• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-8984-5
  • خبرنگار : 6
  • منبع خبر : ----

احتمال شیوع بیماریهای برگی در مزارع کرمانشاه با افزایش دمای هوا

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به بارش‌های خوب رخ داده در بهار امسال در سطح استان، اظهار کرد: این بارش‌ها اراضی زراعی استان به ویژه اراضی گندم و نخود را مستعد شیوع بیماریهای برگی کرده است.

فرهاد شریفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه گفت: با توجه به زیاد بودن رطوبت خاک در پی بارندگی‌های شدید اخیر، با افزایش دمای هوا احتمال شیوع بیماریهای برگی در مزارع استان زیاد است.

وی یادآوری کرد: بارندگی‌های شدید احتمال بروز بیماریهایی مثل زنگ زرد گندم، زنگ قهوه ای و سفیدک را در مزارع گندم بیشتر می‌کند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه  با بیان اینکه باید مبارزه در تمامی مزارع گندم و جو استان انجام شود، توصیه می شود حداقل تمامی مزارع آبی مناطق معتدل و سرد استان سمپاشی شوند.

شریفی افزود: مبارزه با قارچ کش‌ها به ویژه در اراضی گندم مناطق معتدل استان که مزارع در مرحله شیری شدن هستند، اهمیت دارد.

وی از گندمکاران استان به ویژه آنهایی که کشت آبی داشته‌اند خواست تا حتما نسبت به سم پاشی اراضی خود با قارچ‌کش‌ها اقدام کنند.

وی اشاره ای هم به شیوع بیماری های برگی در مزارع نخود استان کرمانشاه داشت و افزود: هفته گذشته کشاورزان به ویژه نخودکاران استان را برای جلوگیری از شیوع برق‌زدگی در مزارع نخود توصیه به استفاده از قارچ‌کش‌ها کردیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه  اضافه کرد: با توجه به اقدام به موقع نخودکاران استان برای استفاده از قارچ‌‌کش‌ها خوشبختانه تاکنون اپیدمی برق‌زدگی را در مزارع نخود استان شاهد نبوده ایم.

شریفی اضافه کرد: هرچند در برخی از مزارع نخود استان برق زدگی به صورت لکه‌ای دیده شده، اما مزارع نخود استان روند عادی خود را دارند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه  اشاره ای هم به اخرین روند مبارزه با آفت سن در مزارع گندم و جو استان کرمانشاه داشت و افزود: تاکنون کار مبارزه با آفت سن در سطح 145 هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام گرفته و با پایان بارندگی ها مرحله دوم مبارزه با آفت سن در مزارعی که نیاز به مبارزه باشد، آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به موجود بودن سم کافی در استان گفت: سم به اندازه کافی در استان موجود است و هیچ کمبودی از نظر تامین سم مورد نیاز کشاورزان نداریم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: