• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-887-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

ششمین جشنواره ملی تئاتر «ایثار» در کرمانشاه به کار خود پایان داد

ششمین جشنواره ملی تئاتر «ایثار» با معرفی برگزیدگان در کرمانشاه به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، آیین اختتامیه ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار، عصر امروز (۲۴ اردیبهشت) و با حضور گروه های هنری برگزار شد.

حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید کشور در این مراسم هنر را یک ابزار  اثرگذار برای تجلی مفاهیم مهمی مانند ایثار و فداکاری عنوان کرد و گفت: نسل جوان ما امروز به شدت نیاز دارد با کمک ابزار هنر از ایثار و فداکاری‌هایی که در گذشته صورت گرفته باخبر شود.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین هنرهایی که می‌تواند تجلی بخش فرهنگ ایثار باشد، تئاتر است.

به گفته این مسئول، تئاتر به شیوه‌ای هوشمندانه و با سلیقه این مفاهم را منتقل و مخاطب را جذب می کند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید کشور گفت: تئاتر با بهره گیری از هوش هیجانی، کلامی و حرکتی و با بکارگیری طبع سلیم انسانی مفاهیم را به بهترین شکل به مخاطب خود منتقل می کند.

در ادامه سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید کشور با بیان اینکه هنر می‌تواند با یک ادبیات ماندگار زبان گویای هر موضوعی برای جامعه باشد، خاطرنشان کرد: هیچ چیز موثرتر از هنر و از جمله تئاتر برای انتقال مفاهیمی مانند ایثار و شهادت نیست.

وی از ایثار نیز به عنوان واژه ای یاد کرد که سرشت انسانیت است و از زمان خلقت با بشر بوده و افزود: جنگ اگرچه خانمان سوز است و خرابی به همراه دارد، اما ارزش‌های آن مانند فرهنگ ایثار و شهادت می‎تواند به یک ادبیات و هنر ماندگار برای تاریخ تبدیل شود.

میرمرادی با بیان اینکه فرهنگ کشو ما با هنرهای اینچنینی آمیخته است، تاکید کرد: تئاتر از مهمترین هنرهایی است که می تواند منتقل کننده فرهنگ ایثار و شهادت باشد.

به گفته معاون بنیاد شهید کشور، مهمترین سرمایه‌های تئاتر نیز نیروی انسانی آن است که همه مکلف به حمایت از آنها هستیم تا بتوانیم با کمک آنها گفتمان ایثار و فداکاری را ترویج دهیم.

 محمدابراهیم الهی تبار معاون سیاسی و اجتماعی استانداری کرمانشاه نیز در این مراسم گفت: کسانی‌که امروز برای فرهنگ ایثار و‌شهادت هنرنمایی می کنند ادامه دهنده راه شهیدان هستند و امید است بتوانند این رسالت عظیم خود را به بهترین شکل انجام دهند.

وی با بیان اینکه شهیدان با ایثار و شهادت خود به واژه هنر معنا بخشیدند، افزود: امروز ما بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ ایثار و شهادت محتاجیم، زیرا تاریخ نشان داده هر وقت که به این فرهنگ تاسی جستیم توانستیم از مسیرهای سنگلاخی در کشور به سلامت عبور کنیم.

الهی تبار از پیشینه غنی کرمانشاه در حوزه فرهنگ، تاریخ و تمدن یاد کرد و گفت: باید تلاش کنیم این چهره زیبا را نه تنها به ایران بلکه به کل جهان معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید غبارهایی که بر چهره کرمانشاه نشسته و طعم تلخ جنگ تحمیلی بر آن اثر گذاشته را بزداییم.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین هادی عسکری مدیرکل بنیاد شهید استان کرمانشاه نیز گفت: ایران در حوزه هنر قدمت زیادی دارد که نمونه آن را می توانیم در مقاومت، هشت سال جنگ تحمیلی و تقدیم هزاران شهید، جانباز و آزاده ببینیم.

وی زبان هنر را بهترین زبان برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت دانست که جشنواره هایی از این دست می تواند این هنر را تقویت کند.

در پایان از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: