• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمانشاه:

دود سفید امیدوارکننده از دودکش شاخص‌های اقتصادی کرمانشاه بلند شده است

استاندار کرمانشاه گفت: از دودکش شاخص‌های اقتصادی استان، دود سفید امیدوارکننده خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه که امروز (3 آذر) برگزار شد، با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور و اعمال تحریم‌ها باید از مزیت استان‌های مرزی بیشتر استفاده کرد، افزود: پیچیدن نسخه‌های کلی برای همه استان که نمونه آن را در پیمان‌سپاری ارزی دیدیم مشکلات زیادی را برای استان‌های مرزنشین ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث کاهش 10 تا 20 درصدی اشتغال در این مناطق شود.

استاندار کرمانشاه معتقد است، چنین تصمیمات یک شبه‌ای که از سوی مرکزنشینان اعمال می‌شود به ضرر استان‌های مرزنشین مانند کرمانشاه است.

وی ادامه داد: توقع داشتیم وزارت صمت در برابر این تصمیم از صادرکنندگان دفاع جانانه‌ای داشته باشد که این امر صورت نگرفت.

بازوند در ادامه از بهبود شاخص‌های اقتصادی استان طی یکسال اخیر یاد کرد و گفت: اگرچه در این مدت زلزله توان زیادی از ما گرفت، اما  از مسائل اقتصادی و توسعه‌ای غافل نبودیم. برای نمونه اگرچه هنوز رتبه اول بیکاری کشور را داریم، اما نرخ بیکاری تابستان امسال با 16.4 درصد نسبت به تابستان سال گذشته با نرخ 21.6 درصد کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، نرخ بیکاری کرمانشاه در شرایطی روند کاهشی داشته که 20 استان کشور در تابستان امسال روند افزایشی نرخ بیکاری را داشتند.

وی تاکید کرد: این کاهش نشان می‌دهد سند اشتغالی که برای استان تدوین کردیم، راه خود را به درستی پیش می‌رود.

بازوند افزود: نرخ مشارکت استان نیز در تابستان امسال به 43.2 درصد رسیده است.

بازوند اشاره‌ای هم به توزیع 205 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی هم داشت و عنوان کرد: این تسهیلات بین 1816 طرح توزیع شده است، به این معنی که سرانه هر طرح حدود 112 میلیون تومان است که این سرانه برای راه اندازی یک طرح نسبت به استان‌های همجوار ما مانند همدان چهار برابر کمتر است.

وی از اقدامات خوبی که برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده هم یاد کرد و ادامه داد: اگرچه طی چندین سال گذشته سرمایه‌گذرای خارجی در کرمانشاه جذب نشده بود، اما طی امسال و سال گذشته چند فقره سرمایه‌گذاری خارجی با ارقام 342 هزار یورو، 43 میلیون یورو و 162 میلیون یورو (مربوط به بیمارستان 714 تخت‌خوابی) در استان داشتیم که در مراحل آخر کار هستند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه تسهیلات ارزی نیز از سال 94 جذب نداشتیم، یادآوری کرد: امسال 550 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی مسدودی داشتیم که البته بخش خصوصی برای استفاده از این فرصت چندان پای کار نبود و 80 درصد آن را نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به خود اخصاص دادند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی هم باید قدری سرعت عمل خود را بیشتر کند، عنوان کرد: بخش خصوصی ما بدنه نحیفی دارد  و با قدرت کمی پای کار می‌آید.

بازوند به فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در استان هم اشاره داشت و  با بیان اینکه سرمایه‌گذاران در کرمانشاه از امنیت عمومی خوبی برخوردار هستند، افزود: آنچه که ممکن است سرمایه‌گذاران را اذیت کند وجود بروکراسی طولانی و اداری است.

وی از بهبود فضای کسب و کار استان از رتبه 31 کشور به رتبه 28 هم خبر داد.

استاندار کرمانشاه در پایان اشاره‌ای هم به لزوم توجه به مرزهای استان و بهبود زیرساخت‌های این مرزها داشت و عنوان کرد: مرزهای کرمانشاه بعد ملی دارند و نیازمند توجه ویژه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: