانی، نقش مهمی را در ایجاد آرامش روانی مردم و بسیج خدمات به سوی مناطق زلزله زده داشت.

وی با بیان اینکه حضور روحانیون جهادی به مناطق زلزله زده درخشش خاصی داده بود، یادآور شد: حضور روحانیت در جریان خدمات رسانی به زلزله زدگان آرامش خاطری برای مردم بود که جنبه درمانگری و کاهش آلام داشت.

علی‌اکبری ائمه جمعه مناطق زلزله زده استان را منشا خدمات خوبی در جریان زلزله عنوان کرد افزود:در جریان این سفر تلاش شد تا از این ائمه جمعه تقدیر کنیم تا به نمادهایی برای بحران های این چنینی در کشور تبدیل شوند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به درخشش ائمه جمعه، نمازهای جمعه و مساجد در زلزله ادامه داد: پس از وقوع زلزله، ائمه جمعه و ستادهای نماز جمعه و مساجد به پایگاه های کمک های مردمی تبدیل شدند.

وی یادآور شد: بیش از 15 میلیارد تومان تنها کمک های نقدی بود که از سوی مساجد و نمازهای جمعه برای کمک به زلزله زدگان جمع اوری شد.

علی‌اکبری با اشاره به اینکه در جریان زلزله 7.3 ریشتری آبان ماه استان کرمانشاه نهادهای دولتی و مردمی دست به دست هم داده تا هر چه سریعتر مردم زلزله زده را به شرایط عادی خود برگردانند، ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش در آستانه سال جدید بتواند موج دیگری از توجه مردم و مسئولین به مناطق زلزله زده را به همراه داشته و تسریع در ساخت و سازها  در این مناطق را سبب شود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور سپس گفت: بخش عمده مناطق زلزله زده، مناطق اهل سنت هستند که حضور روحانیون شیعه در این منطقه شیرین بود و می تواند یکی از بنیان های محکم برای تقویت وحدت بین شیعه و سنی باشد.

علی‌اکبری اضافه کرد: در جریان زلزله استان کرمانشاه علاوه بر شکل گیری حماسه ای از عواطف و احساسات انسانی  جلوه های برادری دینی شکل گرفت و بخش مهمی از آن به صورت سراسری در مساجد و نمازهای جمعه شکل گرفت.

علی‌اکبری سپس از تریبون نماز جمعه به عنوان تریبون فراجناحی  یاد کرد و افزود: تریبون نماز جمعه به هیچ وجه نباید در حد منازعات و نگرش های جناحی تنزل پیدا کند.
 
وی با اشاره به برنامه ریزی و نقشه پردازی برای ارتقای کیفیت نمازهای جمعه کشور در سال نو، گفت: نمازهای جمعه در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منشا آثار و خدمات قابل توجهی بوده اند که با نگاه دوباره به این آثار و نتایج آنها در شهر های مختلف می توان برای افزایش این آثار در آینده برنامه ریزی کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: در برنامه داریم تا در یک زمان بندی مشخص در افق 1404 به ارتقای کیفی نمازهای جمعه پرداخته که این مهم در دو جلوه پررنگ تر کردن حضور اقشار مختلف و نسل جوان در نمازهای جمعه خود را نشان خواهد داد که این کار نیازمند یک طراحی دقیق و حساب شده و علمی است و باید سند روشنی در این زمینه تدوین شود.

علی‌اکبری تاکید کرد: به برکت نماز های جمعه خیلی از مشکلات مردم و گره های شهرهای مختلف باز شده و امید است با یک نگاه آسیب شناسانه در کنار بیشتر کردن نقاط قوت، شاهد رفع کاستی ها باشیم.

وی با بیان اینکه جوان سازی فکر و نگاه بهتر در کنار برنامه ریزی برای حضور بیشتر ائمه جمعه جوان در تریبون های نماز جمعه در اولویت است، گفت:ائمه جمعه باید خود را با جامعه جوان هماهنگ کرده تا فاصله ها کمتر شده و شاهد حضور پررنگ‌تر جوانان در نمازهای جمعه باشیم.

علی‌اکبری گفت: اگر نسل جوان حس کند پاسخ بخشی از سوالات خود را می تواند با شرکت در نمازهای جمعه بگیرد قطعا در نمازهای جمعه شرکت خواهد داشت و رسیدن به این مهم به یک بسته برنامه ای نیاز دارد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: