• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-13814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"برنامه‌های "فرهنگی" شهرداری کرمانشاه پررنگ‌تر می‌شود

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: خوشبختانه امروز این نگاه بین مجموعه شهرداری و شورای شهر کرمانشاه وجود دارد که فرهنگ زیرساخت توسعه شهر است.

مهدی عبدالمالکی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به آغاز کار فعالیت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه از ابتدای سال جاری گفت: با توجه به وسعت کار در حوزه های مختلف شهری و مشکلات و تنگناهای مالی شهرداری، در گذشته توجه چندانی به حوزه فرهنگی و اجتماعی نمی شد که تشکیل این سازمان این نوید را می دهد که نگاه به این حوزه بنیادی و پررنگ تر شود.

وی افزود: اگر چه تشکیل رسمی این سازمان از ابتدای امسال بوده، اما سال گذشته نیز اقدامات خوبی را انجام دادیم، هر چند که بیشتر کارهای ما معطوف به تدوین برنامه بود و هم اکنون یک برنامه عملیاتی 250 صفحه ای با نگاه به اسناد بالادستی و ظرفیت های شهر داریم.

عبدالمالکی گفت: یازده اداره نظیر ادارات مذهبی، فرهنگی هنری، ورزشی، گردشگری، سلامت، اجتماعی، اجرایی، ارتباطات و ... بعنوان زیرمجموعه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تشکیل شده که هر کدام به صورت تخصصی به موضوعات می پردازند.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه به برنامه های اجرا شده در نوروز با محوریت این سازمان در سطح شهر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این برنامه ها بدنبال ایجاد نشاط اجتماعی بودیم و این برنامه ها با این نگاه اجرا شد که هم خاطره خوبی از کرمانشاه در ذهن گردشگران نقش ببندد و هم بتوانیم به رونق گردشگری در کرمانشاه کمک کنیم، زیرا طبق نظر کارشناسان برای توسعه اقتصاد شهر کرمانشاه باید شاهد رونق گردشگری باشیم.

وی افزود: اعتقاد داریم در کنار ایجاد زیرساخت ها برای رونق گردشگری، باید برنامه های جذابی نیز بعنوان بخش نرم افزاری کار اجرا شود و برنامه های نوروزی نیز با این نگاه اجرا شد.

عبدالمالکی با اشاره به اجرای 200 برنامه فرهنگی هنری در سطح شهر کرمانشاه در ایام نوروز، گفت: امسال از سه روز قبل از نوروز کاروان های استقبال از بهار در خیابانهای کرمانشاه به حرکت درآمد که تداعی کننده آیین های بومی و محلی کرمانشاه بود. همچنین 45 جنگ شادی، 25 نمایش آیینی و خیابانی، 30 اجرای نمایش عروسکی و عروسک متحرک و 20 جشنواره ورزشی با تاکید بر ورزش های بومی و محلی در این ایام اجرا شد.

وی افزود: در اجرای این برنامه ها از گروه های مورد تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن نمایش استان استفاده شد تا کیفیت کارها بالا برود که جای تشکر از همکاری این دو مجموعه نیز وجود دارد.

عبدالمالکی گفت: به لحاظ پراکنش نیز اجرای برنامه ها بگونه ای بود که تمام شهر را پوشش می داد و هر روز دو تا سه برنامه در هر منطقه شهرداری اجرا می شد.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه افزود: به دنبال ایجاد دبیرخانه دائمی نوروزانه کرمانشاه هستیم تا این برنامه ها هر سال و به شکل کیفی تر اجرا شود.

عبدالمالکی در ادامه به برنامه های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای کار ما بحث آموزش شهروندی است که این آموزش ها با استفاده از ظرفیت فرهنگسراها و در دو بخش اجرا می شود. بخش اول آموزش های عمومی است که این آموزش ها به صورت رایگان و در چهار حوزه مهارت های زندگی، مهارت های اجتماعی، مهارت های رفتاری و حقوق شهروندی است و از بهمن ماه سال گذشته این آموزش ها در ۵۰ عنوان شروع شده و بنا داریم در تابستان به صورت گسترده تر دنبال کنیم.

وی افزود: بخش دیگر کار ما آموزش های تخصصی فرهنگی و هنری است که در ۴۰ سرفصل آموزشی و با محوریت ایجاد اشتغال خانگی اجرا می شود. در این راستا تفاهم نامه ای با جهاددانشگاهی منعقد شده و این آموزش ها با تخفیف ویژه به شهروندان ارائه خواهد شد.

عبدالمالکی همچنین با اشاره به تدوین اجرای 60 برنامه در طول دو سال، گفت: سه مورد از این برنامه ها به صورت ملی و بین المللی خواهد بود که شامل جشنواره بزرگ موسیقی کرمانشاه(جایزه استاد شهرام ناظری)، جایزه بزرگ ادبی کرمانشاه و کنگره بزرگداشت میرزارضا کلهر و مکتب خوشنویسی کرمانشاه است. دبیرخانه دائمی سه برنامه در شهرداری کرمانشاه ایجاد خواهد شد تا در سالهای آتی نیز شاهد برگزاری آنها باشیم.

وی به برنامه های تدوین شده برای پنجم مرداد "روز ملی کرمانشاه" هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سالهای گذشته برنامه های درخوری دراین روز برگزار نمی شد، لذا یکسری برنامه برای این ایام در شهرداری در نظر گرفته شده که برگزاری بزرگداشت مشاهیر کرمانشاه(اعطای نشان درجه یک به بزرگان کرمانشاه)، جشنواره عکس، جشنواره گرافیک و جشنواره فیلم از آن جمله است.

قائم مقام شهردار کرمانشاه افزود: همچنین امسال دومین جشنواره موسیقی بارانا با محوریت شهرداری برگزار می شود.

وی پیگیری ایجاد قطعه هنرمندان، نامگذاری معابر به نام بزرگان کرمانشاه، ایجاد المان های فرهنگی و هنری در سطح شهر و معرفی منازل مشاهیر کرمانشاه به مردم را از دیگر برنامه های این سازمان برشمرد.

عبدالمالکی اظهار کرد: در حوزه ورزش نیز تقویم ورزشی سازمان در حال تدوین است و اولویت ما کمک به همگانی کردن ورزش و احیای ورزش در محلات و پارک ها با همکاری اداره کل ورزش و جوانان است.

وی گفت: در همه برنامه ها انتقال پیام و ارتقاء فرهنگ شهروندی نیز مد نظر است تا به تدریج موجب ارتقاء رفتار شهروندان شود، زیرا اعتقاد داریم با زبان هنر بهتر می توان پیام را به مخاطب منتقل کرد.

عبدالمالکی به برنامه های این سازمان در حوزه زیرساختی نیز اشاره کرد و گفت: اواخر سال گذشته افتتاح نگارخانه شهر را داشتیم که استانداردترین نگارخانه غرب کشور است. دو فرهنگسرا نیز در حال ساخت داریم که تلاش می کنیم بزودی به افتتاح برسند، ضمن اینکه بدنبال ایجاد سراهای محله در دولت آباد، ملاحسینی و آقاجان هستیم.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه با بیان اینکه کارهای این سازمان موازی کاری با دستگاه های فرهنگی هنری و ورزشی نیست، گفت: این برنامه ها با تعامل با این دستگاه ها برگزار می شود و اعتقاد داریم با هم افزایی که شکل گرفته نتیجه بهتری حاصل می شود.

وی به حمایت های شهردار و اعضای شورای شهر از این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این نگاه بین مجموعه شهرداری و شورا وجود دارد که فرهنگ زیرساخت توسعه شهر است و باید به حوزه فرهنگی توجه شود. اعضای شورا نیز با وجود همه تنگناهای مالی با تصویب بودجه فرهنگی سازمان زمینه اجرای برنامه های فرهنگی شهرداری را فراهم کرده اند که امیدواریم با تحقق درآمدها همه برنامه ها امکان اجرا را پیدا کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: