• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-15114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون صنایع دستی استان:

صنایع دستی کرمانشاه نیازمند بروزرسانی است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: صنایع دستی استان نیازمند بروز رسانی و کاربردی شدن است.

پروانه حیدری به مناسبت هفته صنایع دستی در گفت وگو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بااشاره به فعالیت 12 هزار هنرمند صنایع دستی در استان کرمانشاه، اظهار کرد: این هنرمندان که ثبت سامانه شده اند، در 60 رشته صنایع دستی فعالیت می کنند.

وی به منسوخ شدن برخی از رشته های صنایع دستی طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: رشته هایی همچون شال بافی و مَرس بافی منسوخ شده و رشته هایی چون نمدمالی، قلم زنی و ارغوان بافی نیز در حال منسوخ شدن هستند.

معاون صنایع دستی استان با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه به منظور احیاء و پیشگیری از منسوخ شدن این رشته ها برنامه هایی را در دستورکار قرار داده، عنوان کرد: شال بافی و مَرس بافی از جمله رشته های بومی روستاهای هجیج و نودشه هستند که از سال گذشته برنامه آموزش و احیاء این رشته ها را در این دو روستا اجرا کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای سایر رشته های درحال منسوخ شدن نیز کلاس های آموزشی را در سطح استان برگزار کرده و در تلاشیم تا جوانان خلاق و علاقمند را به این رشته ها وارد کنیم.

حیدری افزود: علاوه براین، تعدادی از علاقمندان به رشته ارغوان بافی را به جزیره قشم بردیم تا با الگو ها و طرح های روز ارغوان بافی آشنا شوند.

وی با تاکید براینکه صنایع دستی استان نیازمند بروز رسانی است، عنوان کرد: درکنار توجه به بحث آموزش، برای رونق صنایع دستی استان باید نیازها و سلیقه بازار را شناسایی کنیم و مطابق با آنها به تولید صنایع دستی بپردازیم.

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: همچنین باید تلاش کنیم تا صنایع دستی را بصورت کاربردی وارد زندگی مردم کرده و آن را از حالت تزیینی و فانتزی خارج کنیم.

وی بابیان اینکه هنرمندان صنعتگر کرمانشاه دربحث بروزرسانی صنایع دستی بسیار خوب عمل کرده اند، اضافه کرد: همچنین درخصوص بازاریابی در فضای مجازی نیز تاکنون اقدامات خوبی انجام شده، هرچند که اکثر هنرمندان صنعتگر استان به شیوه سنتی عادت کرده اند، اما با گذشت زمان این موضوع جا خواهد افتاد چرا که به رونق صنایع دستی استان کمک خواهد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: