• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-9684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

با حضور استانداران 6 استان

نشست کارگروه توسعه منطقه 4کشور در کرمانشاه برگزار شد

نشست کارگروه توسعه منطقه چهار کشور با حضور استانداران شش استان به میزبانی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این نشست که امروز (25 اردیبهشت) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی وزیر کشور و استانداران کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان، همدان، خوزستان و مرکزی برگزار شد، آب حوزه "کرخه" را یکی از مهمترین دغدغه‌های استانهای منطقه چهار کشور عنوان کرد که همه استان‌ها مخصوصا خوزستان درگیر آن هستند.

وی با اشاره به مسیر طولانی سرچشمه رودخانه کرخه از نهاوند تا خوزستان، گفت: انتقال آب از حوزه "سیروان" به کرخه در قالب مهار آب‌های مرزی می‌تواند بخش زیادی از این مشکلات را برطرف کند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از این طرح تحت عنوان سامانه گرمسیری از چندی قبل آغاز شده، افزود: سامانه گرمسیری بزرگترین پروژه عمرانی کشور با اعتبار شش هزار میلیارد تومان است که دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته بازوند، موعد بهره‌برداری از این پروژه زمان زودتری بود که به دلیل زلزله آبان سال گذشته کرمانشاه مقداری به تاخیر افتاد.

وی یادآور شد: با اجرای این طرح آب به دشت‌های گرمسیری کرمانشاه و پس از آن به دهلران ایلام می‌رسد و در آینده ممکن است تا اندیمشک و خوزستان نیز ادامه پیدا کند.

استاندار کرمانشاه به طرح سردسیری انتقال آب از سیروان هم اشاره کرد که تقویت کننده روخانه "سیمره" است و می‌تواند سالانه تا 550 میلیون مترمکعب آب به این رودخانه تزریق کند.

بازوند بر لزوم پیگیری انتقال آب از حوزه سیروان به کرخه تاکید کرد که بخش مهمی از پروژه مهار آب‌های مرزی خواهد بود.

وی در ادامه خواستار ایجاد یک هلدینگ گردشگری در استان‌های منطقه چهار کشور شد و گفت: این هلدینگ می‌تواند با همکاری شرکت ایران گردی و جهان‌گردی وابسته به میراث فرهنگی و همچنین دفاتر فروش بلیط و آژانس‌های گردشگری استان‌های منطقه چهار شکل بگیرد.

استاندار کرمانشاه معتقد است، راه‌اندازی این هلدینگ نقش بسزایی در جذب مسافر و گردشگر برای استان‌های منطقه چهار کشور خصوصا از استان‌های مرکزی دارد.

بازوند احداث آزادراه کرمانشاه به همدان را نیز از دیگر خواسته‌ها مطرح کرد و ادامه داد: این مسیر اکنون یک بزرگراه است و بودجه احداث این آزادراه نیز در بودجه امسال آمده است.

وی اظهار کرد: باید این پروژه را برای اجرا به بخش خصوصی بسپاریم.

استاندار کرمانشاه دوبانده شدن مسیر اسلام آباد – پل دختر- اندیمشک را نیز از دیگر مطالبات عنوان کرد که نقش بسزایی در برقراری ارتباط استان خوزستان با استان‌های غربی کشور دارد.

بازوند با اشاره به آزادراه کرمانشاه به ایلام که امسال 90 کیلومتر آن در مسیر کرمانشاه به اسلام آباد و حمیل به بخش خصوصی واگذار شده و به زودی کار آن آغاز می‌شود، تاکید کرد: باید برای ادامه مسیر نیز به دنبال سرمایه‌گذار بخش خصوصی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: طرح اولیه آزادراه کرمانشاه به لرستان و اتصال آن به خرم آباد- پل زال- اندیمشک نیز در نظر گرفته شده است.

استاندار کرمانشاه اشاره‌ای هم به راه آهن غرب کشور داشت و افزود: این راه آهن زیرساخت مهمی برای استان‌های غرب کشور است که جنگ امکان توسعه را از آنها گرفت.

بازوند با بیان اینکه این راه آهن اکنون به کرمانشاه رسیده، ادامه داد: باید پیگیر ادامه این راه آهن تا خسروی و عراق باشیم.

به گفته استاندار کرمانشاه، دولت برای راه آهن در مسیر کرمانشاه به خسروی  هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته که این پروژه در مدت سه سال به بهره‌برداری برسد، اما تلاش می‌شود در زمان کوتاهتر شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: