• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1384-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه:

پراکنش دام در مراتع ییلاقی استان خوب نیست/عشایر برای ورود دام به مراتع دست نگهدارند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از عشایر کوچ‌رو استان خواست فعلا برای ورود دام‌های خود به مراتع ییلاقی دست نگهدارند.

مراد شیخ‌ویسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به ورود زودهنگام عشایر استان به مناطق ییلاقی استان در پی گرمای هوا و نبود بارندگی‌های خوب بهاره و کمبود آب در مناطق قشلاقی استان، اظهار کرد: عشایر باید فعلا از ورود دام های خود به مراتع جلوگیری کرده و تا زمان کامل شدن رشد گیاهان دام های خود را علوفه دستی بدهند.

شیخ‌‎ویسی تاکید کرد: ورود زودهنگام عشایر و تعلیف دام‌های آنها در مراتع باعث تخریب مراتع می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه زمان ورود دام‌های عشایر به مراتع را در مناطق ییلاقی استان بر اساس پروانه چرای صادر شده برای آنان از 15 اردیبهشت به بعد اعلام کرد و افزود: با این وجود به دلیل گرم بودن هوا عشایر می توانند از اول اردیبهشت ماه دام های خود را برای تعلیف به چرا ببرند.

شیخ‌ویسی با اشاره به اینکه برای عشایر متخلف که زودتر از موعد دام های خود را به چرا ببرند، ضمن تذکر دادن پرونده خسارت تشکیل خواهد شد، گفت: با عشایر متخلف برخورد قضایی می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تخلفاتی مبنی بر ورود زودهنگام دام عشایر به مراتع در نقاطی از استان و از جمله در کرند، ارتفاعات قلاجه و شهرستان کنگاور مشاهده شده، اضافه کرد:  تاکنون تخلف حدود 100 خانوار عشایری را در مراتع مناطق ییلاقی استان شاهد بوده ایم.

شیخ‌ویسی اضافه کرد: به ازای هر دام غیرمجازی که وارد مراتع شود، عشایر جریمه 90 هزار تومانی خواهند شد.

به گفته شیخ‌ویسی عمده تخلفات و تصرفات در حوزه چرای زودهنگام دام در مراتع در مناطق سردسیری استان شامل شهرستان‌های کنگاور، صحنه، مناطق ییلاقی شهرستان گیلانغرب، اسلام‌آبادغرب و دالاهو رخ می دهد.
 
شیخ‌ویسی سپس با بیان اینکه پراکنش دام در مراتع ییلاقی استان کرمانشاه خوب نیست، گفت: در برخی مناطق با دام مازاد و در برخی دیگر با کمبود دام مواجهیم که حضور دام مازاد در مراتع باعث تخریب مراتع می شود و از سوی دیگر کمبود حضور دام هم می تواند مراتع را مستعد بروز آتش سوزی کنند.

وی با اشاره به کم بودن جمعیت عشایر در منطقه اورامانات، گفت: در این منطقه مشکل چرای بی رویه دام نداریم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه گفت: استان کرمانشاه یک میلیون و 200 هزار هکتار مرتع دارد که نزدیک به 500 هزار هکتار آن مراتع گرمسیری و میاندربند بوده و مابقی جزو مراتع سردسیری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: