• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3284-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای ملی نخود ایران:

باید جلوی واردات بی‌رویه نخود گرفته شود

رئیس شورای ملی نخود ایران خواستار جلوگیری از واردات بی‌رویه نخود به کشور برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی شد.

 ناصر مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به عدم تعادل بازار نخود در پی واردات بی رویه نخود به کشور، گفت: قیمت پایین نخودهای وارداتی و تعرفه جزیی پنج درصدی برای واردات نخود، بازار نخود تولید داخل را کساد کرده و ادامه این روند نخودکاران کشور را از کشت این محصول در سال‌های آتی دلسرد خواهد کرد.

وی گفت: در حال حاضر نخود وارداتی با قیمت پایینی در داخل کشور عرضه می‌شود، به نحوی که نوع فلافلی آن با قیمت هر کیلوگرم 2200 تا 2300 تومان و نوع مرغوب آن با قیمت کیلویی 4200 تومان عرضه می‌شود که این امر توان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی گرفته است.

مرادی عنوان کرد: در حال حاضر قیمت نخود تولید داخل که تا ماه‌های گذشته به ازای هر کیلوگرم بین 6500 تا هفت هزار تومان بود به حدود پنج هزار تومان رسیده و اگر فکری به حال واردات نخود نشود، افت شدید قیمت نخود تولید داخل را شاهد خواهیم بود.

رئیس شورای ملی نخود ایران دو پیشنهاد برای حمایت از نخودکاران داخلی داشت و خواستار ممنوعیت کامل واردات نخود به داخل کشور و یا در نظر گرفته شدن تعرفه 50 درصدی برای واردات این محصول به داخل کشور شد.

وی اضافه کرد: در صورت اجرایی شدن یکی از این دو پیشنهاد قیمت نخود وارداتی با قیمت نخود داخلی برابری خواهد کرد و همین موضوع می تواند در جلوگیری از متضرر شدن نخودکاران داخلی اثرگذار باشد.

مرادی با اشاره به آغاز فصل برداشت نخود از حدود دو ماه آینده، ابراز امیدواری کرد: تا آن زمان مشکلات مربوط به واردات بی‌رویه نخود حل شده باشد.

مرادی سپس اشاره ای هم به بازارپسندی بالای نخود تولید داخل کشور در گذشته داشت و افزود: این نخود به دلیل طعم و مزه، خوش پخت‌بودن و درصد بالای پروتئین بازارپسندی بالایی به ویژه در خارج از کشور داشت  که متاسفانه ممنوعیت دو تا سه ساله صادرات نخود در سالهای گذشته باعث شد تا نخود تولیدی کشور بازار خود را بین مردم کشورهای مختلف و از جمله پاکستانی‌ها از دست بدهد و همین موضوع صادرات نخود را با چالش مواجه کرده است.

مرادی اضافه کرد: از دیگر سو تولید نخود در کشورهای دیگر اغلب به صورت مکانیزه و در اراضی زراعی بزرگ انجام می‌شود که این موضوع تولید نخود در آن کشورها را با هزینه کمتری همراه کرده  و همین باعث از دست دادن بازارهای صادراتی شده است.

وی افزود: بسته بندی سنتی و مجهز نبودن سیستم های بسته بندی داخل کشور به دستگاه‌های لیزر برای بسته بندی بر اساس سایز و رنگ از دیگر مسائلی است که صادرات نخود به دیگر کشورها را با مشکل مواجه کرده است.

مرادی در ادامه اشاره ای هم به روند نزولی صادرات نخود در سنوات گذشته داشت و افزود: در سال های 93، 94، 95 و شش ماهه نخست سال 96 میزان صادرات نخود کشور به تریتب 36 هزار و 898 تن، 28 هزار و 350 تن، هشت هزار و 595 و 5525 تن بوده است.

وی در مقابل روند واردات نخود به داخل کشور را در سنوات گذشته صعودی دانست و اظهار کرد: در سالهای 93، 94، 95 و شش ماهه نخست سال 96 به تریتب میزان واردات نخود به داخل کشور شش هزار و 205 تن، 24 هزار و 545 تن ، 89 هزار و 463 تن و 88 هزار و 661 تن بوده است.

رئیس شورای ملی نخود ایران سپس با بیان اینکه سالانه به طور میانگین بین 500 تا 550 هزار هکتار نخود در کشور کشت می‌شود، میزان تولیدات سالانه نخود کشور را بین 300 تا 350 هزار تن اعلام کرد.

مرادی با بیان اینکه سرانه مصرف نخود در کشور دو کیلوگرم در سال است، میزان مصرف سالانه نخود در کشور را حدود  160هزار تن اعلام کرد.

مرادی افزود: سالانه بین 130 تا 135 هزار تن مازاد تولید نخود داریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حداقل نیمی از نخود تولید شده در سال زراعی گذشته روی دست کشاورزان مانده و به فروش نرفته است.

رئیس شورای ملی نخود ایران در ادامه با تاکید بر اینکه کشت نخود نیاز به حمایت دارد، از کشت نخود به عنوان یک کشت با صرفه اقتصادی به ویژه در شرایط کم آبی و بحران آب نام برد.

مرادی افزود: نخود نیاز آبی خیلی کمی دارد، به نحوی که دو بار بارندگی برای این محصول کافی است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: