• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-14614-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

انتقاد مدیرکل اوقاف کرمانشاه از همکاری ضعیف در ساخت و ساز امامزاده‌ها

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه از همکاری ضعیف برخی دستگاه‌ها در ساخت و ساز امامزاده ها و بقاع متبرکه در این استان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حجت الاسلام آیت‌الله عباسیان در مراسم اختتامیه طرح نوروزی آرامش بهاری که امروز (22 فروردین) در مجتمع آل آقا کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به ظرفیت بسیار زیاد بقاع متبرکه استان، از همکاری ضعیفی که برای احیای این بقاع متبرکه وجود دارد، انتقاد کرد.

عباسیان با اشاره به ضروت توسعه امامزادگان و بقاع متبرکه استان کرمانشاه، تاکید کرد: در حال حاضر بقاع متبرکه و امامزادگان استان کرمانشاه ظرفیت برگزاری مراسم های بزرگ را ندارند که این مهم ضرورت توسعه فضاهای اطراف بقاع متبرکه را نشان می دهد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه ادامه داد: مجموعه اوقاف از مدیریت کلان استان انتظار دارد از ساخت و ساز و توسعه امامزاده ها در استان حمایت کند.

عباسیان اضافه کرد: امامزادگان پناهگاه مردم بوده که در گرفتاری های خود به آنها پناه می برند و این مهم ضرورت حمایت از ساخت و سازها در بقاع متبرکه و امامزادگان را نشان می‌دهد.

وی گفت: از حدود دو سال پیش توسعه برخی از بقاع متبرکه استان و از جمله امامزاده ابراهیم تاقبستان در برنامه قرار گرفت و با وجود تلاش هایی که برای جذب اعتبار هفت میلیارد تومانی برای ساخت و ساز این امامزاده انجام گرفت، اما به دلیل مخالفت های میراث فرهنگی یک ریال از این اعتبارات تخصیص پیدا نکرد.

عباسیان اشاره ای هم به بقعه سید فاطمه در شهر کرمانشاه داشت و افزود: شجره نامه این بقعه متبرکه در غرب کشور نظیر ندارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه افزود: تمامی زمین های اطراف این بقعه متعلق به سیده فاطمه بوده، اما امروز تنها 80 مترمربع برای این امامزاده فضا باقیمانده است.

عباسیان سپس با بیان اینکه فضای کنونی امامزاده باقر بیستون(ع) پاسخگوی حضور زوار نیست، اضافه کرد: این امامزاده نیاز به ساخت حسینیه و شبستان جدید دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه آستان مبارک امامزادگان و بقاع متبرکه یکی از مقاصد گردشگری مهم مردم در ایام مختلف سال و از جمله تعطیلات نوروزی هستند، گفت: فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند سبب شده تا امروز شاهد اثرگذاری بیشتر امامزادگان در جامعه باشیم.

عباسیان تاکید کرد: اگر امروز دشمن برای تخریب امامزادگان در فضای مجازی به صف شده به دلیل نقش مهم و اثرگذاری است که بقاع متبرکه و امامزادگان در جامعه دارند

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در آستان مبارک امامزادگان و بقاع متبرکه استان کرمانشاه از 28 اسفند سال گذشته تا 15 فروردین، اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود در طول اجرای طرح آرامش بهاری بیش از 360 هزار نفر در امامزادگان و بقاع متبرکه استان کرمانشاه حضور پیدا کرده اند.

عباسیان تاکید کرد: تلاش شده تا در آمارگیری ها دقت شود و از ارائه آمار صوری از حضور مردم در امامزادگان جلوگیری شود.

 وی با اشاره به برپایی خیمه های معرفت در بقاع متبرکه شاخص استان کرمانشاه در جریان اجرای طرح آرامش بهاری گفت: بر اساس آمارها 130 هزار نفر در برنامه های فرهنگی برگزار شده در این خیمه های معرفت حضور پیدا کرده اند.

عباسیان با اشاره به برپایی ایستگاه های مشاوره وقف در سطح بقاع متبرکه استان در طول اجرای طرح آرامش بهاری اظهار کرد: چندین مورد گزارش تمایل به وقف جدید در استان داشته ایم که البته تاکنون وقف جدیدی در استان ثبت نشده، اما امیدواریم در روزهای آتی شاهد به ثبت رسیدن تعدادی موقوفه در پی این مشاوره های وقفی در استان باشیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه ادامه داد: در طول اجرای طرح آرامش بهاری شاهد حضور 70 هزار کودک در برنامه های در نظر گرفته شده برای کودکان از مسابقات نقاشی گرفته تا مسابقات پرسش و پاسخ دینی، یازده هزار نفر در برنامه های چندرسانه ای خیمه های معرفت، بهره گیری بیش از 32 هزار نفر از مشاوره مباحث دینی و خانواده و... بودیم.

عباسیان با اشاره به برنامه ریزی برای ارائه خدمات رفاهی به زوار امامزادگان و بقاع متبرکه در نوروز، گفت: نزدیک به 93 هزار نفر در اقامتگاه‌ها و شبستان های بقاع متبرکه استان کرمانشاه اسکان داشته اند.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: