• یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-28814-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

تشریح دستاوردهای سفر وزیر ارشاد به کرمانشاه؛

اختصاص 10 میلیارد برای ساخت "تالار مرکزی"/ ایجاد سینما در شهرستان‌ها

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه تخصیص اعتبار 10 میلیارد تومانی برای ساخت تالار مرکزی کرمانشاه را از جمله دستاوردهای سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حجت الاسلام رحیم جعفری در نشست خبری امروز (30 اردیبهشت) تشریح دستاوردهای سفر دو روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان، گفت: در این سفر تفاهم‌نامه‌ای 90 میلیارد تومانی میان استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شد که در نوع خود بی نظیر است.

وی افزود: بازه زمانی اجرای این تفاهم نامه سه ساله است و اجرای کامل آن می تواند حوزه فرهنگ و هنر استان را متحول کند.

جعفری مبلغ دقیق این تفاهم نامه را 89 میلیارد و 710 میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: از این میزان سهم استان 66 میلیارد و 600 میلیون تومان و سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 23 میلیارد و 110 میلیون تومان است.

وی افزود: از آنجا که بیشتر اعتبارات عمرانی در اختیار استان ها است، تامین بیشتر اعتبارات عمرانی این تفاهم نامه سهم استان شده و سهم وزارت بیشتر در بخش نرم افزاری کار شامل برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: از مجموع اعتبارات این تفاهم نامه، 64 میلیارد تومان عمرانی است که از این میزان 54 میلیارد تومان سهم استان و 10 میلیارد تومان سهم وزارت است.

وی افزود: این 10 میلیارد تومان(سهم وزارت) مختص ساخت تالار مرکزی شهر کرمانشاه است، اما تخصیص آن مشروط به تامین زمین تالار توسط استان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری استان های کشور تالار مرکزی داشته یا درحال ساخت آن هستند و متاسفانه در کرمانشاه کلنگ این پروژه هنوز زمین نخورده و با فرصتی که این تفاهم نامه فراهم کرده امیدواریم ساخت تالار مرکزی کرمانشاه زودتر آغاز شود.

جعفری تصریح کرد: از 25 میلیارد و 710 میلیون تومان اعتبارات بخش نرم‌افزاری کار نیز 12 میلیارد و 600 میلیون تومان سهم استان و 13 میلیارد و 110 میلیون تومان سهم وزارت ارشاد است.

جعفری تکمیل و تجهیز پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای فرهنگی و هنری استان، توسعه فعالیت های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و دینی، تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، توجه به فرهنگ و هنر اقوام و بهره گیری از این ظرفیت برای انسجام بخشی به وحدت ملی و توجه به مناطق زلزله زده و کم برخوردار را پنج محور اصلی مطرح شده در این تفاهم نامه عنوان کرد.

فضاهای فرهنگی هنری استان 2 برابر می‌شود

وی در ادامه با اشاره به بخشی از مفاد این تفاهم نامه، از تکمیل هفت مجمتع فرهنگی و هنری استان با استفاده از اعتبارات این تفاهم‌‎نامه خبر داد و افزود: این هفت پروژه هم اکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و با اعتبارات اختصاص داده شده ظرف دو سال آینده همه این هفت پروژه به بهره‌برداری می رسد.

وی مساحت فعلی فضای فرهنگی و هنری استان را 37 هزار مترمربع اعلام کرد و افزود: با بهره برداری از این پروژه‌ها میزان فضای فرهنگی و هنری استان به بیش از 70 هزار مترمربع می رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: همچنین با بهره برداری از این پروژه‌ها سرانه فضای فرهنگی و هنری استان به ازای هر نفر به بیش از 45 سانتی متر می رسد که 30 سانتی متر از نرم کشوری با 15 سانتی متر بیشتر است.

تمام شهرستان‌های استان صاحب "سینما" می‌شوند

جعفری به بخش های دیگر این تفاهم نام اشاره کرد و افزود: بر اساس این تفاهم نامه تمام شهرستان های استان صاحب سینما می شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون شهرستان های استان فاقد سینما هستند گفت: نه بخش خصوصی تمایل به سرمایه گذاری در این زمینه دارد و نه سیاست دولت سرمایه گذاری در این بخش است، بنابراین بر اساس این تفاهم نامه مقرر شده سالن هایی که می شود از آنها به عنوان سینما استفاده کرد انتخاب شده و به سیستم دیجیتال پخش فیلم تجهیز شوند.

وی با بیان اینکه بازه زمانی اجرای این تفاهم نامه سه ساله است گفت: همه اهالی فرهنگ و هنر واصحاب رسانه استان باید مطالبه گری جدی در زمینه اجرای این تفاهم نامه داشته باشند.

جعفری در ادامه با اشاره به جذب یک میلیارد و 250 میلیون تومان اعتبارات اشتغال ویژه اصحاب رسانه در سال گذشته گفت: این اعتبارات به طور کامل جذب شد و هم اکنون 300 پرونده دیگر با رقم حدود چهار میلیارد تومان آماده داریم که منتظر تخصیص اعتبار در سال جاری هستیم.

وی همچنین در خصوص خدمات صندوق هنرمندان برای هنرمندان مناطق زلزله زده گفت: بر این اساس تمام هنرمندان شهرستان های سرپل ذهاب، دالاهو و اسلام آبادغرب تا دو سال از پرداخت حق عضویت صندوق هنرمندان معاف می شوند.

جعفری افزود: همچنین تسهیلات چهار میلیون تومانی قرض الحسنه برای هنرمندان این سه شهرستان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بیمه تکمیلی این افراد نیز تا دو سال توسط صندوق هنرمندان پرداخت می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هنرمندان دارای درجه هنری و 35 سال سابقه کار مشمول دریافت مستمری می شوند گفت: رقم این مستمری هم اکنون 800 هزار تومان است که برای برای مناطق زلزله زده محدودیت در زمینه درجه هنری برداشته شده است.

وی افزود: تلاش داریم این خدمات را برای هنرمندان شهرستان های ثلاث باباجانی، گیلانغرب و قصرشیرین نیز تامین کنیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: