• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1784-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

قیمت "رب گوجه" چطور چند برابر شد؟

یک تولیدکننده گرانی و کمبود گوجه را عامل اصلی گران شدن رب گوجه دانست و گفت: بعید است رب گوجه دیگر از حدود 14 هزار تومان ارزان‌تر شود.

مظفر عبدالله در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، از افزایش قابل توجه اخیر قیمت رب گوجه یاد کرد و گفت: بر اساس اعلام سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و شرکت تعاونی کنسرو ایران، اکنون قیمت رسمی هر قوطی رب گوجه فرنگی به 13 هزار و 500 تا 13 هزار و 700 تومان برای مصرف کننده رسیده است.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت رب گوجه، گرانی گوجه را عامل اصلی دانست و اظهار کرد: به دلیل بحران اقتصادی که در کشور ایجاد شد و ارزش پول ملی ما را کاهش داد، اکنون کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، ترکمنستان و ... کالاها و اجناس ما را ارزان می‌برند که نمونه آن را در گوجه فرنگی می‌بینیم.

وی از صادرات حدود 350 هزار تن گوجه طی دو ماه اخیر خبر داد و افزود: این میزان صادرات علاوه بر هدر رفت قابل توجه آب از داخل کشور، باعث شد با کمبود شدید گوجه هم مواجه شویم.

عبدالله با اشاره به پیگیری و نامه‌نگاری‌هایی متعددی که با بسیاری از مسئولین کشور انجام شد تا جلوی این روند گرفته شود، ادامه داد: خیلی دیر به درخواست ما گوش دادند و در نهایت اواخر شهریور جلوی صادرات گوجه گرفته شد.

وی معتقد است، اگر زودتر فکری به حال روند بی‌رویه صادرات گوجه می‌شد، تا این حد شاهد افزایش قیمت گوجه و رب گوجه در بازار نبودیم.

عبدالله یادآوری کرد: در کرمانشاه حدود 3500 تا چهار هزار هکتار سطح سبز گوجه فرنگی داریم که چون میزان کشت در کرمانشاه مدیریت شده، ما در کرمانشاه کمبود نداشتیم و دلالان دیگر استان‌ها برای جبران کمبود استان خود به کرمانشاه هجوم آوردند.

وی ادامه داد: با کاهش گوجه در کشور بسیاری از دلالان حتی از استان‌های دیگر به کرمانشاه هجوم آوردند و باعث اخلال در نظام اقتصادی و بازار شدند که در این مورد هم بارها از مسئولین درخواست کردیم جلوی این مشکلات گرفته شود.

وی از کاهش تولید گوجه فرنگی در سال جاری به دلیل گرمای شدید و بارندگی بی‌موقع هم یاد کرد و افزود: هر سال پیک کار برداشت گوجه 25 مرداد بود که این زمان امسال حدود یک ماه عقب افتاد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت روژین تاک گفت: مجموع این عوامل باعث شد گوجه‌ای که برای تولید رب گوجه در سال قبل حدود کیلویی 400 تومان بود، به کیلویی 1700 تومان برسد.

عبدالله از تاثیر 80 تا 85 درصدی گرانی گوجه بر افزایش قیمت رب گوجه یاد کرد و افزود: 15 تا 20 درصد دلیل افزایش قیمت نیز مربوط به سایر عوامل است.

به گفته وی، افزایش قیمت ورق به دلیل گرانی دلار باعث شده قیمت هر قوطی از 470 تا 500 تومان سال قبل به 1300 تا 1400 تومان برسد.

این تولید کننده یادآوری کرد: در کنار افزایش قیمت گوجه و قوطی، افزایش قیمت کیسه‌های نگهداری مواد اولیه و... را نیز داریم.

وی گفت: پیش‌بینی می شود در این شرایط و مجموع این عوامل دیگر شاهد کاهش قیمت رب گوجه در بازار نباشیم. امیدواریم تدابیری اندیشیده شود که قیمت رب گوجه به ثبات برسد و دیگر افزایش قیمتی نداشته باشیم.

عبدالله با بیان اینکه در کشور سالانه شش میلیون تن گوجه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود و امسال میزان تولید حدود 30 درصد کاهش داشته، تصریح کرد: با این شرایط احتمال ادامه کمبود گوجه و رب گوجه وجود دارد. البته در داخل استان کرمانشاه قول‌های برای مدیریت گوجه گرفتیم و امیدواریم در کرمانشاه کمبودی رخ ندهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: